Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Mužské pohlavní hormony
  • Aktuální: Nedostatek testosteronu ve stáří (hypogonadismus s pozdním nástupem)

Nedostatek testosteronu ve stáří (hypogonadismus s pozdním nástupem)

Mužské pohlavní hormony
Autor: gesundheit.gv.at

Hypogonadismus s pozdním nástupem (angl. late-onset hypogonadism) je syndrom charakterizovaný nedostatkem testosteronu a některými doprovodnými příznaky. Nedostatek testosteronu ve stáří je někdy označován jako andropauza, ačkoli hladina testosteronu neklesá náhle. U mužů nedochází ke srovnatelným hormonálním změnám, jako je tomu u žen během menopauzy.

Metabolismus hormonů se s věkem mění. Tělo časem ztrácí schopnost správně regulovat hormony a vylučuje jich méně. Je to součást normálního procesu stárnutí a tělesných změn, které souvisejí s přibývajícím věkem. Hladina celkového testosteronu u mužů pozvolna klesá zhruba od 40. roku věku, a to přibližně o 0,4 % ročně. Produkce testosteronu se však obvykle nezastaví. U většiny mužů zůstává hladina testosteronu v normě i ve vyšším věku.

V případě hypogonadismu s pozdním nástupem je hladina testosteronu nižší než normální hladina u zdravých mužů. Nedostatek testosteronu může způsobit nebo zhoršit tělesné potíže a přispět k rozvoji některých onemocnění, jako je např. osteoporóza nebo metabolický syndrom.

U mužů ve věku 50 až 59 let se hypogonadismus vyskytuje u 0,6 %, zatímco u mužů ve věku 60 až 79 let je to 4,2 % – což přibližně odpovídá jednomu z 25 mužů v této věkové skupině.

Jak vzniká nedostatek testosteronu ve stáří?

Při vzniku hypogonadismu s pozdním nástupem hrají důležitou roli dva procesy:

  • Leydigovy buňky varlat mohou produkovat méně testosteronu,
  • mění se hormonální kontrola produkce testosteronu v hypothalamo-hypofyzárním systému.

Hypogonadismus s pozdním nástupem je smíšená forma primárního a sekundárního hypogonadismu. Příznaky mohou být ovlivněny různými tělesnými a duševními faktory. Vědecké studie naznačují, že s nedostatkem testosteronu souvisejí některá onemocnění. Nízká hladina testosteronu je často přítomna například u mužů postižených osteoporózou, metabolickým syndromem nebo diabetem 2. typu.

Jak můžete předejít nedostatku testosteronu?

Na rozvoji nedostatku testosteronu ve stáří se mohou podílet různé faktory související s životním stylem. Patří mezi ně například obezita nebo nadměrná konzumace alkoholu. Zdravý životní styl – tedy vyvážená strava, pravidelný pohyb, umírněná konzumace alkoholu, nekuřáctví – zabraňuje dalším negativním vlivům na produkci a fungování testosteronu a pomáhá předcházet jeho nedostatku.

Rizikovými faktory pro vznik hypogonadismu s pozdním nástupem jsou obezita, chronická onemocnění a obecně špatný zdravotní stav.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Hypogonadismus s pozdním nástupem se nejčastěji vyznačuje následujícími příznaky:

  • snížení sexuální touhy (ztráta libida),
  • erektilní dysfunkce,
  • výkyvy nálad, depresivní nálady a ztráta energie,
  • kognitivní poruchy, zejména zhoršení prostorové představivosti,
  • poruchy spánku,
  • úbytek tělesného ochlupení,
  • gynekomastie,
  • úbytek svalové hmoty (objem svalů, svalová síla),
  • zvýšení množství břišního tuku,
  • snížení hustoty kostní hmoty, resp. příznaky osteoporózy,
  • příznaky metabolického syndromu.

Žádný z těchto příznaků sám o sobě není spolehlivým ukazatelem hypogonadismu. Příznaky hypogonadismu s pozdním nástupem jsou obvykle méně výrazné než příznaky hypogonadismu v mladším věku. Výše uvedené příznaky mohou být způsobeny i jinými onemocněními, např. metabolickými poruchami (jako je zejména diabetes) nebo kardiovaskulárními onemocněními. Sexuální dysfunkce, např. ztráta libida nebo erektilní dysfunkce, mohou být způsobeny i různými tělesnými a duševními příčinami.

Jak se stanoví diagnóza?

Za účelem objasnění pacientových obtíží se lékař nejprve vyptá na anamnézu a provede fyzikální vyšetření. Pokud pacient pociťuje nějaké obtíže nebo příznaky, které by mohly poukazovat na nedostatek testosteronu, je nutné provést i některá další vyšetření, která lékaři umožní zúžit okruh možných příčin a následně stanovit přesnou diagnózu.

Hladinu testosteronu lze stanovit z laboratorního vyšetření krve. Odběr krve musí být proveden ráno. Výsledky z laboratoře a některé sexuální příznaky (např. snížená sexuální touha, oslabená ranní erekce, erektilní dysfunkce) poskytují lékaři důkazy o tom, zda se skutečně jedná o nedostatek testosteronu a zda je indikována substituční léčba testosteronem (TRT).

V případě snížené hladiny testosteronu je třeba provést minimálně jeden, ale lépe dva kontrolní odběry [1]. Lékař může chtít provést i další vyšetření, aby zúžil okruh možných příčin. Bližší informace najdete v článku Nedostatek testosteronu u mužů.

Jak probíhá léčba hypogonadismu s pozdním nástupem?

Indikací k substituční léčbě testosteronem (TRT) je stav, kdy pacient má příliš nízkou hladinu testosteronu a jsou u něj přítomny typické příznaky hypogonadismu s pozdním nástupem. Před zahájením léčby lékař potřebuje zjistit, zda neexistují nějaké kontraindikace; za tímto účelem odešle pacienta na potřebná vyšetření. Mezi kontraindikace patří například karcinom prostaty, polycytemie, rakovina prsu u mužů, obstrukční spánková apnoe nebo závažné srdeční selhání.

Pro substituční terapii testosteronem jsou k dispozici krátkodobě a dlouhodobě působící přípravky v různých lékových formách (např. perorální léky, intramuskulární injekce nebo gely a náplasti pro aplikaci na kůži). Ošetřující lékař společně s pacientem rozhodne, který přípravek je nejvhodnější, a pacienta informuje o možných rizicích a nežádoucích účincích.

Před zahájením léčby lékař zkontroluje stav prostaty a riziko vzniku zhoubného nádoru prostaty, a to prostřednictvím vyšetření konečníku prstem, ultrazvukového vyšetření, popř. laboratorního stanovení PSA. Výskyt zhoubných nádorů prostaty se zvyšuje po 50. roce věku. Krátkodobě působící přípravky mají oproti dlouhodobě působícím výhodu, že v případě výskytu kontraindikace – jako je například zhoubný nádor prostaty – je možné substituční léčbu testosteronem okamžitě přerušit.

Bližší informace o léčbě a jejích vedlejších účincích najdete v článku Nedostatek testosteronu u mužů.

Prognóza a kontrolní prohlídky

Zlepšení příznaků hypogonadismu s pozdním nástupem se obvykle dostaví během tří až šesti měsíců po zahájení substituční léčby testosteronem. Ve studiích byly pozorovány následující pozitivní účinky:

  • zvýšení hustoty kostní hmoty,
  • nárůst beztukové tělesné hmoty (LBM),
  • zvýšení tvorby erytrocytů,
  • metabolické parametry,
  • erektilní funkce.

Pravidelné kontroly při substituční léčbě testosteronem zahrnují laboratorní stanovení celkového testosteronu, hodnoty PSA, krevní obraz (hematokrit) a ultrazvuk prostaty. Za účelem kontroly úspěšnosti léčby může lékař předepsat další vyšetření, např. měření hustoty kostní hmoty.

Na koho se mohu obrátit?

Máte-li podezření, že trpíte nedostatkem testosteronu, můžete se obrátit na praktického lékaře pro dospělé, urologa, androloga nebo endokrinologa.

Související odkazy

  1. Václav Hána, Mikuláš Kosák, Václav Hána jr. Hypogonadismus u mužů a jeho léčba. Časopis lékařů českých 2017; 156: 258–265. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  2. Libor Zámečník: Androgenní deficit u mužů a jeho léčba testosteronem v praxi. Urologie pro praxi 2020; 21(2): 72–79. (odkaz vede na PDF soubor na webu urologiepropraxi.cz, 163 kB)
  3. Otakar Štanc: Substituční léčba testosteronem u hypogonadálních mužů. Urologie pro praxi 2015; 16(1): 12–15. (odkaz vede na PDF soubor na webu urologiepropraxi.cz, 140 kB)
  4. Luboslav Stárka: Hormonální substituční terapie u stárnoucích mužů. Urologie pro praxi 2009; 10(5): 264–268. (odkaz vede na PDF soubor na webu urologiepropraxi.cz, 108 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Mužské pohlavní hormony

Nedostatek testosteronu u mužů

Pohlavní hormon testosteron je důležitý pro normální vývoj muže a pro zdravý mužský organismus. T...

Zhoubné nádory mužských poh...

Rakovina prostaty: léčba a následná péče

Pokud je rakovina prostaty včas odhalena i léčena, je prognóza ve většině případů velmi dobrá: př...

Sexuální dysfunkce

Ztráta libida (porucha sexuální touhy)

Sexuální touha je u každého člověka jiná. Zatímco někteří lidé mají chuť na sex každý den, jiným...

Sexuální dysfunkce

Erektilní dysfunkce (poruchy erekce, impotence)

O erektilní dysfunkci (ED) hovoříme tehdy, když není dlouhodobě možné dosáhnout a udržet erekci p...

Související doporučené zdroje

Mužské pohlavní hormony

Andropauza

Kdy začíná u mužů andropauza, proč k ní dochází a jaké jsou její příznaky? Týká se andropauza každého muže? Může souviset snížení sexuálního apetitu a problémy s erekcí s mužským přechodem? Které c...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI