Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Rady pacientům
  • Nemocnice
  • Aktuální: Infekce v nemocnici

Infekce v nemocnici

Nemocnice
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

S pobytem v nemocnici souvisí riziko vzniku tzv. infekcí spojených se zdravotní péčí. V zemích Evropské unie vznikají takové infekční komplikace přibližně u každého dvacátého pacienta přijatého k hospitalizaci.

Nejčastější jsou infekce močového ústrojí u nemocných se zavedenou močovou cévkou, infekce krevního řečiště při zavedeném cévním katétru, infekce v operační ráně po chirurgickém výkonu, záněty dýchacích cest nebo průjmová onemocnění. Jejich výskyt je možné účinně omezovat cílenými preventivními opatřeními, ne však úplně vyloučit.

Pokud se u vás při pobytu v nemocnici objeví příznaky, které mohou souviset s infekční komplikací (zejména horečka, třesavka, projevy zánětu nebo hnisání v ráně po operaci, zarudnutí či bolest v místě zavedení cévního katétru, zrychlený dech, dušnost a kašel, pálení a řezání při močení nebo průjem), informujte o tom neprodleně sestru nebo lékaře, kteří se o vás starají.

Pokud u vás během hospitalizace vznikne infekční komplikace, případně se zjistí osídlení nějakým významným mikrobem, potenciálně nebezpečným pro vás nebo vaše okolí, dodržujte instrukce zdravotnického personálu, jejichž smyslem je účinná léčba infekčního onemocnění, ale také zajištění bezpečnosti vaší, ostatních pacientů, zdravotnického personálu i vašich blízkých.

Pokud jsou nutná specifická opatření proti přenosu původců infekcí, nesmí tato okolnost omezit dostupnost zdravotní péče, která je potřebná pro léčbu vašeho základního onemocnění (např. při překladu na jiné oddělení nebo do jiného zdravotnického zařízení poskytujícího akutní, následnou nebo jinou lůžkovou péči, pokud to nezbytně vyžaduje váš zdravotní stav).

Pro účinnou prevenci infekcí spojených se zdravotní péčí má zásadní význam dodržování jednoduchých postupů, zejména hygieny rukou (mytí nebo dezinfekce). Zdravotnický personál musí důsledně provádět hygienu rukou při poskytování zdravotní péče (zejména před a po kontaktu s pacientem, před aseptickými výkony, po kontaktu s tělními tekutinami, po kontaktu s prostředím pacienta). Také vy a vaši blízcí musíte při hospitalizaci dbát na mytí rukou (po použití toalety, před jídlem, po potřísnění tělními tekutinami, apod.). V určitých situacích vás může zdravotnický personál požádat o použití vhodných ochranných prostředků (ústenky, ochranného pláště apod.).

Vaše lůžko musí být stále čisté. Při jeho znečištění (např. krví, močí, stolicí, hlenem, tekutinou prosakující z rány, apod.) požádejte neprodleně zdravotnický personál o výměnu lůžkovin.

Někdy může být do nemocnice zavlečeno potenciálně nebezpečné infekční onemocnění, které se vyskytuje v běžné populaci (např. chřipka v období chřipkové epidemie, některá virová průjmová onemocnění, některé nebezpečné infekce importované v souvislosti s cestováním do rizikových oblastí světa). Ohroženi mohou být oslabení, hospitalizovaní pacienti i další osoby, které se v nemocnici nacházejí (zdravotničtí i jiní pracovníci, návštěvy apod.). Pokud přicházíte do nemocnice s příznaky infekčního onemocnění (horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů, kašel a dušnost, vyrážka, průjem, nezvyklé krvácení ze sliznic, apod.) informujte o tom neprodleně zdravotnický personál. Nezapomeňte přitom upozornit i na další důležité okolnosti (cestování, kontakt s nemocnými osobami v rodině nebo jinde ve vašem okolí).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Nemocnice

Příjem do nemocnice

Ve většině případů je pacient přijímán na základě doporučení registrujícího lékaře nebo ambulantn...

Nemocnice

Když jde do nemocnice dítě

Pro dobrý průběh hospitalizace svého dítěte můžete jako jeho zákonný zástupce mnoho udělat, a to...

Infekční nemoci

Opičí neštovice

Opičí neštovice (MPX) jsou poměrně vzácně se vyskytující zoonotické onemocnění, které je způsoben...

Kvalita a bezpečí poskytova...

Bezpečí pacienta

Cítíte se ve zdravotnickém zařízení bezpečně? Pokud ne, hned si položte druhou otázku: „Mohu to n...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI