Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Alergie
  • Alergie na prachové roztoče
  • Aktuální: Alergie na prachové roztoče: příznaky a diagnóza

Alergie na prachové roztoče: příznaky a diagnóza

Alergie na prachové roztoče
Autor: gesundheit.gv.at

Alergií na prachové roztoče přibývá. Mohou za to především moderní stavební opatření pro tepelnou izolaci: utěsněná okna snižují výměnu vzduchu a zvyšují vlhkost v místnosti. To vytváří nejlepší životní podmínky pro prachové roztoče. Největší množství alergenů vdechujeme během spánku. Typické příznaky alergie na prachové roztoče se proto objevují hlavně v noci nebo v ranních hodinách.

U dětí se tyto potíže často zhoršují po skákání v posteli, polštářových bitvách, hraní si s plyšovými zvířaty apod., u dospělých pak zejména při domácích pracích, jako je převlékání postelí nebo vysávání. Prachoví roztoči žijí v každé domácnosti a nelze je zcela odstranit běžnými čisticími metodami. V obzvláště velkém množství se vyskytují v hotelových pokojích, ve vlhkých místnostech nebo ve zřídka používaných postelích (například na chatách, chalupách apod.).

Příčinou přecitlivělosti jsou především prachoví roztoči, zejména prachovka prachová (Dermatophagoides pteronyssinus) a prachovka americká (Dermatophagoides farinae), vzácněji i roztoči skladištní. Mezi skladištní roztoče se řadí sýrohub zhoubný (Tyrophagus putrescentiae), peříčkovec zhoubný (Lepidoglyphus destructor) a skladokaz moučný (Acarus siro). Jedná se o drobné tvory z třídy pavoukovců (Arachnida), kteří jsou pouhým okem neviditelní.

Jeden gram prachu může obsahovat až 2 000 roztočů. Jejich hlavní potravou jsou šupinky lidské kůže. Z dospělého člověka se jich denně uvolní asi 1,5 gramu, což stačí uživit asi 100 000 roztočů. Roztoči žijí přibližně 3–4 měsíce, a během svého života vyprodukují exkrementy o 300- až 400násobku své tělesné hmotnosti; jediný gram domácího prachu obsahuje přibližně 25 000 kuliček jejich exkrementů. Ty zpočátku ulpívají především na textilních vláknech, později se rozpadají na nepatrné částečky. Tyto částečky se mísí s prachem v obydlí, vznášejí se ve vzduchu, a lidé si ani nevšimnou, že je vdechují. Tímto způsobem se alergeny dostávají do kontaktu se sliznicemi očí a dýchacích cest.

Poznámka: Nejsou známa žádná stoprocentně účinná opatření, která by zabránila vzniku alergie na roztoče.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

K často se vyskytujícím obtížím patří:

  • ztížené dýchání nosem,
  • chronická rýma, vazomotorická rýma a záchvaty kýchání,
  • zánět spojivek se slzícíma, pálícíma a zarudlýma očima a slepenými víčky,
  • svědění v oblasti očí, uvnitř nosu, ve zvukovodech nebo v krku,
  • nadměrné množství hlenu v nose a v průduškách,
  • suchý, dráždivý kašel,
  • pocit tlaku na hrudi,
  • hvízdavé nebo chrčivé zvuky při dýchání, dušnost,
  • svědění kůže, ekzém, vzácněji kopřivka.

Příznaky jsou patrné po celou dobu kontaktu s alergenem!

Pro lidi s alergií na roztoče obvykle představuje velkou zátěž začátek topné sezóny: při zapnutí topení se zvíří prach, a kromě toho se v chladném období méně větrá. Roztoči se cítí jako doma zejména v teplém a vlhkém prostředí (25 °C a vyšší než 50% vzdušná vlhkost) – tedy zejména v postelích (peřiny, povlečení, matrace, polštáře), ale také v záclonách, čalouněném nábytku, kobercích nebo plyšových hračkách.

Nebezpečí záměny s nachlazením

Klinický obraz se podobá nachlazení nebo chřipce podobnému onemocnění. Alergická reakce je proto v mnoha případech považována za neškodné „nachlazení“. Neléčená alergie na roztoče však může mít závažné následky: časem může přejít do dolních cest dýchacích způsobit tam alergické astma. Děti s alergií na roztoče mají až pětkrát vyšší riziko vzniku astmatu! Alergie na roztoče rovněž může vyvolat nebo zhoršovat epizody atopického ekzému.

Tip: Pokud příznaky přetrvávají déle než čtyři týdny, vyhledejte lékaře, neboť jedině ten může spolehlivě objasnit jejich příčinu.

Jak se stanoví diagnóza?

Čím dříve je alergické onemocnění dýchacích cest rozpoznáno, tím dříve může být zahájena léčba. Včasnou diagnostikou a zahájením léčby lze předejít dalšímu zhoršení potíží nebo vzniku chronického onemocnění. Příznaky alergie na prachové roztoče jsou rozmanité a je poměrně snadné zaměnit je s příznaky jiného onemocnění. Proto byste měli věnovat velkou pozornost tomu, kdy a kde se příznaky objevují.

Prvními důležitými kroky v diagnostice jsou anamnéza pacienta a důkladné vyšetření u alergologa. Při anamnestickém rozhovoru bude lékař zjišťovat souvislosti mezi pociťovanými obtížemi a možnými spouštěči alergie. Dále jej bude zajímat, zda v pacientově rodině existuje genetická predispozice k alergiím. Následovat bude alergologické vyšetření, např. prick test nebo provokační test. Diagnózu může upřesnit stanovení specifických protilátek IgE, které se provádí v rámci vyšetření krve. Bližší informace se dočtete v článku Alergie: diagnóza.

Na koho se mohu obrátit?

Na diagnostiku i léčbu alergií obecně (tzn. nejen alergií na prachové roztoče) se specializují alergologové. Žádanku vám v případě potřeby vystaví váš praktický lékař.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Alergie: základní informace

Alergie: diagnóza

Diagnostika alergie slouží k identifikaci spouštěcích alergenů. Alergik by se pak měl snažit rozp...

Alergie na prachové roztoče

Alergie na prachové roztoče: prevence

Při léčbě alergií je nejdůležitějším opatřením se pokud možno co nejvíce vyhýbat kontaktu s alerg...

Alergie na prachové roztoče

Alergie na prachové roztoče: léčba

Pokud se potvrdí alergie na prachové roztoče, měla by být co nejdříve zahájena léčba. Nejdůležitě...

Alergie na zvířecí srst

Alergie na zvířecí srst: spouštěče

Označení „alergie na zvířecí srst“ ve skutečnosti není správné, protože alergické reakce lidského...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI