Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Průvodce zdravotním systémem
  • Aktuální: Veřejné zdravotní pojištění

Veřejné zdravotní pojištění

Průvodce zdravotním systémem
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

V systému veřejného zdravotního pojištění jsou povinně zdravotně pojištěny všechny osoby, které mají trvalý pobyt na území České republiky, a osoby, které trvalý pobyt v České republice nemají, pokud jsou zaměstnanci zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území České republiky. Povinné zdravotní pojištění v České republice vzniká dnem narození, jde-li o osobu s trvalým pobytem na území České republiky, nebo dnem, kdy se osoba bez trvalého pobytu stala zaměstnancem, nebo dnem získání trvalého pobytu.

Kdo je plátcem pojistného a za koho?

Plátci pojistného jsou:

  • pojištěnci,
  • zaměstnavatelé,
  • stát.

Za jednoho pojištěnce může platit pojistné i více plátců současně, avšak vždy musí existovat alespoň jeden plátce – pojištěnec sám, zaměstnavatel nebo stát.

Pojištěnci platí pojistné jako zaměstnanci, a to prostřednictvím svého zaměstnavatele, nebo si platí pojistné sami jako osoby samostatně výdělečně činné anebo jako osoby bez zdanitelných příjmů. Osobou bez zdanitelných příjmů se pojištěnec stane v případě, že po celý kalendářní měsíc není zaměstnancem ani osobou samostatně výdělečně činnou a ani nepatří mezi osoby, za které platí pojistné stát.

Pokud má pojištěnec více příjmů ze zaměstnání i ze samostatně výdělečné činnosti, platí pojistné ze všech těchto příjmů.

Zaměstnavatelé odvádějí pojistné za své zaměstnance, přitom 1/3 pojistného hradí zaměstnanec a 2/3 pojistného hradí zaměstnavatel.

Stát hradí pojistné za vyjmenované skupiny pojištěnců, kam patří např. nezaopatřené děti, poživatelé důchodů, ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené, příjemci rodičovského příspěvku, uchazeči o zaměstnání, osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi, osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby od II. stupně závislosti a osoby o ně pečující, osoby důchodového věku, které starobní důchod nepobírají, osoby celodenně pečující o děti. Pokud mají tito pojištěnci příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatně výdělečné činnosti, platí pojistné stát i pojištěnci.

Jaká je výše platby pojistného?

Výše pojistného a způsob jeho placení jsou stanoveny zákonem, zdravotní pojišťovny ani plátci si je nemohou samy určit. Pojistné činí vždy 13,5 % ze zákonem stanoveného vyměřovacího základu.

U zaměstnanců je vyměřovacím základem úhrn příjmů ze zaměstnání. Minimálním vyměřovacím základem je minimální mzda, která je stanovena nařízením vlády. Ne všichni zaměstnanci, jejichž mzda nedosahuje minimální mzdy, musí platit pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu – jsou to např. pojištěnci, za které platí pojistné stát. V případě zaměstnanců 1/3 pojistného hradí zaměstnanec, 2/3 pojistného hradí zaměstnavatel, přičemž celou částku pojistného příslušné zdravotní pojišťovně odvádí zaměstnavatel.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí pojistné formou záloh a doplatku pojistného. Vyměřovacím základem je u nich 50 % příjmu ze samostatné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Minimálním ročním vyměřovacím základem je dvanáctinásobek 50 % průměrné mzdy v národním hospodářství, jejíž výši pro každý rok stanoví nařízením vláda pro účely důchodového pojištění.

Osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP), tj. osoby, které po celý kalendářní měsíc nejsou zaměstnanci, ani nejsou osobami samostatně výdělečně činnými a ani za ně neplatí pojistné stát, platí pojistné z vyměřovacího základu, kterým je minimální mzda stanovená nařízením vlády.

Stát platí za zákonem vyjmenované skupiny pojištěnců pojistné vypočtené z vyměřovacího základu, jehož výše je stanovena zákonem o pojistném na veřejné zdravotní pojištění.

Systém veřejného zdravotního pojištění v České republice je založen na solidárním principu. Tato solidarita zdravých s nemocnými, majetných s nemajetnými apod. je zárukou dostatečných finančních prostředků z odvedeného pojistného na hrazení zdravotní péče všem pojištěncům v čase, kdy tuto péči potřebují. Objem odvedeného pojistného za jednotlivého pojištěnce neovlivňuje rozsah jemu poskytované zdravotní péče a není individuálně porovnáván s výší úhrad za tuto péči. Často tak může v daném okamžiku nastat situace, kdy pojištěnec, který do systému momentálně sám nikterak nepřispívá, např. proto, že za něj hradí pojistné stát (nezaopatřené děti, poživatelé důchodu apod.), může čerpat i vysoké náklady na zdravotní péči, a naopak, pojištěnec, který je zaměstnancem či osobou samostatně výdělečně činnou, případně i osobou bez zdanitelných příjmů, čerpá zdravotní péči minimálně, ačkoli se podílí osobně na placení pojistného velkou měrou.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Průvodce zdravotním systémem

Role zdravotních pojišťoven, s čím se na ně lze obrátit

Zdravotní pojišťovny jsou samostatnými právními subjekty, jejichž prvořadou rolí je provádění veř...

Průvodce zdravotním systémem

Elektronická neschopenka (eNeschopenka)

Každý zaměstnaný člověk dostane od lékaře potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti, takzvanou ne...

Sociální zabezpečení

Dávky a příspěvky, kam se obrátit

Potkala vás nepříznivá životní událost jako nemoc nebo těžký úraz? Pečujete o dítě, nemocného čle...

Průvodce zdravotním systémem

Práva a povinnosti pojištěnce

Jak je v rámci českého zdravotnictví definován pojištěnec, jaká jsou jeho práva a povinnosti? Odp...

Související doporučené zdroje

Zdravotní pojištění

Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za OSVČ, která je současně zaměstnancem (a SVČ není hlavním zdrojem příjmů)

původně bylo zde (ale začátkem roku 2021 tyto informace zrušili, zatím bez náhrady):https://portal.gov.cz/obcan/zivotni-situace/zdravi/zdravotni-pojisteni/odvod-pojistneho-na-verejne-zdravotni-poji...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní pojištění

Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za zaměstnance

původně bylo zde (ale začátkem roku 2021 tyto informace zrušili, zatím bez náhrady):https://portal.gov.cz/obcan/zivotni-situace/zdravi/zdravotni-pojisteni/odvod-pojistneho-na-verejne-zdravotni-poji...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní pojištění

Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za osobu bez zdanitelných příjmů

původně bylo zde (ale začátkem roku 2021 tyto informace zrušili, zatím bez náhrady):https://portal.gov.cz/obcan/zivotni-situace/zdravi/zdravotni-pojisteni/odvod-pojistneho-na-verejne-zdravotni-poji...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní pojištění

Odvod pojistného na veřejné zdravotní pojištění za OSVČ, která zahajuje SVČ

původně bylo zde (ale začátkem roku 2021 tyto informace zrušili, zatím bez náhrady):https://portal.gov.cz/obcan/zivotni-situace/zdravi/zdravotni-pojisteni/odvod-pojistneho-za-osobu-samostatne-vydel...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI