Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Oči
  • Refrakční vady a vetchozrakost
  • Aktuální: Vetchozrakost (presbyopie)

Vetchozrakost (presbyopie)

Refrakční vady a vetchozrakost
Autor: gesundheit.gv.at

Vetchozrakost nastává v důsledku tělesných změn v průběhu lidského života. Jak člověk postupně stárne, čočka v oku ztrácí svou pružnost a zvolna „tuhne“. Postupem času se tak vytrácí schopnost čočky měnit svůj tvar, což je nezbytné pro zaostřování oka na krátkou či dlouhou vzdálenost. Oblast ostrého vidění se vzdaluje. Poznáme to například tehdy, když musíme držet časopis při čtení co nejdále od těla. Vetchozrakost postupuje pomalu a lze ji korigovat mj. pomocí brýlí na čtení.

Vetchozrakost – co to je?

Vetchozrakost postupuje pomalu. Člověk si prvních příznaků všimne až tehdy, když akomodační schopnost jeho oka (tzn. schopnost čočky zaostřovat na blízko) zeslábne natolik, že nemůže přečíst drobný text v „normální“ vzdálenosti od oka, a musí jej držet ve větší vzdálenosti, aby jej viděl ostře. Akomodační schopnost oka pak ve většině případů klesá na 3 dioptrie. U lidí s normálním viděním se tento jev většinou objeví okolo 45. roku věku, ačkoli ke změnám v oku dochází už mnohem dříve. U dalekozrakých lidí se objevují potíže o něco dříve, naopak u krátkozrakých jedinců se příznaky projeví většinou o něco později.

Pokud člověk nedokáže přečíst text ani ze vzdálenosti 35–40 cm od oka a z této vzdálenosti ani nevidí ostře, je vhodné zrak korigovat pomocí brýlí.

Přibližně od 60. roku života se vetchozrakost dále nezhoršuje, neboť už nedochází k téměř žádné akomodaci. Lidé s vetchozrakostí, kteří měli předtím normální zrak, potřebují v takových případech většinou brýle na čtení s více než +2,5 dioptriemi. Kdo je navíc postižen ametropií (jedna z refrakčních vad oka), potřebuje multifokální, případně bifokální brýle.

Diagnóza vetchozrakosti

Oční lékař odebere anamnézu, přičemž základními indiciemi jsou problémy s viděním na krátkou vzdálenost a udaný věk. Lékař zároveň obvykle provede vyšetření obou očí.

  • Lékař prohlédne pomocí různých testů a měřicích přístrojů různé struktury oka (například sítnici, sklivec, rohovku apod.) a stanoví, zda jsou přítomny věkově podmíněné změny, ametropie a s tím spojené vady zraku. Kromě vyšetření sklivce, předního segmentu oka (pomocí štěrbinové lampy) i očního pozadí (pomocí oftalmoskopie) provede lékař kontrolu reakce zornice a pohybu očí.
  • Lékař dále ověří zrakovou ostrost; k měření refrakční schopnosti oka se používá přístroj zvaný refraktometr.
  • Zrak se měří s brýlemi i bez brýlí; lékař přitom používá tabulku určenou k měření zrakové ostrosti nebo speciální projektor.
  • Lékař může změřit i nitrooční tlak (pomocí tonometru) a případně provést i další vyšetření oka.

Lékař může rozpoznat refrakční vady či organické příčiny, které se podílejí na zhoršení zraku, a tím vyloučit jiné oční vady.

Korekce vetchozrakosti

Ke korekci vetchozrakosti zpravidla slouží brýle na čtení. Do jisté míry lze používat i kontaktní čočky – zvláště pak u lidí, kteří již dříve trpěli krátkozrakostí a korigovali ji pomocích kontaktních čoček. V takových případech jsou využívány tzv. bifokální kontaktní čočky, popř. multifokální kontaktní čočky. Někdy – ne však příliš často – přichází v úvahu laserové ošetření oka, tzv. refrakční chirurgie (zejm. při slabé formě vetchozrakosti). O nezbytnosti provedení zákroku a jeho samotném uskutečnění však rozhoduje oční lékař, a to v závislosti na individuálních předpokladech každého pacienta a po konzultaci se samotným pacientem. Oční lékař podá pacientům rovněž informace o výhodách i rizicích daného zákroku.

Na koho se mohu obrátit?

Vetchozrakost diagnostikuje oční lékař (neboli oftalmolog či odborný lékař v oboru oční lékařství), který pacientovi nabídne pomoc a vysvětlí další postup. Kromě toho má možnost vyšetřit oko na případné další ametropické projevy a s nimi spojené oční vady. Stejně tak může provést korekci vetchozrakosti, případně učinit další kroky k její léčbě. Je vhodné absolvovat pravidelné kontrolní, resp. preventivní prohlídky.

Na diagnostice a léčbě se mohou podílet i optometristé, kteří vyrobí a upraví optické pomůcky a poučí pacienta, jak má s těmito pomůckami manipulovat. Optometristé však neprovádějí oftalmologické vyšetření.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Mozek, nervy a smysly

Oko: struktura a funkce

Oko se skládá z mnoha různých struktur, které ve složitém souladu dohromady provádějí různé úkony...

Refrakční vady a vetchozrakost

Krátkozrakost (myopie)

Lidé trpící krátkozrakostí vnímají blízko položené předměty ostře, zatímco ty vzdálenější naopak...

Refrakční vady a vetchozrakost

Dalekozrakost (hypermetropie)

Lidé trpící dalekozrakostí špatně vidí do blízka, zatímco s viděním do dálky problém nemají. Příč...

Refrakční vady a vetchozrakost

Astigmatismus

Astigmatismus je typ oční vady, který je způsobený asymetrií rohovky. Zatímco u zdravého oka má r...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 02.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI