Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Virové onemocnění Marburg

Virové onemocnění Marburg

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Virové onemocnění Marburg – někdy též označováno jako marburgská nemoc nebo marburgská horečka – se v různých intervalech vyskytlo u několika desítek lidí v Africe, resp. i v Evropě (zde však při laboratorní práci s infikovanými africkými opicemi). V ČR se tato nemoc nevyskytuje. Možné je zavlečení při dovozu infikovaného zvířete nebo jako importované onemocnění člověka (nakažení při pobytu v Africe a návrat domů v inkubační době).

Výskyt

Virus Marburg byl objeven v roce 1967 u laboratorních pracovníků pracujících s tkáněmi kočkodanů v Německu a Jugoslávii (31 případů, 7 úmrtí). V roce 1975 bylo popsáno onemocnění cestovatele ze Zimbabwe s přenosem infekce na spolucestovatele a ošetřovatelku (3 případy, 1 úmrtí).

Epidemie byly popsány v letech 1998-2000 v Konžské demokratické republice (≥154 případů, 128 úmrtí) a v roce 2005 v Angole (252 případů, 227 úmrtí). Sporadické případy se vyskytly v Ugandě (v letech 2007, 2008, 2012, 2014, 2017), dále v USA a Nizozemí (v roce 2008: 2 případy, cestování po Ugandě, 1 úmrtí).

Výskyt viru Marburg byl znovu zaznamenán v západní Africe v prosinci 2018 (Sierra Leone, netopýři).

Dne 6. 8. 2021 informovalo Ministerstvo zdravotnictví Guinei o potvrzeném případu nemoci Marburg v oblasti Guéckédou Prefecture, Nzérékoré Region, South-Western Guinea. Vesnice, odkud byl popsán první případ onemocnění v Guinei a Západní Africe, leží blízko hranic se Sierra Leone a Libérií. Jednalo se o muže, u něhož se první příznaky onemocnění objevily 25. 7. 2001. Dne 1. srpna 2021 navštívil tento muž nejbližší zdravotnické zařízení již s rozvinutými příznaky onemocnění (horečka, bolesti hlavy a břicha, únava, krvácení z dásní). Rychlou diagnostikou byla vyloučena malárie. Pacient byl odeslán domů, kde 2. 8. 2021 zemřel. Z posmrtného stěru z dutiny ústní byl 3. 8. 2021 potvrzen PCR metodou virus Marburg (virus Ebola byl vyloučen), což bylo následně potvrzeno i dalšími konfirmačními vyšetřeními [1].

Prevence

Očkovací látka není k dispozici.

Je třeba absolutně zamezit přímému kontaktu s krví nebo tělními tekutinami nemocného, aby nedošlo k šíření nemoci.

Léčba

K léčbě se používají antivirotika.

Příznaky onemocnění

Onemocnění vzniká náhle; nejprve se objevuje horečka, malátnost, bolesti svalů a hlavy. Následně dochází k zánětu hltanu, zvracení, průjmu a vyrážce na trupu a pažích. Onemocnění je provázeno krvácením do kůže a vnitřních orgánů a často dochází k poškození jater, ledvin a mozku. U těžkých průběhů se rozvíjí šokový stav a mnohočetné selhání vnitřních orgánů.

Další důležité informace

Inkubační doba: Předpokládaná inkubační doba je 2–21 dní.

Smrtnost: U onemocnění Marburg umírá přibližně 23–90 % nemocných.

Původce: Virus Marburg patří mezi filoviry způsobující závažná onemocnění.

Zdroj: Zdrojem onemocnění je nemocný člověk nebo infikované zvíře. Rezervoárem viru jsou některé druhy kaloňů a netopýrů.

Přenos: Přenos probíhá především přímým kontaktem s krví nebo tělními tekutinami nemocného. Možný je i přenos mateřským mlékem. Byly popsány nákazy kontaminovanými zdravotnickými prostředky (např. jehlami). Nejvyšší riziko přenosu je v pozdních stadiích onemocnění, kdy nemocný zvrací, má průjem a krvácí. V inkubační době je riziko přenosu onemocnění nízké. Přenos vzduchem nebyl prokázán. Byly popsány laboratorní nákazy a nákazy zdravotnických pracovníků.

Indexový případ infekce virem Marburg bývá obvykle spojen s těsným kontaktem s netopýry nebo s pobytem v jeskyních nebo dolech, kde netopýři přespávají.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: Vnímavost je všeobecná.

Související odkazy

  1. World Health Organization: Marburg virus disease – Guinea (odkaz vede na web who.int; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci
Virová hepatitida E (žloutenka typu E)

Hepatitida E je virová infekce jater, která způsobuje jejich zánět. V souvislosti s aktuálními př...

Infekční nemoci
Žlutá zimnice (febris flava)

Žlutá zimnice (lat. febris flava) je zoonotické onemocnění způsobené virem z čeledi Flaviviridae....

Infekční nemoci
Mor

Mor je infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Yersinia pestis. Na území Evropy se mor vy...

Infekční nemoci
Vzteklina (rabies, lyssa)

Vzteklina (lat. lyssa, rabies) je zoonotické virové onemocnění postihující centrální nervový syst...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Streptokokové infekce

Co je streptokok a jaká onemocnění způsobují jeho nejvýznamnější patologické druhy? Jak se přenášejí streptokokové infekce, čím se léčí a jakým způsobem je možné posilovat svoji imunitu? Ve kterém...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 22.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace