Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Paliativní medicína
  • Aktuální: Kde se s paliativní medicínou potkáte?

Kde se s paliativní medicínou potkáte?

Paliativní medicína
Autor: Česká společnost paliativní medicíny

Odborníky na paliativní medicínu už dávno nenajdete pouze v lůžkovém hospici (i když tam jsou samozřejmě nejdůležitější profesí). S profesionály, kteří si paliativní péči zvolili za svou specializaci, a s postupy paliativní medicíny, se dnes již potkáte na mnoha pracovištích. Kde jsou, jaké jsou mezi nimi rozdíly, co od nich může pacient očekávat, kdo k nim může napsat doporučení, kolik to stojí?

Obecná paliativní péče

Paliativní péče se rozlišuje na obecnou a specializovanou [1]. Obecnou paliativní péčí se rozumí situace, kdy se o člověka na konci života se zřetelem k jeho přáním a preferencím stará jeho praktický lékař, ošetřující lékař v nemocnici, sestry z domácí péče, a další profesionálové, kteří nejsou specialisté na paliativní medicínu, ale znají její základní principy a postupy. Obecná paliativní péče zahrnuje kromě běžné léčby také pravidelně upravovaný léčebný plán, který vychází z klinického stavu a současně pacientových preferencí, přání a „hodnot“, dobrou léčbu bolesti a dalších symptomů, sociální poradenství a sociální podporu pro pacienta a rodinu. Většina, až 80 % všech lidí na konci svého života, by měla prospěch z dobré paliativní péče poskytované v tomto obecném režimu. Počet zařízení, jejichž personál je připraven na obecnou paliativní péči, je sice nízký, ale stále roste.

Specializovaná paliativní péče

Specializovaná paliativní péče je taková, kterou poskytuje zdravotnické zařízení vedené primářem nebo vedoucím lékařem specialistou v oboru paliativní medicína. Je určené těm pacientům, jejichž onemocnění, jeho průběh a příznaky jsou natolik komplikované, že jejich komplexní řešení je nad rámec možností běžného oddělení nebo ordinace.

Seznam těchto zařízení najdete v článku Adresář zařízení paliativní medicíny. Jaké jsou nejčastější podoby zařízení, specializovaných na paliativní medicínu?

Nemocniční paliativní péče

V nemocničním prostředí se s paliativní péčí můžeme setkat ve formě konziliárních paliativních týmů, které pomáhají s péčí o pacienty na různých odděleních nemocnice, slouží jako expertní poradenský tým pro kolegy z jiných oddělení a často pracují s rodinou pacienta. Jsou na vyžádání lékaře nebo rodiny pacienta bezplatně k dispozici v téměř všech krajských, fakultních a některých menších nemocnicích – jejich seznam najdete v článku Adresář zařízení paliativní medicíny. Druhou možností jsou lůžková oddělení paliativní péče, která pečují o pacienty se složitým průběhem závěru života. V ČR existují zatím jen v několika nemocnicích.

Ambulance paliativní medicíny

Jsou určené pacientům, kteří žijí s nevyléčitelnou, život ohrožující nebo život zkracující chorobou. Péče je zaměřena na zajištění co nejvyšší kvality života s nemocí a na plánování další péče s ohledem na možné alternativy vývoje zdravotního stavu. Probíhá většinou v ambulanci, někdy může mít formu návštěvy v domácnosti nebo konzilia v nemocnici. Může na ni napsat poukaz praktický lékař nebo specialista, nebo si ji může domluvit sám pacient nebo jeho blízcí, a hradí ji, většinou, zdravotní pojišťovna.

Domácí hospic (mobilní specializovaná paliativní péče)

Poskytuje specializovanou paliativní péči v domácím prostředí pacienta dostupnou 24 hodin denně, včetně lékaře. Multidisciplinární tým dochází za pacienty, kteří mají pokročilé nevyléčitelné onemocnění domů a umožňuje ve spolupráci s rodinou, aby nemocný mohl zdravotní péči dostávat v prostředí, kde se cítí dobře, až do přirozeného konce života. Na službu může napsat poukaz praktický lékař nebo specialista, nebo si ji může domluvit sama rodina, a hradí ji částečně zdravotní pojišťovny (klient se většinou podílí částkou 100–200Kč za den péče).

Lůžkový hospic

Je vhodný pro pacienty, kteří nemohou nebo nechtějí prožít závěr života doma nebo v nemocnici. Lůžkové hospice nabízejí komplexní péči multidisciplinárního paliativního týmu a snaží se přitom o co největší přiblížení domácímu prostředí. Poskytují podporu i příbuzným pacientů, kteří mají neomezené návštěvní hodiny a mohou být se svými blízkými ubytováni přímo v hospici. Na hospic může napsat poukaz praktický lékař nebo specialista, nebo si ho může domluvit sama rodina, a částečně ho hradí zdravotní pojišťovna (klient se podílí částkou 350–500 Kč denně, většinou vypočtenou z příspěvku na péči).

Některé podoby obecné paliativní péče

Praktický lékař

U většiny pacientů by měl být jejich nejbližším průvodcem životem s nevyléčitelným onemocněním praktický lékař. Měl by umět kromě běžné léčby také společně s pacientem a jeho blízkými sestavit léčebný plán, který vychází z klinického stavu a současně pacientových preferencí, přání a hodnot, nastavit odpovídající léčbu bolesti a dalších symptomů, předat adresy a telefony na sociální poradenství a sociální podporu pro pacienta a rodinu. Praktický lékař také předepisuje pomůcky (polohovací postel atd.) a další služby (například návštěvy sestry domácí péče).

Agentura domácí péče

Pravidelné návštěvy zdravotní sestry doma, max. 3 denně na 1 hodinu. Cílem je zajištění základních zdravotnických úkonů – aplikace injekcí, převazy, odběry, ošetření proleženin aj., ale zpravidla se nevztahuje na služby související s pravidelnou hygienou. Službu předepisuje praktický lékař nebo lékař v nemocnici a hradí ji zdravotní pojišťovna.

U pacientů, kteří jsou v závěrečném stádiu svého onemocnění předepíše praktický lékař signální kód 06349, který umožňuje sestrám docházet podle potřeby i během noci a víkendů. Agenturu, která je to schopna zajistit, vám doporučí klientská linka vaší zdravotní pojišťovny.

Geriatrická ambulance

Lékařská odbornost, která se specializuje na problematiku stárnutí. Návštěva na geriatrii je přínosná zejména u pacientů, které trápí kombinace několika různých chronických onemocnění spojená s příznaky, které se nedaří beze zbytku vyřešit praktickému lékaři. Může na ni napsat poukaz praktický lékař nebo specialista, nebo si ji může domluvit sama rodina, a hradí ji zdravotní pojišťovna.

Související odkazy

  1. Ministerstvo zdravotnictví ČR. Metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví ČR k poskytování mobilní specializované paliativní péče. 2017. (pokyn byl publikován ve Věstníku č. 13/2017 MZ ČR; odkaz vede na web mzcr.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Péče v posledním stadiu života

Když nelze onemocnění vyléčit

Od moderní medicíny očekáváme, že nás vyléčí. To je v mnoha případech oprávněné, nicméně je stále...

Paliativní medicína

Adresář zařízení paliativní medicíny

Najít nejbližší nebo nejvhodnější zařízení paliativní péče vám pomůže obsáhlý a pravidelně aktual...

Paliativní medicína

Pět nejdůležitějších článků o paliativě, které by měl znát každý lékař

Paliativní medicína je standardní obor medicíny založené na důkazech. Zde najdete sumář nejdůleži...

Průvodce zdravotním systémem

Základní návod k používání zdravotní péče

Pro každého nemocného je obvykle místem prvního kontaktu praktický lékař a ostatní lékaři primárn...

Související doporučené zdroje

Paliativní medicína

Umírání.cz

Informační, poradenský a diskusní portál Umírání.cz je provozován domácím hospicem Cesta domů. Smyslem portálu je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních...

Přejít na externí zdroj
Paliativní medicína

Průvodce pro nevyléčitelně onkologicky nemocné a jejich blízké

Paliativní péče a léčba je velkým pomocníkem ve chvíli, kdy se člověk ubírá ke konci svého života, někdy v řádu let a někdy měsíců či týdnů. Je dobré vědět, jaké jsou ještě nejen medicínské, ale i...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI