Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Nelátkové závislosti
  • Aktuální: Nelátkové závislosti: co to je?

Nelátkové závislosti: co to je?

Nelátkové závislosti
Autor: Státní zdravotní ústav

Nelátkové závislosti (nechemické závislosti, behaviorální závislosti, nedrogové závislosti) jsou závislosti, kdy uživatelé nejsou závislí přímo na návykové psychoaktivní látce, ale jsou závislí na určité činnosti.

Tento stav je příjemný, na začátku mu ještě dokážeme odolat, postupem času po častém opakování se vyvíjí neodolatelná touha, která vede k příjemnému prožitku, kterému již odolat nejde. Uživatelé se přestávají ovládat, pokračují v opakování činnosti i přes narůstající komplikace a následky. Mezi nelátkové závislosti patří zejména:

  • gamblerství,
  • workoholismus,
  • kleptománie,
  • netolismus,
  • stalking,
  • hypersexualita.

Mechanismus nelátkové závislosti

Chování, které přináší okamžité uspokojení, má tendenci se opakovat a postupně se stává zvykem (návykem) i přes případné negativní následky. Vytváří se vzorec (závislostního) chování, typický podléháním okamžitému impulzu a ztrátou kontroly. Největší roli na regulaci odměňujícího chování má dopaminergní a endogenní opiátový systém, podobně jako u látkových závislostí.

Z neurobiologického hlediska můžeme na závislost pohlížet jako na nemoc systému odměny v mozku, který za normálních okolností reaguje na přirozené zdroje odměny, jakými jsou potrava, sex, partner a slouží k přežití organismu. Jak užití psychoaktivní látky, tak provedení závislostního chování aktivují stejný systém odměn, který se pak podílí na rozvoji závislosti.

Průběh závislostního chování

Potíže se závislostním chováním nejčastěji začínají v adolescenci a rané dospělosti, charakteristický je chronický vzorec chování s pokusy o abstinenci a bažením. Chování předchází napětí nebo vzrušení před zahájením samotné aktivity a úleva, příjemný stav po jeho realizaci (uspokojení je ovšem jen dočasné).

U nelátkových závislostí se také projevuje efekt podobný toleranci, kdy je pro dosažení stejného efektu nutné častější opakování nebo zvýšení intenzity chování – u nelátkových závislostí jde o dosažení stejného subjektivního prožitku. Osoby s nelátkovými závislostmi často mluví o ztrátě kontroly (nad procesem) a jsou rozladění, pokud nemohou v závislostním chování pokračovat. V porovnání s látkovými závislostmi se u nich nevyskytují klasické abstinenční syndromy fyziologického charakteru.

Závislostní chování může být formou úniku, oddálení od reality, útěkem od řešení problémů (spouštěčem bývá mezilidský konflikt nebo jakákoliv stresová situace). Jindy nelátková závislost zaplňuje mezeru v životě – člověk, který se cítí izolovaný, v prostředí internetu nebo herny se necítí úplně sám, a zároveň vyhne se úzkosti, která vzniká při reálném a potenciálně ohrožujícím kontaktu s jinými lidmi.

Diagnostika

Jednou z možností je princip „tří C závislosti“: nutkání (compulsion), nedostatek sebekontroly (loss of control) a pokračování i přes způsobené negativní důsledky (continued use despite negative consequences).

Dále lze zvažovat přítomnost šesti komponent nelátkových závislostí:

  • význačnost – určitá aktivita se stane nejdůležitější aktivitou v životě jedince a dominuje v jeho myšlení, pocitech a chování,
  • změna nálady v důsledku zahájení určité aktivity, která má především charakter zvládací strategie,
  • tolerance – závislý člověk neustále prodlužuje dobu, po kterou se dané činnosti věnuje, aby dosáhl stejného prožitku,
  • abstinenční příznaky – výbušné až agresivní reakce, pocity úzkosti, sklíčenost a jiné psychické potíže, které zmizí prakticky ihned poté, co se člověku podaří zopakovat chování, na kterém je závislý (připojí se k internetu, hodí peníze do automatu apod.),
  • mezilidský nebo vnitřní konflikt – závislost vyvolává nelibost okolí, vnitřní konflikt mívá podobu rozpolcenosti v důsledku rozhodování se mezi provozováním dotyčné činnosti, nebo trávením času s partnerem nebo prací,
  • relaps – závislý člověk opakuje vzorce závislostního chování, se kterými sám zcela nesouhlasí.

Ztráta zaměstnání může být prvním signálem, který odhalí nelátkovou závislost.

Léčba

Je velmi důležité, aby člověk, který trpí některou z forem nelátkové závislosti, získal od okolí zpětnou vazbu na změny ve svém chování. Z hlediska léčby může být velmi problematické právě získání náhledu na změny ve vztazích a celém životě, které je ale pro motivaci člověka k léčbě klíčové.

V léčbě nelátkových závislostí se uplatňuje zejména individuální nebo skupinová psychoterapie. Do léčby by měla být zapojena celá rodina, protože prostředí a blízké vztahy, ve kterých člověk žije, mohou člověku získat potřebný odstup a náhled.

Související odkazy

  1. Nelátkové závislosti (odkaz vede na web prevcentrum.cz)
  2. Jaroslav Vacek: Nelátkové závislosti – Behaviorální závislosti (výukový text). (odkaz vede na PDF soubor na webu adiktologie.cz, 1.2 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Nelátkové závislosti

Netolismus: závislost na tzv. virtuálních drogách

Bez internetu se dnes už prakticky nikdo neobejde. Využíváme ho k práci, ke studiu, ke komunikaci...

Závislosti: základní informace

Fáze drogové závislosti

Fáze drogové závislosti se skládají z několika fází: z fáze experimentální, z fáze sociálního uží...

Nelátkové závislosti

Hypersexualita

Hypersexualita neboli sexuální závislost je ve společnosti často vnímána jako banální, ne-li úsmě...

Kouření a další užívání tab...

Závislost na tabáku: úvod

Reklama a marketing tabákových výrobků jsou důvodem, proč lidé začínají kouřit. Většina kuřáků si...

Související doporučené zdroje

Nelátkové závislosti

Národní stránky pro snížení rizik hazardního hraní

Problémové hráčství (nazývané též patologické hráčství nebo hráčská porucha) je porucha kontroly hráčského chování, zjednodušeně závislost na hraní hazardních her. Národní stránky pro snížení rizik...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI