Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dětské nemoci
  • Bakteriální a virové infekce u dětí
  • Aktuální: Akutní zánět středního ucha u dětí

Akutní zánět středního ucha u dětí

Bakteriální a virové infekce u dětí
Autor: gesundheit.gv.at

Akutní zánět středního ucha (lat. otitis media acuta) je jednou z častých nemocí u dětí, především u kojenců. Jedná se o virové či bakteriální onemocnění, které způsobuje bolestivý zánět sliznice středního ucha. V mnoha případech jde původně o rýmu vyvolanou virem, po které následuje bakteriální infekce. Akutní zánět středního ucha se vyznačuje náhlým a silným nástupem onemocnění, které však rychle ustoupí.

Nejvyšší četnost je ve věkové skupině 6–12 let. Během 1. roku věku až 40 % všech dětí prodělá minimálně jeden zánět středního ucha, ve dvou letech je to již 70 % dětí. Každé páté dítě prodělá tři nebo více zánětů středního ucha. Nemoc se vyskytuje především v zimě, ojediněle i v létě. Akutní zánět středního ucha je sice velmi bolestivý, při správné léčbě se však vyléčí většinou rychle a bez komplikací.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Rodiče u dítěte často pozorují neklid, poruchy spánku, silný křik, citlivost na dotek, dále se mohou vyskytnout bolesti hlavy a břicha, nechutenství a zvracení, občas stoupne i teplota. Relativně typickým příznakem je bolest ucha; objevuje se však asi jen u poloviny dětí, které onemocní akutním zánětem středního ucha. Zřetelným upozorněním na zánět středního ucha je sice náhlá ztráta sluchu zároveň s infekcí dýchacích cest, avšak u malých dětí, které se ještě nedokážou jasně vyjádřit, nelze tento příznak snadno rozpoznat. U kojenců je průvodním příznakem zánětu středního ucha průjem. Někdy dochází po relativně nenápadných příznacích onemocnění k náhlému výtoku hnisu ze zvukovodu (výtok z ucha).

Na akutní zánět středního ucha lze usuzovat na základě bolesti, začervenání, zahřátí a napuchnutí kůže nebo sliznice. Nabobtná-li zvukovod (Eustachova trubice) spojující střední ucho s hltanem, nemohou tekutiny a hlen odtékat a nakupí se ve středním uchu. Je-li tlak v uchu příliš velký, může se vytvořit trhlinka na ušním bubínku a zánětlivá tekutina vytéká ven. Tato trhlinka v ušním bubínku obyčejně bez problémů zaroste.

Jak se stanoví diagnóza?

Akutní zánět středního ucha je většinou provázen typickými obtížemi. Lékař stanoví diagnózu pomocí otoskopie, což je vyšetření ušního bubínku nástrojem zvaným otoskop. Diagnózu lze často potvrdit pouze vyšetřeními pomocí speciálních nástrojů, jako je např. tympanometr.

Jako probíhá léčba?

Při léčbě akutního zánětu středního ucha sleduje lékař následující cíle:

  • zmírnění bolesti v akutní fázi – nasazují se bolest tlumící a protizánětlivé léky (tabletky, sirupy nebo čípky); bolest tlumící ušní kapky nemají zaručený efekt;
  • odeznění obtíží (nahromadění tekutiny ve středním uchu);
  • obnova normální schopnosti slyšet;
  • předejít rozvoji onemocnění do chronického zánětu středního ucha.
Poznámka: Zpravidla není nutné okamžitě zahájit léčbu antibiotiky.

Bolesti po několika hodinách obvykle ustoupí samy od sebe. To ovšem nevylučuje zánět středního ucha. Proto by měl pacienta v každém případě vyšetřit následující den ušní lékař. U mnoha dětí se zánět středního ucha vyléčí během několika dní bez jakékoli léčby. Při silnějších potížích a diagnostikovaném hnisavém zánětu středního ucha je však potřeba nasadit antibiotickou léčbu.

Nosní kapky na uvolnění nosu mohou být aplikovány několik dní, protože usnadňují nádech nosem (má-li dítě zároveň rýmu) a tím mohou zlepšit kvalitu spánku. Pomoci může i vyšší polštář.

Na koho se mohu obrátit?

Vyšetřit bubínek dítěte pomocí otoskopie a stanovit tak diagnózu může většinou dětský lékař. V komplikovanějších nebo nejasných případech by mělo být nemocné dítě odesláno ke specialistovi na ORL, který má k dispozici lepší technické vybavení (jako např. tympanometr, kterým může změřit pohyblivost bubínku).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Ušní, nosní a krční (ORL)

Zánět středního ucha (otitida)

Zánět středního ucha neboli otitida je častým onemocněním dětského věku. V tomto článku najdete s...

Potíže s močovými cestami u...

Infekce močových cest u dětí

Infekce močových cest je souhrnný pojem pro zánět močových cest podmíněný většinou bakteriemi, oj...

Záněty a podráždění očí

Zánět spojivek (konjunktivitida)

Při zánětu spojivek (konjunktivitidě) je spojivka oka zanícená, oči jsou zarudlé. Konjunktivitida...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Záněty dýchacích cest: základní informace

Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí...

Související doporučené zdroje

Ušní, nosní a krční (ORL)

Ušní záněty

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobe...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Neštovice

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě neštovic. Dozvíte se, proč se neštovicím říká dětská nemoc, pro koho představuje nákaza touto vysoce i...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Příušnice

Zdroje věnované původci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě příušnic. Dozvíte se, jaká rizika představuje nákaza příušnicemi v dospělosti, z jakého důvodu se provádí očkován...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Spalničky

Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě spalniček. Prostor je poskytnut také názorům na povinné očkování nebo zajímavostem z historie očkování...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI