Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Alergie
  • Alergie na plísně
  • Aktuální: Alergie na plísně: léčba

Alergie na plísně: léčba

Alergie na plísně
Autor: gesundheit.gv.at

Nejdůležitějším opatřením je co nejvíce se vyhnout kontaktu s alergenem. Ke zmírnění akutních příznaků jsou k dispozici protialergické a protizánětlivé léky. Kauzální léčba prostřednictvím specifické alergenové imunoterapie (SAIT) je v případě alergie na plísně možná pouze u některých konkrétních typů plísní.

Vyhýbání se kontaktu s alergeny

Pro alergiky je důležité dodržovat některá opatření, jejichž pomocí sníží svou expozici alergenům. Toho však lze dosáhnout pouze u vzácněji se vyskytujících alergií na plísně rostoucí v interiérech:

  • Čištění: V obchodech se prodává celá řada chemických přípravků na hubení plísní. Obvykle však obsahují sloučeniny chloru, dusíku, síry nebo cínu, které znečišťují vzduch v místnostech a jsou zdraví škodlivé. Proto jsou k hubení plísní v interiérech vhodnější peroxid vodíku, hydroxid sodný nebo vysokoprocentní etanol (líh): některým z těchto roztoků plíseň pečlivě setřete. Při práci používejte respirátor s alergenovým filtrem, ochranné brýle a rukavice! Nepoužívejte vysavač, neboť ten spory rozptýlí ve vzduchu, který dýcháte (pokud nepoužíváte vysavač s HEPA filtrem). Místnost nakonec dobře vyvětrejte.
  • Vysoušení vlhkých míst: Vysoušecí nebo odvlhčovací zařízení si můžete pronajmout například v obchodech pro kutily, u prodejců stavebního materiálu apod. Tato zařízení však nejsou vhodná pro stěny vlhnoucí odspodu (tzn. od země), protože silné vysoušení vnitřního vzduchu nasává do stěn ještě více vlhkosti.
  • Zastavení růstu plísní: V obchodech pro kutily, v drogeriích apod. jsou k dostání speciální protiplísňové přípravky. Tyto roztoky ve spreji jsou pro člověka neškodné, pokryjí ošetřený povrch a zastaví další růst plísní.
  • Trvalé potlačení příčin růstu plísní na zdech: Při potlačování růstu plísní je vždy potřeba zaměřit se na příčiny, jinak se plíseň vrátí. Pokud napadená plocha zdiva přesahuje cca 50 cm2, je vhodnější obrátit se na odborníka v oboru stavebnictví. Menší poškození lze odstranit i svépomocí. Ve většině případů postačí napadenou část zdi otlouci až na cihlu, vysušit ji, ošetřit a poté znovu omítnout. Tepelná izolace má smysl v případě, že jsou vnější zdi špatně izolované nebo ve zdech existují rozsáhlé tepelné mosty.

Další tipy, jak můžete minimalizovat zátěž sporami plísní, najdete v článku Alergie na plísně: prevence.

Medikamentózní léčba

Ke zmírnění akutních alergických příznaků lze použít protialergické a protizánětlivé léky (symptomatická léčba). Kauzální léčba alergie, konkrétně specifická alergenová imunoterapie (SAIT), je možná pouze u některých konkrétních typů plísní (např. u rodu Alternaria).

Symptomatická léčba

V případech, kdy vyhýbání se alergenům není možné nebo není dostatečné, pomáhají protialergické a protizánětlivé léky zmírňovat příznaky. Antihistaminika blokují alergické reakce v těle, a tak především zabraňují svědění, kýchání a tečení z nosu. Tyto léky existují ve formě nosních sprejů, očních kapek, gelů, sirupů nebo tablet. Při závažnějších příznacích se používají kortikosteroidy (kortizon) k místní aplikaci do nosu. U alergického astmatu se inhalují kortikosteroidy v kombinaci s beta-sympatomimetiky. Pomocí výše uvedených léků je obvykle možné zmírnit příznaky alergie, ale základní onemocnění se nezlepší.

Specifická alergenová imunoterapie (SAIT)

Při takzvané specifické alergenové imunoterapii (SAIT) je imunitní systém cíleně „trénován“, aby se naučil, že alergeny nejsou nebezpečné. Za tímto účelem je alergikovi podáván „jeho“ spouštěč v postupně se zvyšujících dávkách. Cílem SAIT je navrátit imunitní systém do přirozené rovnováhy. Vzhledem k tomu, že existuje velké množství různých typů plísní a technicky je téměř nemožné vyvinout standardizované „vakcíny“ ze spor plísní, je SAIT proti této formě alergie možná pouze pro několik konkrétních typů plísní (např. rod Alternaria).

Na koho se mohu obrátit?

Na diagnostiku i léčbu alergií obecně (tzn. nejen alergií na plísně) se specializují alergologové. Žádanku vám v případě potřeby vystaví váš praktický lékař.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Alergie na plísně

Alergie na plísně: spouštěče

Plísně mají v přírodě důležitou funkci: „uklízejí“ tím, že rozkládají organické stavební látky z...

Alergie na prachové roztoče

Alergie na prachové roztoče: příznaky a diagnóza

Alergií na prachové roztoče přibývá. Mohou za to především moderní stavební opatření pro tepelnou...

Alergie na plísně

Alergie na plísně: prevence

Plísně a jejich spory jsou všudypřítomné, proto se kontaktu s nimi a rozvoji případné alergie nel...

Alergie na prachové roztoče

Alergie na prachové roztoče: prevence

Při léčbě alergií je nejdůležitějším opatřením se pokud možno co nejvíce vyhýbat kontaktu s alerg...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI