Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Onemocnění ženských pohlavních orgánů
  • Aktuální: Nezhoubné nádory prsu

Nezhoubné nádory prsu

Onemocnění ženských pohlavních orgánů
Autor: gesundheit.gv.at

U mnoha žen se v průběhu života objeví bulka v prsu. Nemusí se však nutně jednat o rakovinu prsu, protože existuje i mnoho nezhoubných nádorů. I když obvykle nepředstavují zdravotní riziko, ve některých případech se odstraňují. Obecně je třeba každé bulky zjistit, zda je benigní (nezhoubná) nebo maligní (zhoubná). Přesnou příčinu vzniku nezhoubného nádoru prsu v mnoha případech nelze určit. Předpokládá se, že většinou je spouštěčem hormonální nerovnováha, například v důsledku těhotenství, menopauzy či procesů souvisejícím se stárnutím. Zdá se, že do jisté míry hraje roli i dědičná predispozice.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Četnost výskytu různých typů nezhoubných nádorů závisí především na věku ženy. V mladším věku převažují tzv. fibroadenomy, zatímco později se častěji vyskytují uzlíkovité změny (mastopatie), intraduktální papilomy nebo cysty [1].

Fibroadenomy

Fibroadenomy jsou nejčastěji se vyskytující nezhoubné nádory prsu u mladých žen, převážně ve věku 20 až 40 let. Vznikají v důsledku zmnožení pojivové a žlázové tkáně, kterému pravděpodobně napomáhá zvýšená hladina estrogenu v poměru k progesteronu, např. během těhotenství. Obecně se předpokládá, že výskyt fibroadenomů není spojen se zvýšeným rizikem vzniku karcinomu prsu. Tato otázka však není zcela vyjasněna.

Fibroadenom lze nahmatat jako tuhou, hladkou nebo mírně hrbolatou, pohyblivou bulku. Může mít velikost od několika milimetrů až po několik centimetrů. Obvykle nezpůsobuje žádné potíže. Před menstruací se může v postiženém prsu objevit bolest či pnutí. Vlivem hormonů (zejména během těhotenství) může fibroadenom dále růst.

Mastopatie

Mastopatie se vyskytuje u mnoha žen v období menopauzy v důsledku hormonálních výkyvů a normálního procesu stárnutí. Na rozdíl od fibroadenomu se v prsu často vyskytuje několik bulek, mnohdy různé velikosti. Jen velmi zřídka je přitom zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu. Není zapotřebí žádná léčba.

Cysty

V mnoha případech se v průběhu mastopatie objevují zároveň cysty, což jsou dutinky vyplněné tekutinou. Cysty vznikají tak, že malé množství tekutiny, kterou žlázy neustále produkují, již nemůže odtékat, protože je například zablokován vývodný kanálek žlázy. Tekutinu lze z cyst odebrat jehlou a vyšetřit ji pod mikroskopem. Dutina se však může následně znovu zaplnit, proto by cysta měla být pro jistotu odstraněna.

Intraduktální papilomy

Intraduktální papilom je nezhoubný, květákovitý výrůstek na vnitřním povrchu (epitelu) mlékovodu, který se vyskytuje převážně v období menopauzy [2]. Obvykle se nachází ve velkých mlékovodech v blízkosti bradavky, vzácněji v menších mlékovodech. Intraduktální papilomy se mohou vyskytovat jednotlivě nebo ve větším počtu. Typickým znakem je výtok sekretu z bradavky postiženého prsu. Tento výtok může být i krvavý.

Jak se stanoví diagnóza?

Diagnóza nezhoubného nádoru v prsu se stanoví pomocí palpace (vyšetření pohmatem), mamografie a ultrazvukového vyšetření. Obvykle se odebírá i vzorek tkáně (biopsie). Z cyst lze jehlou odebrat tekutinu a vyšetřit ji. Při podezření na intraduktální papilom se provádí mikroskopické vyšetření sekretu, který vytéká z bradavky. Někdy je nutné provést duktografii – zobrazovací vyšetření zaměřené na mlékovody. Při tomto vyšetření se do mlékovodů v lokální anestezii vstříkne malé množství kontrastní látky a provede se rentgenový snímek. Cílem mikroskopického vyšetření tkáně nebo tekutiny odebrané z prsu je s jistotou vyloučit zhoubný nádor (rakovinu prsu).

Jak probíhá léčba nezhoubných nádorů prsu?

Na základě výsledků vyšetření lékař rozhodne, zda je nezbytná operace. Nezhoubné nádory se často odstraňují, i když většinou nejsou nebezpečné. Tento postup má následující důvody:

  • Žena trpí nepříjemnými pocity nebo jí bulka vadí.
  • Bulka rychle roste.
  • Omezí se nejistota, zda se případně nejedná o zhoubný nádor nebo zda neexistuje zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu.

V závislosti na umístění nebo velikosti bulky může být operační zákrok proveden v místní nebo celkové anestezii. V případě, že bulka není odstraněna, lze v případě obtíží, které mají souvislost s menstruačním cyklem, nasadit hormonální léčbu – například pomocí lokálně aplikovaných přípravků s obsahem progesteronu nebo hormonální antikoncepce.

Následná péče

Ženy, u nichž se vyskytl nezhoubný nádor prsu, by se měly poradit se svým lékařem, v jakých intervalech je nutné provádět kontroly a zda je vhodné provádět pravidelná samovyšetření. To platí i pro případy, kdy byl nádor z prsu odstraněn, protože některé typy nezhoubných nádorů se mohou znovu objevit i po operaci, nebo mohou být spojeny s vyšším rizikem vzniku zhoubného nádoru.

Na koho se mohu obrátit?

Pokud máte následující příznaky, měla byste se poradit se svým gynekologem, který vás v případě potřeby odešle na vyšetření do akreditovaného centra mamografického screeningu [3]:

  • nové bulky nebo zatvrdliny v prsu,
  • nový rozdíl ve velikosti prsou,
  • vtažení kůže prsu nebo bradavky,
  • změny bradavky,
  • čirý nebo krvavý sekret z bradavky,
  • ekzém na bradavce,
  • krevní výron (hematom) nebo zarudnutí kůže prsu,
  • nová bulka v podpažní jamce.

Související odkazy

  1. Breastcancer.org: Benign breast conditions [Benigní nálezy v prsu] (odkaz vede na web breastcancer.org; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  2. News Medical: Intraductal papilloma – benign tumours of the breast [Intraduktální papilom – benigní nádory prsu] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  3. mamo.cz: Mapa screeningových center (odkaz vede na web mamo.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Rakovina prsu

Samovyšetření prsu

Podle doporučení lékařů by každá žena přibližně od 25. roku věku měla každý měsíc provádět pravid...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina dělohy: příčiny a příznaky

Příčiny vzniku rakoviny dělohy nejsou přesně známy. Existují však některé faktory, které mohou to...

Zhoubné nádory ženských poh...

Rakovina vaječníků: diagnóza

Rakovina vaječníků nevyvolává žádné časné příznaky, které by na existenci onemocnění upozorňovaly...

Rakovina prsu

Rakovina prsu: co to je?

Zhoubný nádor prsu je nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním u žen v České republice....

Související doporučené zdroje

Onemocnění ženských pohlavn...

Syndrom polycystických ovarií

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě polycystických ovarií (vaječníků). V příspěvcích je vysvětleno, jak vypadají a fungují vaječníky a jaké změny nastávají v těle ženy v případě...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Endometrióza

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě endometriózy. Jaké jsou základní typy endometriózy a jak může souviset toto onemocnění s bolestivou menstruací, neplodností a bolestí při poh...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Hysterektomie

Co je hysterektomie a při kterých onemocněních se k ní přistupuje? Jak se odstranění dělohy provádí a s čím je třeba počítat těsně po operaci? Jaké změny v životě ženy přináší tento operační výkon?...

Přejít na externí zdroj
Onemocnění ženských pohlavn...

Cystokéla

Co je cystokéla, jak se projevuje, proč vzniká a lze jí předejít? Koho nejčastěji postihuje toto onemocnění a ke kterým zdravotním komplikacím může vést? Na základě kterých vyšetření určí lékař uve...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI