Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Rady pacientům
  • Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
  • Aktuální: Poukaz na zdravotnické prostředky

Poukaz na zdravotnické prostředky

Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Zdravotnické prostředky na poukaz jsou takové pomůcky, které lékař předepíše (obdobně jako recept u léků) a pacient si je vyzvedne v lékárně nebo výdejně zdravotnických prostředků a může je doma sám používat nebo aplikovat. Zdravotnické prostředky se předepisují na poukaz, který se zatím vystavuje v listinné podobě. Od jara roku 2022 však dostane stejně jako recepty na léky elektronickou podobu.

Na poukaz musí být předepsány:

  • zdravotnické prostředky, které mají být použity pouze pod dohledem lékaře (např. nitroděložní tělíska, inhalátory, sluchadla nebo injekčně aplikované implantabilní zdravotnické prostředky) nebo
  • zdravotnické prostředky, které mají stanovenu úhradu z prostředků veřejného zdravotního pojištění a mají být uhrazeny pacientovi zdravotní pojišťovnou.

Úhrada zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění je často limitována množstevním nebo časovým omezením.

Zdravotnické prostředky jsou pro potřeby úhrad rozděleny do tzv. úhradových skupin, jejichž seznam je stanoven přímo v příloze č. 3 zákona o veřejném zdravotním pojištění (zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění) - tzv. kategorizační strom. Přímo zákon pak pro každou úhradovou skupinu stanoví jednak úhradový limit (= maximální výší úhrady zdravotnického prostředku v konkrétní úhradové skupině), a další podmínky úhrady (preskripční či indikační omezení – jaká musí být specializace lékaře, který může zdravotnický prostředek předepsat či v jaké indikaci je zdravotnický prostředek hrazen zdravotní pojišťovnou).

Úhradová skupina je tedy základním stavebním kamenem úhradové regulace. Každý konkrétní zdravotnický prostředek je třeba podřadit pod některou z úhradových skupin, aby mohl být hrazen zdravotní pojišťovnou.

Znamená to tedy, že pacient má nárok na úhradu ze zdravotního pojištění stanoveného počtu zdravotnických prostředků (např. děti do 18 let věku s diabetem mají nárok na úhradu 2500 kusů diagnostických proužků pro stanovení glukózy z krve za 1 rok) nebo má nárok na úhradu daného zdravotnického prostředku 1× za určité časové období (např. berle jsou hrazeny 1× za dva roky).

Při výdeji takových zdravotnických prostředků pacient na zadní stranu poukazu svým podpisem stvrzuje, že v daném období (stanoveném pro vydávaný zdravotnický prostředek) úhradu daného zdravotnického prostředku nečerpal.

Platnost poukazu na zdravotnické prostředky

S účinností od 26. 5. 2021 je lhůta pro uplatnění poukazu u výdejce zdravotnických prostředků stanovena zákonem na 30 dnů, dosud to bylo 90 dnů. Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, poukaz na foniatrickou pomůcku a poukaz na optickou pomůcku vystavený od tohoto data je tedy možno u výdejce (lékárna, optika, smluvní výdejce, výdejna) uplatnit do 30 dnů od jeho vystavení předepisujícím lékařem, neurčí-li předepisující lékař jinak, nejpozději však do jednoho roku. 

Tato doba platnosti poukazů na zdravotnické prostředky se vztahuje k okamžiku jejich uplatnění u výdejce zdravotnických prostředků. Zdravotnický prostředek pak může být např. upravován pro potřeby pacienta nebo dokonce individuálně vyroben pro daného pacienta. Doba navazující na okamžik uplatnění poukazu již není limitována (to je rozdíl oproti platnosti u receptů na léčivé přípravky, u kterých je platnost vázána až na okamžik výdeje pacientovi).

Eletronický poukaz, tzv. ePoukaz

Od 26. května 2021 rovněž vstoupilo v účinnost ustanovení zákona č. 89/2021 Sb., o zdravotnických prostředcích, které zavádí elektronické poukazy. Elektronizace se týká veškerých typů poukazů, tedy bude možné předepsat poukazy na všechny zdravotnické prostředky, které se dosud předepisovaly v listinné podobě.

Dle aktuálně nastaveného harmonogramu je od 20. července 2021 spuštěno testovací prostředí a zveřejněna technická dokumentace pro dodavatele. Spuštění rutinního provozu ePoukazu se předpokládá od 1. března 2022.

Obdobně jako tomu je u eReceptu budou existovat čtyři různé způsoby, jak bude možné identifikátor ePoukazu pacientovi předat:

  • Vystavení papírové průvodky, na kterou bude možné kromě povinných údajů (identifikátor) doplnit i další údaje, které pacient potřebuje znát.
  • Zaslání e-mailu na adresu pacienta, i v tomto případě je možné doplnit další údaje.
  • Předání ePoukazu prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu či jiném elektronickém zařízení pacienta.
  • Zaslání SMS na mobilní telefon pacienta.


Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Průvodce zdravotním systémem

Elektronický recept (eRecept) a jeho funkce

Elektronický recept (eRecept) je recept vystavený v elektronické podobě. Jinými slovy se jedná o...

Průvodce zdravotním systémem

Hrazená a nehrazená zdravotní péče: co je a co není hrazeno, kdy se doplácí?

Základní rozsah hrazené zdravotní péče je uveden v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním p...

Léčivé přípravky a zdravotn...

Recept

Buďte opatrní, pokud vám předepisují léky různí lékaři, neboť léky se stejnou léčivou látkou se m...

Průvodce zdravotním systémem

Elektronický poukaz na zdravotnické prostředky (ePoukaz)

ePoukaz (neboli elektronický poukaz na zdravotnické prostředky) je součástí systému eRecept. V pr...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI