Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Rady pacientům
  • Nemocnice
  • Aktuální: Když jde do nemocnice dítě

Když jde do nemocnice dítě

Nemocnice
Autor: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Pro dobrý průběh hospitalizace svého dítěte můžete jako jeho zákonný zástupce mnoho udělat, a to už před samotným přijetím do nemocnice. Zásadně důležitý je pocit bezpečí, který dítěti dáváte svou pevnou a podpůrnou přítomností.

Jde-li o plánovanou hospitalizaci, věnujte pozornost výběru nemocnice – podmínky pro doprovázející rodiče se v jednotlivých zařízeních často velmi liší. Pokud není na výběr nemocnice čas, nebo pokud vaše dítě čeká hospitalizace na konkrétním doporučeném specializovaném pracovišti, zjistěte si, co příslušné zařízení pacientům a jejich doprovodu nabízí a ujasněte si, co je pro vás a vaše dítě důležité. Praktickou pomůckou a vodítkem vám může být Evropská charta práv hospitalizovaného dítěte, vypracovaná Evropskou asociací na podporu dětí v nemocnici, tzv. Charta EACH (https://each-for-sick-children.org/each-charter/, český překlad: http://www.detivnemocnici.cz/charter). Tento dokument v deseti bodech shrnuje a připomíná, na co je při hospitalizaci dětí – bez ohledu na jejich věk – nutné pamatovat. Na rozdíl od jiných podobných dokumentů, které mívají charakter etického doporučení, je Charta EACH provázána s Úmluvou o právech dítěte, a její principy jsou tudíž závazné.

Pobyt dítěte v nemocnici nelze brát na lehkou váhu: případné negativní dopady hospitalizace mohou doznívat i dlouhé měsíce po jejím skončení, mohou ztěžovat průběh léčení a rekonvalescence i případný další pobyt v nemocnici, či dokonce komplikovat veškerý budoucí kontakt dítěte se zdravotnickými zařízeními a zdravotnictvím vůbec.

Velkou pozornost věnujte tlumení bolesti, zajímejte se například o možnost aplikovat lokální anestetikum, pokud vaše dítě čekají výkony, při nichž se užívá jehel (odběr krve, očkování…).

Při společném pobytu s dítětem v nemocnici vždy dbejte na jeho bezpečí. Pamatujte, že dítě nesmí zůstat bez dozoru, svůj odchod od dítěte vždy hlaste sestře.

O potřebách svého dítěte komunikujte a optimální řešení případných problémů hledejte společně s personálem – sdílíte s ním stejný zájem: a to, aby se vašemu dítěti dařilo co nejlépe.

I v České republice už dnes některá dětská oddělení využívají speciálně vyškolených herních specialistů, kteří se starají nejen o naplňování volného času dítěte, ale především pro malého pacienta a jeho blízké fungují jako “průvodci hospitalizací a léčbou” – jejich snahou je eliminovat možné negativní dopady všeho, s čím se dítě v nemocnici setká. K práci herních specialistů patří i individualizovaná příprava na vyšetření a terapeutické postupy.

Co je důležité vědět, když své dítě při pobytu v nemocnici doprovázíte

Při vašem pobytu na oddělení je nutné spolupracovat se zdravotnickým personálem a respektovat jeho pokyny. Jako doprovázející osoba musíte dodržovat harmonogram činností na oddělení a hygienicko-protiepidemický režim oddělení. Je to v zájmu zdraví vašeho dítěte i dalších dětských pacientů.

Pokud má být dítěti proveden diagnosticko-léčebný výkon, který ke svému provedení vyžaduje prostory tzv. řízených zón se zvláštním hygienicko-protiepidemickým režimem (všechny operační sály s přilehlými prostorami včetně porodního sálu pro císařské řezy, výkonové sály a jejich zázemí), je vstup doprovázejících osob do těchto zón zakázán. Doprovázející osoba smí dítě doprovodit do místa vstupu do řízené zóny, kde pacienta předá školenému personálu, který je odborně erudován v péči o dětského pacienta a po celou dobu pobytu dítěte v těchto prostorách se k dítěti chová s maximální ohleduplností se zachováním všech pravidel etiky zdravotnických profesionálů a přebírá za něj plnou odpovědnost.

Důvody zákazu vstupu doprovázející osoby do řízených zón jsou následující:

  • hygienicko-protiepidemické a bezpečnostní: jedná se o prostory se zásadně nejvyššími nároky na čistotu prostředí, které vyžadují převléknutí do specifického oděvu, ale zejména správné způsoby chování a pohybu v těchto prostorách, dodržování specifických hygienických postupů;
  • provozní: v zónách se vyskytují zdravotnické prostředky vyžadující správnou manipulaci (nástroje, zdravotnická technika, …) a pobyt neproškolené osoby by mohl zvýšit pravděpodobnost poruchy/poškození/selhání jejich funkce, taková změna funkce zdravotnických prostředků může znamenat i odklad výkonu;
  • společensko-etické: v prostorách operačních a výkonových sálů se provádí náročné odborné výkony vyžadující mimořádné soustředění anesteziologického týmu, operačního týmu i ostatních pověřených osob na prováděnou činnost s jediným cílem: Zajistit maximální bezpečnost pacienta a optimální výsledek výkonu.

Co si vzít s sebou?

Před plánovanou hospitalizací se informujte u registrujícího praktického lékaře pro děti a dorost nebo na webových stránkách příslušné nemocnice na požadované dokumenty a nezbytné osobní věci, které je třeba vzít s sebou pro dětského pacienta do nemocnice. Při příjmu dítěte se požaduje předložení průkazu totožnosti zákonného zástupce a průkazu pojištěnce – dítěte. V případě hospitalizace doprovodu dítěte též průkaz pojištěnce doprovodu.

Pamatujte, že průkaz pojištěnce a očkovací průkaz dítěte a mladistvého je nutné brát s sebou ke každému lékaři.

Související odkazy

  • EACH Charter (odkaz vede na anglické stránky)
  • Charta EACH (Charta práv hospitalizovaných dětí, v češtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Nemocnice

Infekce v nemocnici

S pobytem v nemocnici souvisí riziko vzniku tzv. infekcí spojených se zdravotní péčí. V zemích Ev...

Práva pacienta

Práva dítěte

V českém zdravotnictví mají svá nezpochybnitelná práva i děti, kterým je poskytována zdravotní péče.

Nemocnice

Výběr nemocnice

Každý pacient má právo zvolit si poskytovatele lůžkové péče, kde bude hospitalizován. Spádovost p...

Kvalita a bezpečí poskytova...

Bezpečí pacienta

Cítíte se ve zdravotnickém zařízení bezpečně? Pokud ne, hned si položte druhou otázku: „Mohu to n...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 04.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI