Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Břišní tyfus

Břišní tyfus

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Břišní tyfus je život ohrožující onemocnění způsobené bakteriemi Salmonella typhi. Odhaduje se, že na tyfus onemocní 11–20 milionů lidí a každoročně na něj zemře 128 000 až 161 000 lidí. Mezi příznaky patří prodloužená horečka, únava, bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha a zácpa nebo průjem. Někteří pacienti mohou mít vyrážku. Závažné případy mohou vést k vážným komplikacím nebo dokonce smrti.

Výskyt

Onemocnění břišním tyfem je rozšířené ve všech zemích tropického a subtropického klimatického pásu, zejména v zemích s nízkým hygienickým standardem, včetně turistických oblastí. Celosvětově je odhadován výskyt onemocnění na 11–21 miliónů nových případů a 128 000 až 161 000 souvisejících úmrtí ročně. Většina případů se vyskytuje v zemích jižní a jihovýchodní Asie (např. Indie, Srí Lanka, Nepál) a v subsaharské Africe. V Evropě a Severní Americe je břišní tyfus vzácný především díky dobrým hygienickým podmínkám a kvalitnímu zdravotnictví. Většina nových případů je v těchto zemích importována cestovateli nebo migranty. V České republice (ČR) se v letech 1997–2018 vyskytlo celkem 53 případů břišního tyfu; pouze 7 těchto případů bylo autochtonních (původních) a ve 46 případech se jednalo o importovaná onemocnění cestovatelů.

Trend onemocnění břišním tyfem v České republice v letech 1997–2018. Počet případů v uvedeném období kolísá kolem 5 za rok.

Obrázek 1: Trend onemocnění břišním tyfem v České republice v letech 1997–2018. (Zdroj: Státní zdravotní ústav)

Prevence

Nespecifická preventivní opatření zahrnují zvyšování osobní hygieny, zdravotní výchovu, zásobování nezávadnou pitnou vodou a potravinami. V případě vody se nejedná pouze o její pití, ale nebezpečné jsou např. i saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou například i kostky ledu připravené ze závadné vody. V exotických zemích se nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů. Je dobré se řídit základním pravidlem Světové zdravotnické organizace pro přípravy potravy v exotických zemích: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být“.

Specifickou prevencí je očkování proti onemocnění břišním tyfem. Je doporučeno osobám před cestou do rizikových oblastí v závislosti na typu ubytování, délce pobytu a typu stravování, dále osobám, které mohou přijít do kontaktu s bakterií Salmonella typhi, tedy zdravotníkům, zaměstnancům laboratoří, případně vojákům.

Očkování se provádí jednou dávkou vakcíny, a to nejpozději dva týdny před odjezdem do rizikové oblasti. Přeočkování se provádí každé tři roky, jestliže riziko nákazy tyfem stále trvá. Vakcinační schéma je stejné pro dospělé i pro děti. Očkování proti břišnímu tyfu nepatří mezi očkování hrazená státem, je zahrnuto mezi očkování na vyžádání, placená žadatelem. Očkování proti břišnímu tyfu není účinné proti paratyfům.

Účinnost vakcíny není stoprocentní, proto provedené očkování jednoznačně nevylučuje možnost onemocnění, ale zabrání závažnému průběhu onemocnění.

Očkování může vést k falešnému pocitu bezpečí, proto je nutné zdůraznit dodržování nespecifických preventivních opatření.

Příznaky onemocnění

Břišní tyfus je invazivní onemocnění, bakterie překonávají střevní stěnu a dostávají se do krevního oběhu, a proto v klinickém obrazu dominuje horečka nad průjmem a zvracením. Onemocnění často probíhá bezpříznakově, vážnější průběh se projeví horečkou, bolestmi hlavy, břicha, suchým kašlem, nechutenstvím a malátností, může být přítomen průjem nebo zvracení. Závažnější průběh onemocnění mají většinou starší lidé. Smrtnost u neléčených osob dosahuje 10-20 %, u dětí mladších 4 let je 10 krát vyšší než u starších dětí.

Další důležité informace

Inkubační doba: 7–14 dní (v rozmezí 3–60 dní).

Původce: vysoce virulentní bakterie Salmonella typhi.

Zdroj: nemocný člověk či asymptomatický nosič.

Přenos: potravinovou cestou, požitím kontaminované vody a potravin, popřípadě fekálně-orální cestou. Dobře se šíří zejména v teplém a vlhkém klimatu a ve špatných hygienických podmínkách.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: období nakažlivosti trvá po celou dobu onemocnění. Salmonely jsou vylučovány stolicí nebo močí, u malého procenta rekonvalescentů i dlouhodobě. Nosičství je pozorováno asi u 2–5 % osob. Vnímavost je všeobecná. Postinfekční a postvakcinační imunita chrání proti závažnému klinickému průběhu onemocnění.


Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Očkování (vakcinace) Očkování pro cestovatele

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci

Shigelóza

Shigelóza, bacilární úplavice neboli bakteriální dysenterie je vysoce nakažlivé průjmové onemocně...

Infekční nemoci

Cholera

Cholera je akutní průjmové onemocnění vyvolané toxiny bakterie Vibrio cholerae. Odhaduje se, že p...

Bakteriální a virové infekc...

Záškrt (difterie)

Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti...

Infekční nemoci

Virová hepatitida A (žloutenka typu A)

Virová hepatitida A je známa také jako nemoc špinavých rukou. Způsobuje ji virus hepatitidy A (HA...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Virové hepatitidy

Zdroje věnované jednotlivým typům virové hepatitidy, prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím a léčbě tohoto onemocnění.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 25.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI