Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Oči
  • Záněty a podráždění očí
  • Aktuální: Cizí těleso v oku

Cizí těleso v oku

Záněty a podráždění očí
Autor: gesundheit.gv.at

Cizí těleso se do oka může dostat různými způsoby – například při zpracování kovu či dřeva, dále ze skleněných střepů, následkem švihnutí větví do oka při sportu, při automobilových nehodách, ale i u dětských her, při neopatrném pohybu apod. Před vniknutím cizího tělesa do oka nás sice často uchrání reflex očního víčka, někdy to však nestačí. Velmi nepříjemné a bolestivé pocity vyvolává i malé cizí tělísko v oku (např. muška, zrnko písku) – zvláště pak v případě, se se dostane pod horní víčko.

Poranění rohovky (horní vrstva oční bulvy, viz článek Oko: struktura a funkce) se většinou zhojí rychle a bez komplikací. V případě pochybností byste však měli vždy vyhledat očního lékaře. Pokud se do oka dostane cizí těleso větších rozměrů, měli byste jej kontaktovat v každém případě.

Preventivní opatření

Pokud člověk dodržuje určitá preventivní opatření, může riziko úrazu oka výrazně omezit. Na rizikových pracovištích vždy dodržujte zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a používejte odpovídající ochranné brýle. Oči byste si měli chránit i při domácích činnostech, při kterých byste mohli přijít k úrazu oka (např. broušení, frézování, práce se dřevem, zahradní práce atd.), a také při sportu (např. cyklistika). Zvláštní opatření (jako je ochrana očí a obličeje) je potřeba dodržovat při svářecích pracích.

Příznaky

Příznaky se mohou lišit podle velikosti a počtu cizích těles v oku. Řadí se mezi ně zejména:

  • pocit cizího tělesa,
  • nepříjemný pocit až silná bolest,
  • slzící oko,
  • zarudlé oko,
  • citlivost na světlo (fotosenzitivita),
  • omezené vidění (rozmazané vidění).

Cizí tělesa větších rozměrů jsou většinou nepřehlédnutelná. Zranění může sahat hluboko, aniž by oko krvácelo nebo silně bolelo.

Co můžete udělat sami?

Menší cizí tělísko se někdy vyplaví z oka „samo“ – přesněji řečeno poté, co člověk začne slzet a mrkat. Za určitých okolností jsou však nutná další opatření.

  • Menší cizí tělísko: můžete je zkusit odstranit cípem čistého kapesníku nebo navlhčenou vatovou tyčinkou. V každém případě si však počínejte velmi opatrně. Pokud se nepodaří cizí těleso odstranit, vyhledejte očního lékaře. Vyvarujte se mnutí oka.
  • Pevně vězící nebo nebezpečné cizí těleso: NEPOKOUŠEJTE SE odstraňovat pevně vězící cizí těleso (např. skleněný střep)! Přenechejte to lékaři, jinak můžete oko poškodit ještě více! Zachovejte klid a pokuste se uklidnit i postiženého. Na oko opatrně přiložte sterilní oční obvaz (dávejte přitom pozor, aby obvaz na oko netlačil) a volejte zdravotnickou záchrannou službu (tísňová linka 155 nebo 112).


Diagnóza

Lékař se vyptá na okolnosti úrazu a poraněné oko si pozorně prohlédne. Pro správnou diagnostiku může být zapotřebí několik různých vyšetření. Lékař prozkoumá, do jaké míry jsou poškozeny jednotlivé vrstvy oka (viz článek Oko: struktura a funkce), zda je postižena pohyblivost oka a jeho postavení, a zda je omezeno zorné pole. Lékař vyšetří i oční víčko, funkci zornice a prohlédne si oční pozadí; dále změří zrakovou ostrost a nitrooční tlak.

Za určitých okolností může být provedeno i rentgenové vyšetření, případně vyšetření pomocí ultrazvuku a/nebo CT (zvláště v případě, že do oka pronikly kousky kovu). Při podezření na nekovové cizí těleso v oku může lékař indikovat vyšetření pomocí magnetické rezonance.

Léčba

  • Povrchové cizí těleso odstraní lékař po místním znecitlivění (lokální anestezii) pomocí navlhčené vatové tyčinky nebo tenké jehly. V okolí kovového cizího tělesa se může vytvořit rezavě zbarvené místo, které lékař odstraní pomocí speciální malé vrtačky. Na ránu je pak nanesena oční mast s obsahem antibiotik, aby se zabránilo infekci. Je nutné, aby se pacient dostavil k předepsané kontrole, při které budou provedena dodatečná vyšetření. Lékař může někdy pacientovi předepsat antibiotickou oční mast.
  • Cizí těleso, které proniklo do oční bulvy, odstraňuje oční chirurg, který ránu následně uzavře. Tyto úrazy jsou obzvláště nebezpečné, neboť člověk může v krajním případě přijít o oko. Pro zachování zraku nebo i dosažení předchozí schopnosti vidění je někdy zapotřebí, aby pacient podstoupil několik operačních zákroků. Podle závažnosti úrazu může chirurg indikovat odstranění sklivce (vitrektomie), náhradu oční čočky, laserové ošetření sítnice, transplantaci rohovky apod. I v tomto případě se používají antibiotika, aby se zabránilo infekci.


Na koho se mohu obrátit?

V případě úrazu oka se obraťte na očního lékaře či lékaře urgentního příjmu v nejbližší nemocnici. Podle závažnosti úrazu mohou být k léčbě přizváni lékaři dalších odborností (např. ORL, ústní čelistní a obličejová chirurgie, neurochirurgie apod.).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Mozek, nervy a smysly

Oko: struktura a funkce

Oko se skládá z mnoha různých struktur, které ve složitém souladu dohromady provádějí různé úkony...

Záněty a podráždění očí

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka (lat. keratoconjunctivitis sicca) se vyznačuje poruchou tvorby slzného filmu,...

Záněty a podráždění očí

Fotoftalmie a fotokeratitida

Působením intenzivního ultrafialového (UV) záření, typicky při pobytu v horských oblastech, může...

Záněty a podráždění očí

Zánět spojivek (konjunktivitida)

Při zánětu spojivek (konjunktivitidě) je spojivka oka zanícená, oči jsou zarudlé. Konjunktivitida...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI