Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Cholera

Cholera

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Cholera je akutní průjmové onemocnění vyvolané toxiny bakterie Vibrio cholerae. Odhaduje se, že po celém světě každoročně dojde k 2,9 milionu případů a 95 000 úmrtí. Infekce často probíhá mírně nebo bez příznaků, ale někdy může být závažná. Přibližně jednoho z 10 (10 %) infikovaných lidí postihnou intenzivní průjmy, případně zvracení a křeče nohou. Velmi rychle postupující dehydratace člověka ohrožuje na životě. Bez léčby může dojít k smrti během několika hodin.

Výskyt

Cholera se nejčastěji vyskytuje v jižní Asii, zejména v Indii, a v Africe. V roce 2016 bylo v Somálsku, Tanzanii a Jemenu hlášeno v průměru 15 000 případů tohoto onemocnění. V zemích EU/EEA se cholera vyskytuje zřídka, v 96 % se jedná o importy. V České republice byl v roce 2017 zaznamenán jeden importovaný případ ze Zanzibaru. V bývalém Československu došlo k poslední epidemii cholery v roce 1970 na území východního Slovenska. Po importu onemocnění z Ukrajiny zde onemocnělo celkem 18 osob.

Prevence

Specifickou prevencí je očkování, které:

  • má být podle Světové zdravotnické organizace zvažováno u osob s vyšším rizikem – přímo exponovaných osob (tj. humanitárních pracovníků, zdravotníků aj.); běžným cestovatelům do zemí s endemickým výskytem cholery obecně doporučováno není.
  • není náhradou za standardní ochranná opatření; účinnost očkování se po dvou základních dávkách pohybuje mezi 79–85 %,
  • je indikováno k aktivní imunizaci dospělých a dětí od dvou let věku proti chorobě, jejímž původcem je Vibrio cholerae seroskupiny O1, kteří budou cestovat do endemických oblastí či do oblastí s probíhající epidemií,
  • tvoří dvě dávky perorální vakcíny (roztok pro vypití) pro dospělé a děti od šesti let věku; dětem od dvou do šesti let se podávají tři dávky; interval mezi dávkami je minimálně 1 týden.

Nespecifická preventivní opatření zahrnují zvyšování osobní hygieny, zdravotní výchovu, zásobování nezávadnou pitnou vodou a potravinami. V případě vody se nejedná pouze o její pití, ale nebezpečné jsou např. i saláty, ovoce nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou například i kostky ledu připravené ze závadné vody. V exotických zemích se nedoporučuje používat vodu z veřejného vodovodu ani k čištění zubů. Je dobré se řídit základním pravidlem Světové zdravotnické organizace pro přípravy potravy v exotických zemích: „Převařit, upéct, oloupat, nebo nechat být“.

Příznaky onemocnění

Cholera je akutní střevní onemocnění. Většina případů onemocnění cholerou má mírný průběh s průjmem nebo je nákaza zcela asymptomatická. Nauzea a zvracení se může objevit na začátku onemocnění. Přibližně u 20 % symptomatických případů je průběh onemocnění závažný s náhlým začátkem, četnými vodnatými průjmy, dehydratací a hypotenzí (nízkým tlakem). V případě, že onemocnění není zaléčeno, může vést k úmrtí (až do 50 % případů). V případě včasné léčby (založené především na rehydrataci) je smrtnost <1 %.

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle trvá několik hodin až 5 dnů.

Původce: toxin produkující bakterie Vibrio cholerae séroskupin O1 a O139.

Zdroj: nemocný člověk nebo bezpříznakový nosič.

Přenos: nejčastěji fekálně kontaminovanou vodou či potravinami. Mezilidský přenos fekálně-orální cestou je obvyklý v oblastech s nízkou hygienickou úrovní.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: období nakažlivosti přetrvává po dobu vylučování patogenu ve stolici, obvykle ještě pár dní až dva týdny v období rekonvalescence, vzácně i několik měsíců. Osoby s asymptomatickým průběhem vylučují vibria stolicí 7–14 dní. Infekční dávka je vysoká (udává se přibližně 106 – 1011 CFU, koloniformních jednotek). Vnímavost k nákaze je všeobecná, zvyšuje ji podvýživa, zejména u dětí, celkově nízká hygienická úroveň a onemocnění spojená se sníženou kyselostí žaludečních šťáv.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Očkování (vakcinace)

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci

Shigelóza

Shigelóza, bacilární úplavice neboli bakteriální dysenterie je vysoce nakažlivé průjmové onemocně...

Infekční nemoci

Virová hepatitida E (žloutenka typu E)

Hepatitida E je virová infekce jater, která způsobuje jejich zánět. V souvislosti s aktuálními př...

Infekční nemoci

Virová hepatitida A (žloutenka typu A)

Virová hepatitida A je známa také jako nemoc špinavých rukou. Způsobuje ji virus hepatitidy A (HA...

Infekční nemoci

Břišní tyfus

Břišní tyfus je život ohrožující onemocnění způsobené bakteriemi Salmonella typhi. Odhaduje se, ž...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Virové hepatitidy

Zdroje věnované jednotlivým typům virové hepatitidy, prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím a léčbě tohoto onemocnění.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI