Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dětské nemoci
  • Bakteriální a virové infekce u dětí
  • Aktuální: Streptokokové infekce u dětí

Streptokokové infekce u dětí

Bakteriální a virové infekce u dětí
Autor: gesundheit.gv.at

Do této skupiny nemocí se řadí infekce vyvolané určitými skupinami streptokokových bakterií (skupina A podle Lancefieldové), z nichž nejznámější je spála. Vedou většinou k akutním infekcím horních cest dýchacích, mohou ale způsobit také jiné projevy nemoci, např. zánět mandlí, spálu, červenku (růži, erysipel). Obzvláště často jsou postiženy děti školního a předškolního věku, a to především v zimních měsících.

Jak se streptokoky přenášejí?

Streptokoky žijí v horních cestách dýchacích člověka. Přibližně 10–20 % obyvatelstva jsou bezpříznakoví přenašeči, kteří nemají vůbec žádné obtíže. K přenosu dochází kapénkami (např. při kýchání, kašlání nebo mluvení). Proti streptokokům neexistuje aktivní ani pasivní imunizace. Při propuknutí spály ve školce, ve škole či v rodině je smysluplná a účinná profylaxe (preventivní léčba) penicilinem.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Infekce streptokoky skupiny A (klasifikace podle Lancefieldové) vede k různým projevům onemocnění:

Lokální projevy:

  • kojenci – zánět hltanu (faryngitida),
  • batolata – rýma jako při nachlazení, oteklé lymfatické uzliny, akutní zánět středního ucha a vedlejších nosních dutin,
  • od 3. roku života – po inkubační době 2–4 dní typické projevy streptokokové faryngitidy nebo angíny (bolestivý zánět patrových mandlí a hltanu, bolesti krku a při polykání, většinou horečka, ale bez kašle),
  • starší děti – streptokokové impetigo (kožní infekce postihující povrchové vrstvy kůže) začínající puchýřkem, nakonec s hnisavým strupem.

Spála

Po inkubační době 2–4 dní začíná nemoc jako zánět mandlí a hltanu s horečkou, bolestmi v krku a s problémy při polykání. Sliznice hltanu a pater jsou zbarvené do tmavě červeného odstínu, později s hnisavými povlaky. Lymfatické uzliny na krku jsou napuchlé. Typická bledá až sytě červená vyrážka na kůži se začne objevovat o 12–48 hodin později v záhybech podpaží a třísel, rozšiřuje se po celém těle a vynechává bledé místo trojúhelníčku mezi bradou a nosem. Dotyk kůže připomíná kontakt se smirkovým papírem nebo sametem. Jazyk je zpočátku pokrytý bílým povlakem, od 3.–4. dne nemoci silně zarudlý s malými tečkami (tzv. malinový jazyk).

Loupání kůže začíná kolem 7. dne a kousky kůže připomínají otruby. Vyvrcholí po 2–3 dnech a může přetrvávat až 8 týdnů. Zde popisovanou klasickou spálu lze dnes pozorovat ojediněle, protože je již v raném stadiu léčena antibiotiky.

Extrémně ojedinělé formy: toxická spála s fulminantním (velmi prudkým) průběhem, vysokou horečkou, deliriem, křečemi a krvácením kůže může vést během několika málo dní ke smrti.

Při septické formě se dají pozorovat příznaky otravy krve a mj. také angíny, zánětu středního ucha a vedlejší dutiny nosní.

Červenka (růže, erysipel)

Akutní infekce kůže začíná poraněním, většinou na obličeji. Typické je rychle postupující zarudnutí s otoky, vypuklý a nepravidelný ostře ohraničený zarudnutý lem. K tomu se přidává horečka a dítě se celkově necítí dobře.

Diagnóza a léčba

Diagnózu potvrdí laboratorní vyšetření. Obvyklá je léčba penicilinem po dobu 10 dní. Důležitý je dostatek příjmu tekutin. V případě potřeby lze srazit horečku pomocí léků. Doporučuje se klid na lůžku, pokud je k tomu dítě ochotné.

Komplikace

Častými komplikacemi jsou záněty lymfatických uzlin a vedlejších dutin či otoky mandlí. Jeden až čtyři týdny po nedostatečné léčbě streptokokové infekce může dojít k zánětům kostní dřeně, plic, mozkových blan, kloubů nebo k otravě krve. Obzvláště obávané jsou poškození srdce a ledvin, ojediněle se vyskytuje revmatická horečka a Sydenhamův syndrom (lat. chorea minor, tanec sv. Víta). Dva až tři týdny po streptokokové infekci by měla proběhnout řádná lékařská prohlídka s kontrolou moči a poslechem srdce.

Na koho se mohu obrátit?

Jakmile se objeví první známky onemocnění, měli byste se svým dítětem vyhledat pomoc dětského lékaře.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Ušní, nosní a krční (ORL)

Angína

Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako...

Onemocnění ústní dutiny

Zánět ústní sliznice (stomatitida)

Ve zdravé ústní dutině žije v přirozené rovnováze nespočet mikroorganismů, především asi 300 druh...

Bakteriální a virové infekc...

Akutní zánět středního ucha u dětí

Akutní zánět středního ucha (lat. otitis media acuta) je jednou z častých nemocí u dětí, předevší...

Hlava a krk

Hltan a hrtan

Ústní dutina i hltan slouží především k příjmu potravy, ale částečně fungují i jako dýchací cesty...

Související doporučené zdroje

Bakteriální a virové infekc...

Spalničky

Zdroje věnované prevenci, cestě přenosu, příznakům, průběhu, komplikacím, diagnostice a léčbě spalniček. Prostor je poskytnut také názorům na povinné očkování nebo zajímavostem z historie očkování...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Neštovice

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě neštovic. Dozvíte se, proč se neštovicím říká dětská nemoc, pro koho představuje nákaza touto vysoce i...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Příušnice

Zdroje věnované původci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě příušnic. Dozvíte se, jaká rizika představuje nákaza příušnicemi v dospělosti, z jakého důvodu se provádí očkován...

Přejít na externí zdroj
Bakteriální a virové infekc...

Rotavirové infekce

Co jsou rotaviry a jaká onemocnění způsobují? Jak se přenáší rotavirová infekce, koho nejčastěji postihuje a jakým způsobem je možné se proti ní bránit? Proč je při průjmu důležité dbát na dostateč...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI