Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Oči
  • Šilhání a tupozrakost
  • Aktuální: Tupozrakost (amblyopie)

Tupozrakost (amblyopie)

Šilhání a tupozrakost
Autor: gesundheit.gv.at

Tupozrakost (amblyopie) vzniká v prvních letech života, její příčiny jsou rozmanité. Nejčastěji ji způsobuje refrakční vada oka (většinou dalekozrakost, někdy astigmatismus), jindy šilhání, případně některá jiná onemocnění oka. Pro vývoj zraku obecně, zrakové ostrosti a trojrozměrného vidění je nejdůležitějších prvních sedm let života. Není-li tupozrakost léčena včas, hrozí dítěti riziko celoživotních následků.

Tupozrakost: co to je?

U normálně vyvinutého zraku vzniká v mozku „správný“ obraz ze zrakových vjemů z obou očí. Zrakový vjem z každého oka je nepatrně odlišný; když se oba vjemy v mozku správně spojí, vnímáme to jako trojrozměrné vidění. K tomu je zapotřebí, aby obě oči hleděly stejným směrem, tzn. byly v rovnoběžném postavení, a aby při pohledu do dálky byly upřeny na tentýž bod. Pokud však každé oko zprostředkuje jiný zrakový vjem, popř. je-li rozdíl mezi obrazy zpracovávanými v mozku příliš velký, vzniká zdvojený obraz. Mozek pak informace z jednoho oka potlačí, aby vzniku zdvojených obrazů zabránil. „Méně používané“ oko se tak časem může stát tupozrakým.

Mezi hlavní příčiny tupozrakosti patří:

  • refrakční vada,
  • šilhání (strabismus),
  • zákal (např. oční čočky) nebo anomálie víčka (např. svěšené víčko, které překrývá zornici; tento stav se odborně nazývá ptóza).

Tupozrakost poškozuje vývoj zraku a dítě se kvůli tomu nenaučí „správně vidět“ (postiženo je zejména trojrozměrné vidění), popř. se informace ve zrakovém centru v mozku neukládají správně. Není-li tupozrakost včas léčena, přetrvá po celý život. Lidé postižení tupozrakostí jsou pak znevýhodněni v mnoha různých sférách života. Kvůli této oční vadě mohou vznikat nebezpečné situace v silničním provozu, zvláště pak při řízení auta. Tupozrakost kromě toho může člověka omezovat při volbě povolání.

Rodiče nebo zákonní zástupci by proto měli nechat co možná nejdříve vyšetřit zrak dítěte, pokud zpozorují nápadné nebo podezřelé změny (např. i při podezření na šilhání). Kromě toho může posoudit vyvíjející se zrak dítěte i jeho ošetřující dětský lékař v rámci všeobecných preventivních prohlídek.

Jak se stanoví diagnóza?

Lékař vyšetří oči pomocí různých testů, aby tupozrakost potvrdil nebo naopak vyloučil. Při vyšetření zraku dítěte může oční lékař použít i specializovaný přístroj, tzv. autorefraktometr. Ten změří postavení očí a jejich pohyblivost, pomůže lékaři stanovit, jak dobře dítě vidí jedním a druhým okem, prověří vidění do blízka apod.

Pomocí metody označované jako retinoskopie vyšetří lékař lomivost oka (tzv. refrakci) a určí sílu potřebných brýlí. Aby bylo vůbec možné oči dítěte řádně vyšetřit, používají se oční kapky rozšiřující zornice. Tyto kapky na přechodnou dobu vyřadí z provozu sval, který oko zaostřuje na různé vzdálenosti (tento proces se nazývá akomodace). Pokud by lékař kapky nepoužil, bylo by prakticky nemožné oči důkladně vyšetřit. Dětské oči mají velmi dobrou schopnost akomodace, proto se může stát, že refrakční vady nebo i tupozrakost zůstanou delší dobu nediagnostikovány, zvláště pokud není provedeno důkladné vyšetření.

Jak probíhá léčba?

Podle příčiny tupozrakosti jsou stanovena léčebná opatření, která nejčastěji spočívají v:

  • korekci refrakční vady – pomocí brýlí,
  • používání okluzoru – speciální pomůcka, která zakrývá zdravé oko a „přinutí“ tak slabší oko pracovat.

Pokud dítě šilhá, může lékař u šilhajícího oka navrhnout operační zákrok, který je většinou proveden po nějaké době používání okluzoru. Bližší informace na toto téma najdete v článku Šilhání u dětí. Pokud je příčinou tupozrakosti nějaké jiné onemocnění oka nebo anomálie víčka, je léčba zaměřena na odstranění těchto příčin.

Léčba by měla být zahájena co možná nejdříve a měla by pokračovat až do doby, než se zrak stabilizuje. Následovat by měly prohlídky v pravidelných intervalech až do 18. roku věku.

Na koho se mohu obrátit?

Tupozrakost diagnostikuje a léčí oční lékař (neboli oftalmolog či odborný lékař v oboru oční lékařství). Léčba může probíhat i na odborných klinikách nebo ve specializovaných ambulancích a odděleních v nemocnicích. Do léčebného procesu mohou být zapojeni i ortoptisté.

Doporučení k vyšetření u očního lékaře může vydat praktický lékař pro děti a dorost.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Mozek, nervy a smysly

Oko: struktura a funkce

Oko se skládá z mnoha různých struktur, které ve složitém souladu dohromady provádějí různé úkony...

Refrakční vady a vetchozrakost

Vetchozrakost (presbyopie)

Vetchozrakost nastává v důsledku tělesných změn v průběhu lidského života. Jak člověk postupně st...

Refrakční vady a vetchozrakost

Dalekozrakost (hypermetropie)

Lidé trpící dalekozrakostí špatně vidí do blízka, zatímco s viděním do dálky problém nemají. Příč...

Šilhání a tupozrakost

Šilhání u dětí

U šilhání (strabismu) se jedná o vadné postavení jednoho oka nebo obou očí. V některých případech...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 02.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI