Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Kouření a další užívání tabáku a nikotinu
  • Aktuální: Závislost na tabáku: léčba

Závislost na tabáku: léčba

Kouření a další užívání tabáku a nikotinu
Autor: Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Každý zdravotník (lékař, dentista, lékárník, sestra i další) by se měli každého pacienta při každém klinickém kontaktu zeptat na kouření a doporučit přestat, případně dle svých časových možností nabídnout léčbu nebo doporučit do některého z Center pro závislé na tabáku, na Linku pro odvykání kouření nebo k vyškolenému lékaři.

Kouříte a rádi byste přestali?

Pak jste typický kuřák – kolem 70 % by raději nekouřilo, kdyby si znovu mohli vybrat.

Zkoušeli jste přestat kouřit a nepodařilo se?

Neznamená to, že jste neschopní, ale závislí. Kouření opravdu není jednoduché se zbavit. Typicky má kuřák během života za sebou až několik desítek neúspěšných pokusů. Z každého neúspěchu je třeba si vzít poučení: co pomohlo, proč jsem se naopak ke kouření vrátil, co v podobné situaci udělám příště jinak. Nepřestávejte přestávat! A pokud se vám nedaří přestat kouřit bez pomoci, vyhledejte ji, možností je celá řada a svou šanci na úspěch významně zvýšíte. Můžete se poradit se svým praktickým či jiným lékařem nebo lékárníkem, použít mobilní aplikaci nebo telefonní linku – kontakty najdete dále.

Léčba v ordinaci

V centrech pro závislé na tabáku či u některých lékařů je hrazena ze zdravotního pojištění. Vždy má dvě složky: intervenci (jak změnit životní styl) a případně léky na potlačení abstinenčních příznaků.

Intervence může mít jistě různou podobu, v zásadě však bude zahrnovat body níže uvedeného příkladu, podrobně popsaného na webu SLZT [1] včetně minut trvání, jak probíhá v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze během dvou hodin. Zahrnuje tyto oblasti:

  • kuřácká anamnéza – sumarizace, počet vykouřených cigaret za život = kouření jako naučené chování, počet potažení za život,
  • zkušenosti s minulými pokusy, důvody relapsu,
  • princip fyzické závislosti: změna v mozku, identifikace s nekuřáctvím, radost z nekouření,
  • konkrétní zdravotní souvislosti kouření podle pacientova stavu k podpoře motivace včetně zlepšení psychického zdraví,
  • pacientovo rozhodnutí/připravenost přestat kouřit/jak si věří, podpora motivace,
  • význam a princip měření CO (oxidu uhelnatého), konkrétní hodnoty pacienta, příjem nikotinu z cigaret, náhradní řešení obvyklých kuřáckých situací (káva, alkohol, kuřácké prostředí, jídlo, stres, pohoda/odpočinek, čekání, v autě, v restauraci…) – nekuřácká řešení si připravit PŘEDEM a TĚŠIT SE na ně, příklady,
  • odměňování se za drobné úspěchy,
  • prevence zvyšování hmotnosti včetně souvislosti kouření a stresu, relaxační techniky (dechová relaxace, Jasobsonova progresivní svalová relaxace aj.),
  • možné bariéry, prevence relapsu,
  • sociální podpora – žije/pracuje s kuřákem? Jak odmítat cigaretu?,
  • abstinenční příznaky,
  • princip a vysvětlení působení léků, vysvětlení působení, možné nežádoucí účinky,
  • možnosti finančního příspěvku zdravotních pojišťoven na léky,
  • stanovení farmakoterapie, délka užívání, den D,
  • fakt, že jakékoli kouření je kouření a je zásadním rizikem pro relaps.

Léky závislosti na tabáku

Nyní jsou k dispozici tři léky první linie. Podstatné je vědět, že nikomu kouřit nezabrání. Jsou ale schopné potlačit většinu abstinenčních příznaků a to není málo. Jsou to:

1. Náhradní léčba nikotinem – náplast (Nicorette, Niquitin), žvýkačka (Nicorette), ústní sprej (Nicorette) a pastilka (Nicorette, Niquitin). Všechny formy jsou volně prodejné v lékárně. Zdvojnásobují úspěšnost v závislosti na míře intervence.

2. Cytisin (Defumoxan) – působí podobně jako vareniklin (viz níže), ale jeho účinek je kratší, proto je třeba jej užívat častěji. Je volně prodejný v lékárně, tedy bez receptu. Navazuje se na stejná vazebná místa v mozku jako nikotin, tedy snižuje fyzickou (tělesnou) potřebu dávky a v prvních dnech užívání, kdy se ještě kouří, snižuje pocit odměny po potažení (vazebná místa pro nikotin jsou obsazena cytisinem).

3. Bupropion (Wellbutrin, Elontril) – antidepresivum, s příspěvkem zdravotní pojišťovny píše jen psychiatr, neurolog anebo sexuolog, pokud hradí pacient, může napsat každý lékař. Zdvojnásobují úspěšnost v závislosti na míře intervence.

Poznámka: Až do roku 2021 byl k dispozici lék vareniklin (Champix), který ztrojnásoboval úspěšnost v závislosti na míře intervence. Byl vázán na recept, ale mohl jej napsat každý lékař. Tento lék na trhu momentálně není – jeho distribuce v EU byla pozastavena (viz sdělení SÚKL) [2].

Všechny léky by se měly užívat nejméně 3 měsíce, raději až 6 a více měsíců. Nejsou ovšem proti kouření – potlačují abstinenční příznaky, navíc při správném dávkování. Nesáhnout po cigaretě – to musí každý sám. Proto je třeba pokud možno intenzivní intervence. Tato doporučená délka užívání platí i pro cytisin. Příbalový leták Defumoxanu uvádí maximální denní dávkování i užívání po dobu nejdéle 25 dnů a potřebu přestat 5. den léčby. V literatuře k tomu však není důvod a dle sdělení SÚKL je to opsáno z příbalového letáku cytisinu, který se u nás v 60. letech minulého století prodával v trafikách jako Tabex. Ke změně příbalového letáku by byla třeba rozsáhlá studie, kterou bohužel momentálně nemá nikdo zájem organizovat.

Doporučený postup léčby závislosti na tabáku byl publikován v Časopise lékařů českých [3] i ve dvou dalších on-line zdrojích [4, 5].

Co je to úspěšnost léčby?

V medicíně se považuje za abstinenci nejméně 6, raději 12 měsíců nekouření od poslední cigarety, navíc biochemicky ověřeno. Nejčastěji se měří CO (oxid uhelnatý) ve výdechu, může to být i metabolit nikotinu kotinin v krvi, moči nebo slinách. Jako 100 % musíme vzít všechny, kdo vstoupili do daného programu. Jen ti, kdo po 6 či 12 měsících osobně přijdou, nekouří a mají negativní hodnoty CO, jsou považováni za úspěšné, všichni ostatní za kuřáky (i když nekouří, ale např. se odstěhovali, nechtěli už přijít či podobně). Takto počítáno je úspěšnost intenzivní léčby kolem 30 %, bohužel lepší čísla nejsou reálná, je jen třeba se nevzdávat. Pokud někdo hlásá úspěšnost např. 90 % a řekne, že se zakládá na „dojmu, že většina lidí se k nám po jedné návštěvě už nevrátí“, není snad třeba komentář....

Metody, u nichž NEBYLA prokázána účinnost

Hypnóza – metoda v medicíně používaná, v případě závislosti na tabáku však nebyl prokázán účinek.

Akupunktura – metoda v medicíně používaná, v případě závislosti na tabáku však nebyl prokázán účinek.

Biorezonance – jedná se o alternativní metodu, jejíž princip je popisován nesrozumitelnými větami bez skutečného významu. Tato komerční služba (nikoli léčba) nemá odborné opodstatnění, jedná se o vědecky nepodloženou metodu, její účinnost není prokázána. Těm, kdo ji nabízejí, jde jen o výdělek – vždy si ji hradí kuřáci sami a vždy je za peníze v řádu stovek až tisíců korun.

Další zázračné metody a elixíry: pokud někdo slibuje zázrak, ten se konat nebude. Bez jasného rozhodnutí přestat kouřit zkrátka přestat kouřit možné není. Pokud se náhodou kuřákovi s některou z výše uvedených metod podaří přestat kouřit, je to zejména proto, že to sám již většinou dlouhou dobu chtěl, metodě věří a zaplatil za ni (placebo efekt).

Související odkazy

  1. Společnost pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT): Struktura intervence (odkaz vede na web slzt.cz)
  2. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL): EMA informuje o pozastavení distribuce léčivého přípravku s léčivou látkou vareniklin (odkaz vede na web sukl.cz)
  3. Eva Králíková, Kamila Zvolská, Lenka Štěpánková, Alexandra Pánková: Doporučení pro léčbu závislosti na tabáku. Časopis lékařů českých 2022, 161(1): 33–43. (odkaz vede na PDF soubor na webu slzt.cz, 301 kB)
  4. Boris Šťastný, Eva Králíková, Bohumil Seifert, Svatopluk Býma: Léčba závislosti na tabáku v ordinaci všeobecného praktického lékaře. Doporučené diagnostické a léčebné postupy pro všeobecné praktické lékaře, 2022 (odkaz vede na PDF soubor na webu svl.cz, 106 kB)
  5. Eva Králíková, Michael Aschermann, Vladimár Dvořák, Jarmila Jirkovská, Miroslav Hartinger, Lucie Kališová, Stanislav Losse, Alexandra Pánková, Jitka Petanová, Petr Popov, Boris Šťastný, Lenka Štěpánková, Samuel Vokurka, Kamila Zvolská: Léčba závislosti na tabáku. Národní portál klinických doporučených postupů, 2022. (odkaz vede na web kdp.uzis.cz)
  6. Společnost pro léčbu závislosti na tabáku (SLZT) (odkaz vede na web slzt.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: prevence

K účinné prevenci je vždy třeba komplexní přístup společnosti. Jakou roli hraje stát, jakou rodin...

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: úvod

Reklama a marketing tabákových výrobků jsou důvodem, proč lidé začínají kouřit. Většina kuřáků si...

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: jak čelit problémům při léčbě?

Máme pro vás několik tipů, jak se můžete vypořádat s konkrétními problémy při léčbě závislosti na...

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: kde hledat pomoc?

Snažíte-li se zbavit své závislosti na cigaretách či jiných formách užívání tabáku, možná vám pom...

Související doporučené zdroje

Kouření a další užívání tab...

Národní stránky pro podporu odvykání kouření

Aktivní či pasivní kouření i nadále představuje problém pro poměrně velkou část české populace. Národní stránky pro podporu odvykání kouření poskytují podporu těm, kdo chtějí s kouřením přestat. Kr...

Přejít na externí zdroj
Kouření a další užívání tab...

Kouření

Zdroje věnované vlivu aktivního a pasivního kouření na lidské zdraví, závislosti na nikotinu a odvykání kouření. Není opomenuto ani téma, které se týká kouření v dětském věku nebo používání elektro...

Přejít na externí zdroj
Kouření a další užívání tab...

Jak na odvykání kouření?

Národní linka pro odvykání poskytuje odborné poradenství všem lidem, kteří se potýkají se závislostí na kouření, alkoholu, patologickém hraní či nelegálních drogách. Je určena také osobám blízkým.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI