Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Alergie
  • Jiné alergie
  • Aktuální: Alergie na latex

Alergie na latex

Jiné alergie
Autor: gesundheit.gv.at

Latex je mléčná tekutina produkovaná stromem kaučukovníkem (Hevea brasiliensis), která se používá k výrobě nejrůznějších gumových výrobků, jako jsou rukavice, nafukovací balónky, dudlíky, kondomy, pneumatiky apod. Zvýšenému riziku vzniku alergie na latex jsou vystaveni zejména lidé pracující ve zdravotnictví nebo v gumárenském průmyslu, dále pacienti, kteří jsou často operováni, a obecně lidé se zvýšeným sklonem k alergiím.

Spouštěče

Přírodní latex se nachází v mnoha předmětech denní potřeby, které se používají nejen ve zdravotnictví, ale i v jiných odvětvích lidské činnosti a také v domácnostech. Od 80. let 20. století se kvůli ochraně před infekcemi výrazně zvýšilo používání gumových rukavic ve zdravotnictví. Přímý kontakt mezi gumou a kůží však může způsobovat záněty a podráždění kůže (kopřivka, ekzém). Pro lepší uživatelský komfort se gumové rukavice již při výrobě často práškují kukuřičným škrobem. Ten však ale napomáhá uvolňování alergenu z latexu, který pak nejen snáze prostupuje do pokožky zdravotníků, ale také se šíří vzduchem a je vdechován. Důsledkem může být zánět spojivek, rýma nebo astmatické záchvaty. Život ohrožující šokové stavy se mohou vyskytnout zejména při poskytování zdravotní péče lidem s alergií na latex, např. při operacích, gynekologických vyšetřeních nebo stomatologických zákrocích.

Poznámka: Botanicky příbuzné rostliny často obsahují strukturně podobné alergeny. Proto různé potraviny rostlinného původu obsahují stejné proteiny jako latex. Lidé s alergií na latex proto mohou zároveň pociťovat alergické reakce při konzumaci banánu, avokáda, jedlých kaštanů, manga a dalšího tropického ovoce. Bližší informace se dočtete v článku Zkřížené potravinové alergie.

Prevence

Nejsou známa žádná specifická opatření, která by zabránila vzniku alergie na latex. Je-li člověku diagnostikován tento typ alergie, je třeba se co nejvíce vyhýbat kontaktu s latexovými výrobky. Latex je obsažen zejména v následujících předmětech denní potřeby:

  • Oblast zdravotnictví: rukavice, obvazy, náplasti, injekční stříkačky, příslušenství k infuzím, různé hadičky na lékařských zařízeních a přístrojích, katétry, rovnátka, manžety u tlakoměrů, teploměry apod.
  • Oblasti mimo zdravotnictví: kondomy, vaginální pesary, gumové rukavice, dudlíky, hračky (např. balónky, míče, gumová zvířátka), gumy na gumování, potřeby pro kutily, lepidla, pneumatiky, barvy a nátěry, pláštěnky, podrážky bot, zespodu pogumované koberce, pěnová pryž, latexové matrace apod.

Lidé s alergií na latex by v každodenním životě měli používat bezlatexové výrobky. Příklady bezlatexových alternativ jsou následující:

  • zdravotnictví – např. rukavice z vinylu, ze syntetického latexu apod.,
  • kojenci – silikonové dudlíky a savičky,
  • škola a práce – gumy na gumování, lepidla apod. z vinylu nebo silikonu,
  • oblečení – při nákupu spodního prádla, větrovek a bund do deště, obuvi (včetně podrážek!), holínek apod. se vyhýbejte materiálům s obsahem přírodní gumy; lidé s alergií na latex obvykle dobře snášejí oblečení např. z elastanu, lycry, spandexu nebo polyuretanu, popř. holínky z PVC;
  • domácnost – předměty jako gumičky, termofory, rukavice do domácnosti, zahradní hadice, elektrické kabely apod. by měly být vyrobené z polyethylenu, polyuretanu nebo silikonu,
  • sport a volný čas – tenisové nebo basketbalové míče, bowlingové koule, plavecké nebo lyžařské brýle, nafukovací čluny, rukojeti raket, míče, koupací čepice, nafukovací matrace, gymnastické podložky nebo potápěčské vybavení by měly být vyrobeny z polyuretanu, silikonu, popř. kůže,
  • antikoncepce – existují bezlatexové kondomy i vaginální pesary,
  • bydlení – koberce, ubrusy, matrace apod. by měly být vyrobeny z polyuretanu, kůže nebo syntetických materiálů.

Příznaky

Přímý kontakt s kůží může způsobovat záněty a podráždění. Potíže mohou být různé intenzity i rozsahu: od svědění a zarudnutí v oblasti kontaktu rukavic až po kopřivku po celém těle. Vdechování alergenních částic může vyvolat zánět spojivek, alergickou rýmu, astmatické záchvaty, dušnost a závažné alergické reakce.

Diagnóza a léčba

Diagnózu alergie na latex stanoví lékař na základě pečlivě odebrané anamnézy, kožního testu s výtažkem alergenů z latexu a vyšetření krve (stanovení protilátek proti latexu). Lidé s mírnou alergií se obvykle mohou chránit tím, že vyhýbají přímému kontaktu s latexem nebo v případě potřeby užívají antihistaminika. Ne vždy to však zabrání progresi do pokročilých stadií onemocnění.

Lidé se silnou alergií na latex se mohou potýkat se značnými problémy, pokud jsou v dlouhodobém kontaktu s výrobky z latexu, přestože užívají protialergické léky. V takových případech je potřeba kontakt s latexem co nejdříve a rázně ukončit: například v nemocničním prostředí by zdravotníci se silnou alergií na latex měli používat výhradně bezlatexové rukavice a jejich kolegové by se pokud možno měli vyhýbat pudrovaným rukavicím. V některých případech je alergie na latex tak silná, že člověka donutí ke změně povolání. Specifická alergenová imunoterapie (SAIT) k léčbě alergie na latex (zatím) neexistuje.

Jedinou možnou terapií proto je zcela se vyhýbat přírodnímu latexu v jakékoli formě, zejména však při lékařských zákrocích. Pro případ nouze by s sebou alergik měl stále nosit tzv. pohotovostní balíček, podobně jako v případě alergie na hmyzí bodnutí. Pacient by měl mít vždy u sebe průkaz alergika, a o jeho alergii na latex musí být informováni všichni ošetřující lékaři (včetně zubního lékaře).

Na koho se mohu obrátit?

Na diagnostiku i léčbu alergií obecně (tzn. nejen alergie na latex) se specializují alergologové. Žádanku vám v případě potřeby vystaví váš praktický lékař.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Alergie: základní informace

Alergie: diagnóza

Diagnostika alergie slouží k identifikaci spouštěcích alergenů. Alergik by se pak měl snažit rozp...

Alergie na prachové roztoče

Alergie na prachové roztoče: prevence

Při léčbě alergií je nejdůležitějším opatřením se pokud možno co nejvíce vyhýbat kontaktu s alerg...

Alergie na zvířecí srst

Alergie na zvířecí srst: spouštěče

Označení „alergie na zvířecí srst“ ve skutečnosti není správné, protože alergické reakce lidského...

Alergická kontaktní dermati...

Alergická kontaktní dermatitida: spouštěče a prevence

Existuje celá řada spouštěčů, které mohou vyvolat alergickou kontaktní dermatitidu. V místě, kde...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI