Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Nelegální návykové látky
  • Aktuální: Extáze

Extáze

Nelegální návykové látky
Autor: Státní zdravotní ústav

Extáze je nelegální droga typická víkendovým užíváním a užívá se v prostředí tanečních klubů, akcí. Patří do skupiny metamfetaminů.

V případě extáze se jedná o tzv. designerskou drogu (tj. o uměle vytvořenou drogu, která svými účinky napodobuje již existující, ale o zakázanou drogu s cílem obejít zákony).

Název drogy: extáze (lidově: extoška, E, pilule, sněhová koule, eden, XTC atd.).
Vzhled, forma: barevné tabletky s vyraženými logy firem, smajlíky, srdíčky atd., možná je podoba krystalek, s typickou vůní a narůžovělou až nahnědlou barvou.
Způsob užití: perorálně (ústy) zejména v tanečních klubech a na parties, krystalky se mohou šňupat nosem.
Účinná látka: MDMA (3,4-methylendioxy-N-metamfetamin), v tabletách jsou časté příměsi dalších stimulačních látek.

Účinky

Extáze se svými účinky pohybuje na hranici mezi stimulačními a halucinogenními drogami. Po požití droga nastupuje cca po 30 minutách. Jelikož je v tabletách obsaženo rozdílné množství účinné látky (80–160 mg) uživatelé často berou více tabletek najednou. Při vyšších dávkách extáze se zvyšuje její stimulační účinek v závislosti na setu (psychickém stavu uživatele) i lenost a pocity pohody, Jedná se o tzv. empatogen, který zvyšuje zájem o druhé lidi, otevřenost, porozumění, komunikace, pocit sounáležitosti a lásky. Nicméně nejedná se o afrodiziakum, jelikož dochází ke snížení schopnosti erekce u mužů.

Extázi se říká také empatogen, protože zvyšuje zájem o jiné lidi, pocit sounáležitosti a porozumění. Tlumí uvolňování hormonů, chemických látek v mozku, které potlačují strach, a naopak podporuje v mozku tvorbu tzv. hormonů štěstí (dopaminu a serotoninu). Také ale zpomaluje myšlení, člověk nepociťuje žízeň – hrozí přehřátí, které skončí kolapsem a smrtí, člověk nepociťuje vyčerpání, může se dostavit nevolnost a zvracení, svalové křeče, deprese, úzkost a únava. Tablety mohou obsahovat různé jedovaté příměsi, uživatel však nemá šanci to nijak poznat.

Rizika

Při vysokých dávkách extáze se mohou objevit nežádoucí účinky v podobě přehřátí organismu, které se zejména objevují při zvýšené tělesné aktivitě (celonoční tancování atd.), vyšší teplotě okolí, nedostatku tekutin či opakovaném užívání extáze během noci, ale i bez dalších faktorů. Tento stav při neposkytnutí pomoci může končit smrtí.

Při předávkování je typická suchost v ústech, svalové křeče žvýkacích svalů (skřípění zubů, pevně sevřená čelist) i svalů obecně, dehydratace, zvýšený krevní tlak, teplota, pot, dochází k přehřátí organismu, hrozí celkové vyčerpání.

Po odeznění účinku drogy se dostavují typické změny nálad, deprese, úzkost, stavy podobné kocovině, poruchy paměti, uživatel se z celkového stavu vyčerpání může dostávat i několik dní. Pokud tablety extáze obsahují příměsi dalších stimulačních látek, mohou být následky užívání drogy podstatně rozsáhlejší. Extáze se nesmí se kombinovat s alkoholem a dalšími psychoaktivními látkami.

Rizikem je také psychická závislost, kterou v tomto kontextu můžeme chápat jako neschopnost užívat si taneční či jiné akce tak, jako dříve – tedy bez užití drogy.

Příznaky

Intoxikace je obtížně pozorovatelná, u vyšších dávek pozorujeme rozšířené zornice, skřípání zubů, zrychlenou mluvu tzv. žvatlání, pocení uživatele.

První pomoc

Pozorujete-li výše uvedené příznaky, měli byste:

  • vynést postiženého jedince do chladnějšího a klidného, tichého prostředí,
  • dodat uživateli tekutiny a minerály,
  • vždy zavolat záchrannou službu.

Léčba

Na extázi nebyla popsána fyzická závislost, u některých uživatelů se ale rozvíjí tolerance a pro dosažení stejného efektu zvyšují dávky a frekvenci užívání MDMA. Specifikem je spojení užívání s určitým prostředím (taneční party). Somatická složka odvykacího stavu mívá podobu vystupňované únavy s rozladami, psychická složka se projevuje bažením po droze a podrážděností. Ke zvládnutí odvykacího stavu není třeba lékařské intervence.

Pokud po MDMA ucítí uživatel bolest v prsou či v zádech, může to být signál, že došlo k dehydrataci (nedostatek tekutin) a je na místě si odpočinout a pořádně se napít.

Jedná se o drogu se spíše mírným efektem, ve srovnání s ostatními látkami skupiny halucinogenů. Látka je potenciálně neurotoxická a za určitých okolností je riziko poškození organismu kvůli ovlivnění vegetativního nervového systému. To s sebou nese změny tepelné regulace a absence pocitu žízně. Může dojít k přehřátí organismu, zvláště při užití na párty. Při tanci člověk produkuje značné množství tepla a může dojít k přehřátí organismu – úpalu. Pak se mohou poškodit vnitřní orgány a postižený může i zemřít. Dalším z nežádoucích efektů je neurotoxicita (poškození nervových buněk). Při dlouhodobém užívání je riziko vzniku závislosti a toxické psychózy.

Související odkazy

  1. Jiří Presl: Drogy: poznej svého nepřítele. Praha, 2012. (PDF soubor ke stažení, 1.8 MB)
  2. Extáze (odkaz vede na web drogy.cz)
  3. MDMA / Extáze (odkaz vede na web drogovaporadna.cz)
  4. Extáze (odkaz vede na web prevcentrum.cz)
  5. Kamil Kalina a kol.: Drogy a drogové závislosti – mezioborový přístup. Úřad vlády České republiky, 2003. ISBN 80-86734-05-6. (odkaz vede na web drogy-info.cz)
  6. Manuál a podklady pro moderátory interaktivní hry „Jak se (ne)stát závislákem“ (odkaz vede na web zkola.cz)
  7. Karel Nešpor, Marie Millerová: Jak přestat brát drogy – svépomocná příručka. Páté rozšířené vydání vydalo sdružení FIT IN, nám. Svatopluka Čecha 11, 100 00 Praha 10 pro Ministerstvo zdravotnictví ČR, Praha, 2006. (odkaz vede na PDF soubor na webu drnespor.eu, 1.2 MB)
  8. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost: Evropská zpráva o drogách 2019: Trendy a vývoj. Úřad pro publikace Evropské unie, Lucemburk, 2019. ISBN 978-92-9497-409-9 (odkaz vede na PDF soubor na webu emcdda.europa.eu, 7.8 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Závislosti: základní informace
Závislost: co to je?

Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuá...

Závislosti: základní informace
Stimulační látky: co to je?

Stimulační látky neboli stimulancia se vyznačují svými povzbuzujícími účinky na psychiku: povzbuz...

Nelegální návykové látky
Amfetaminy a jejich deriváty: speed, pervitin

Amfetaminy jsou uměle vyrobené látky, účinkující na centrální nervový systém. Podle rozdělení náv...

Nelegální návykové látky
Kokain

Kokain je návyková látka s povzbuzujícími účinky na náš centrální nervový systém. Podle rozdělení...

Související doporučené zdroje

Závislosti a návykové látky

Mapa pomoci závislým osobám

Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Centra pomoci drogově závislým

Na webu substitucni-lecba.cz je mj. mapa zobrazující různé typy zařízení, jejichž personál je schopen pomoci závislým osobám. Jedná se o konkrétní adiktologické ambulance, centra metadonové substit...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Drogová poradna

Prostřednictvím Drogové poradny můžete zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, případně vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na dotazy odpovídají zkušení odborní...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Pravda o drogách: Řekni NE drogám, řekni ANO životu

Spolek „Řekni NE drogám, řekni ANO životu“ působí v České republice od roku 2002 a je součástí mezinárodní sítě neziskových organizací zabývajících se protidrogovou prevencí již od roku 1993. Spole...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 28.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace