Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Alergie
  • Alergie na prachové roztoče
  • Aktuální: Alergie na prachové roztoče: léčba

Alergie na prachové roztoče: léčba

Alergie na prachové roztoče
Autor: gesundheit.gv.at

Pokud se potvrdí alergie na prachové roztoče, měla by být co nejdříve zahájena léčba. Nejdůležitějším opatřením je co možná nejvíce se vyhýbat kontaktu s alergeny. Ke zmírnění akutních příznaků jsou k dispozici protialergické a protizánětlivé léky. Je možná i kauzální léčba, a to pomocí specifické alergenové imunoterapie (SAIT).

Vyhýbání se alergenům

Akutní alergické potíže lze výrazně omezit vhodnými preventivními opatřeními. Bližší informace najdete v článku Alergie na prachové roztoče: prevence.

Jak probíhá medikamentózní léčba?

Ke zmírnění akutních alergických příznaků lze použít protialergické a protizánětlivé léky (symptomatická léčba). Základní onemocnění se však nezlepší. K dosažení trvalého léčebného úspěchu se používá kauzální léčba alergie, konkrétně specifická alergenová imunoterapie (SAIT).

Symptomatická léčba

Vyhýbání se alergenům je vždy nejúčinnějším způsobem léčby alergie. V případě alergie na prachové roztoče to však není vždy možné s dostatečnou účinností, na rozdíl od jiných alergenů (např. při alergii na zvířecí srst). V případech, kdy vyhýbání se alergenům není možné nebo není dostatečné, pomáhají protialergické a protizánětlivé léky zmírňovat příznaky. Antihistaminika blokují alergické reakce v těle, a tak především zabraňují svědění, kýchání a tečení z nosu. Tyto léky existují ve formě nosních sprejů, očních kapek, gelů, sirupů nebo tablet. Nové, moderní účinné léky lze podávat i dětem. Užívat by se měly večer, před ulehnutím do postele. Při závažnějších příznacích se používají kortikosteroidy (kortizon) k místní aplikaci do nosu. U alergického astmatu se inhalují kortikosteroidy v kombinaci s beta-sympatomimetiky.

Specifická alergenová imunoterapie (SAIT)

Při takzvané specifické alergenové imunoterapii (SAIT) je imunitní systém cíleně „trénován“, aby se naučil, že alergeny nejsou nebezpečné. Za tímto účelem je alergikovi podáván „jeho“ spouštěč v postupně se zvyšujících dávkách. Cílem SAIT je navrátit imunitní systém do přirozené rovnováhy. Léčba trvá přibližně tři až pět let a šance na úspěch je u alergie na roztoče 80 až 90 procent. Existují dva způsoby podávání alergenových extraktů:

  • Sublingvální imunoterapie (SLIT): Alergeny roztočů se podávají ve formě tablet nebo kapek pod jazyk jednou denně, a to po celý rok. Tento typ léčby je na lékařský předpis, ale lze ji provádět doma. Nežádoucími účinky mohou být svědění jazyka a patra a mírné otoky sliznic; někdy se objeví i závažnější nežádoucí účinky v horní části trávicího traktu, jako je např. zesílení gastroezofageálního refluxu. Tyto potíže se však často zlepší již po jednom roce léčby.
  • Subkutánní imunoterapie (SCIT): Lékař injekčně aplikuje alergeny do nadloktí. Injekce s postupně narůstající koncentrací alergenů jsou pacientovi aplikovány každý týden. Jakmile je po několika týdnech dosaženo udržovací dávky, pacient dostává jednou měsíčně injekci s touto dávkou. Po aplikaci každé takové injekce musí pacient ještě alespoň 30 minut setrvat v čekárně lékaře, neboť při této formě léčby se může vyskytnout zesílená reakce až anafylaktický šok (pravděpodobnost výskytu je 1:20 000). Kromě toho by pacient ve dny, kdy je mu podávána subkutánní imunoterapie, neměl konzumovat alkohol a měl by se vyvarovat větší tělesné námahy.

Na koho se mohu obrátit?

Na diagnostiku i léčbu alergií obecně (tzn. nejen alergií na prachové roztoče) se specializují alergologové. Žádanku vám v případě potřeby vystaví váš praktický lékař.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Alergie na prachové roztoče

Alergie na prachové roztoče: příznaky a diagnóza

Alergií na prachové roztoče přibývá. Mohou za to především moderní stavební opatření pro tepelnou...

Alergie na prachové roztoče

Alergie na prachové roztoče: prevence

Při léčbě alergií je nejdůležitějším opatřením se pokud možno co nejvíce vyhýbat kontaktu s alerg...

Alergie na plísně

Alergie na plísně: spouštěče

Plísně mají v přírodě důležitou funkci: „uklízejí“ tím, že rozkládají organické stavební látky z...

Alergie na plísně

Alergie na plísně: prevence

Plísně a jejich spory jsou všudypřítomné, proto se kontaktu s nimi a rozvoji případné alergie nel...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI