Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Alergie
  • Pylové alergie
  • Aktuální: Pylové alergie: spouštěče

Pylové alergie: spouštěče

Pylové alergie
Autor: gesundheit.gv.at

Pylové alergie jsou nejčastějším typem alergií. Pylovou alergii vyvolávají pyly z různých rostlin. Tato forma alergie se řadí k tzv. inhalačním alergiím, protože pyly se snadno dostávají do dýchacích cest. Vdechnuté pyly vyvolávají u citlivých lidí alergickou reakci, která se může projevovat mj. rýmou, zánětem spojivek, kašlem až astmatem.

Nejčastější formou alergické rýmy je tzv. senná rýma. Nepříjemné příznaky se většinou vyskytují od jara do podzimu. V případě pylové alergie se jedná o alergickou reakci časného typu. Potíže se objeví během velmi krátké doby (v řádu minut) po kontaktu s alergenem. Současně s pylovou alergií je často přítomna některá z potravinových alergií (viz článek Zkřížené potravinové alergie).

Jaké příčiny má pylová alergie?

Pylová alergie se často vyskytuje v rodině. Na vzniku alergií se však nepodílí pouze genetická predispozice, ale také některé faktory životního prostředí, jako je například cigaretový kouř. Podle jedné z teorií může být na vině i přehnaná hygiena, což má za následek nedostatečné zatěžování imunitního systému, který se pak „nudí“ a spouští alergické reakce proti látkám běžně se vyskytujícím v životním prostředí (například pylům).

Hlavními původci pylových alergií jsou následující druhy pylů:

  • stromové pyly,
  • pyly trav a žita,
  • pyly plevelů.

Pylové alergie mají přísně sezónní průběh. Člověk trpící pylovou alergií má příznaky pouze v době kvetení rostlin, na jejichž pyl je alergický. Nejčastěji se vyskytují alergie na pyly trav. V případě stromových pylů jsou z hlediska alergií nejproblematičtější pyly břízy, olše a lísky, potažmo celé čeledi bukovitých (lat. Fagaceae). Alergikům však mohou ztěžovat život i pyly jiných stromů – například jasanů, které patří do čeledi olivovníkovitých (lat. Oleaceae). Ve Středomoří mohou pylové alergie způsobovat i rostliny z čeledi cypřišovitých (lat. Cupressaceae) a olivovníky (ty jsou příbuzné našemu jasanu). Z bylin způsobují alergie především rostliny z čeledi kopřivovitých (lat. Urticaceae) a hvězdnicovitých (lat. Asteraceae; patří mezi ně např. pelyněk či ambrozie).

Za zmínku stojí rovněž spory plísní. Nejde sice o pyl, ale navzdory všeobecnému přesvědčení se vyskytují nejen v interiérech, ale od začátku jara do konce léta i venku. Spory plísní se ve vzduchu objevují především po dešti nebo při bouřkách. Bližší informace najdete v kategorii Alergie na plísně.

Doby kvetení v České republice

Pro alergiky je důležité vědět, kdy která rostlina kvete, aby se na to mohli připravit. V České republice rozlišujeme tři důležité doby kvetení:

Doba kvetení 1: jaro (únor až duben, doba kvetení stromů). Doba kvetení závisí na povětrnostních podmínkách. Čím je tepleji, tím silnější je pylová zátěž. Brzy kvetou například olše a líska. Od poloviny března do poloviny dubna způsobují nejsilnější zátěž pyly břízy a jasanu.

Doba kvetení 2: začátek léta (květen až červenec, doba kvetení trav a obilovin). I zde je pylová zátěž silnější za příznivého počasí. Nejčastěji se vyskytují alergie na pyly trav a obilovin. Obiloviny jsou příbuzné travám, proto lidé s alergií na pyly trav reagují i na pyly různých obilovin.

Doba kvetení 3: pozdní léto a podzim (červenec až září, doba kvetení bylin). V České republice jsou rozšířené zejména alergie na pelyněk a ambrozii.

Chcete vědět, v jakých oblastech České republiky lze očekávat zvýšené množství pylu? Aktuální pylovou předpověď najdete na webu Pylové informační služby [1].

Zkřížené alergie na pyly a potraviny

V případě zkřížené alergie je člověk alergický nejen na určité pyly, ale také na určité potraviny. Některé potraviny rostlinného původu obsahují látky, které se strukturně podobají pylům. Tělo je však nedokáže odlišit a reaguje alergicky i na tyto potraviny. Například alergie na pyl pelyňku se často vyskytuje společně s alergií na koření nebo na celer.

Lidé s alergií na pyl břízy jsou zase často alergičtí na lískové ořechy nebo na jablka. Mohou se však vyskytnout i jiné potravinové alergie, které mají souvislost s pylovými alergiemi. Bližší informace najdete v článku Zkřížené potravinové alergie.

Související odkazy

  1. Pylová informační služba (odkaz vede na web pylovasluzba.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Pylové alergie

Pylové alergie: příznaky, diagnóza

Existují různé metody diagnostiky pylové alergie. Některé informace o možném riziku alergie může...

Pylové alergie

Pylové alergie: prevence

Pacienti s pylovou alergií by se pokud možno měli vyhýbat spouštěčům konkrétní alergie, ačkoli to...

Pylové alergie

Pylové alergie: léčba

Pylovou alergii by měl v každém případě léčit lékař, neboť pouze ten může alergikovi předepsat lé...

Potravinové alergie

Zkřížené potravinové alergie

Zkřížené potravinové alergie se mohou vyskytovat u lidí, jimž byla diagnostikována jiná alergie,...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 25.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI