Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Nelegální návykové látky
  • Aktuální: Amfetaminy a jejich deriváty: speed, pervitin

Amfetaminy a jejich deriváty: speed, pervitin

Nelegální návykové látky
Autor: Státní zdravotní ústav

Amfetaminy jsou uměle vyrobené látky, účinkující na centrální nervový systém. Podle rozdělení návykových látek dle působení na psychiku se řadí mezi tzv. stimulační látky. V tomto článku se podíváme blíže na návykové látky speed a pervitin.

Speed

Název drogy: amfetamin (speed).
Vzhled, forma: kapsle, tablety, prášek.
Způsob užití: ústy, nosem (čicháním), injekčně, užívá se v kombinaci s jinými drogami.

Účinky

Amfetaminy jsou uměle vyrobené látky účinkující na centrální nervový systém. Byly předepisovány při léčbě obezity a deprese a proti patologické ospalosti. Účinky se podobají kokainu. Často se užívají s dalšími drogami, např. s heroinem nebo barbituráty (viz článek Závislost na lécích: sedativa).

Rizika

Změna myšlení a psychiky – člověk je vznětlivý a snadno se rozčílí nebo napadne své okolí (je pohotový k agresi, s možnými násilnými projevy a rozkolísaností nálad), má nízké sebevědomí, narušený spánek, hluboké deprese, úzkostné stavy a paranoidní psychózy (je vztahovačný), doprovázené nutkavým chováním a opakovanými pohyby a živými halucinacemi.

U injekčního užívání je riziko nákazy virem HIV a žloutenky typu C (infekčního virového zánětu jater). Vysoké dávky mohou způsobit silné bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, neostré vidění apod. Velmi vysoké dávky už bývají příčinou poruch srdečního rytmu, slinění, křeči, mrtvice, přehřátí, kómatu a smrti (u injekčního podání).

Odvykání

Psychický odvykací syndrom zahrnuje depresi se známkami snížené schopnosti radovat se ze života a běžných denních událostí, podrážděnost a dny až týdny trvající vyčerpání. Tyto stavy mohou podporovat rozhodnutí o pokračování v dalším užívání. Dokonce ještě delší dobu po začátku abstinence, jestliže u uživatele odezněla psychóza, může návrat k psychoaktivní látce v několika minutách či hodinách způsobit paranoidní symptomatologii, ačkoli se tyto symptomy původně objevily až ve spojitosti s těžkým několikaměsíčním užíváním vysokých dávek.

Pervitin

Jedná se o nejrozšířenější drogu na českém trhu, jejíž kořeny zasahují až do císařského Japonska, kde byla podávána samurajům před vstupem do bitvy. Později byla podávána za druhé světové války pilotům kamikadze a německým vojákům při tažení na Rusko. Znovuobjevena byla v Československu pro svou relativně nízkou cenu oproti jiným drogám a možnost výroby v místních varnách. Proto také bývá v okolních zemích označována jako Tsecho.

Název drogy: pervitin, metamfetamin, péčko, perník, piko, peří.
Vzhled, forma: krystalický metamfetamin bílé či nažloutlé barvy, tablety, krystalky jsou dobře rozpustné ve vodě a v alkoholu.
Způsob užití: kouření, šňupání, nitrožilní aplikace, ústy.

Účinky

Jsou provázeny tělesnou i duševní stimulací, zvýšením bdělosti, snížením či odstraněním únavy a chuti k jídlu, vztahovačností, hyperaktivitou a zvýšenou energií. Účinky této drogy obvykle trvají 6 až 8 hodin, ale mohou trvat až 24 hodin. Vysoce návykový pervitin spaluje tělesné energetické rezervy a vytváří zničující závislost, kterou lze utišit jedině stále větším množstvím drogy.

Účinek pervitinu nastupuje u nitrožilní aplikace ihned, u šňupání za 5–10 minut, při užití spolknutím do 1 hodiny.

Pervitin uvolňuje v těle zásoby energie a zvyšuje výkonnost celého organismu. Urychluje psychomotorické tempo, způsobuje motorický neklid – typická je tzv. "vykroucenost". Zvyšuje krevní tlak a tep, stoupá dechová frekvence. Zorničky jsou rozšířené (mydriáza). Zvyšuje riziko křečí. Ustupuje pocit únavy, organismus pracuje s vypětím sil, až do vyčerpání.

Metamfetamin urychluje tok myšlenek, často na úkor kvality (hlavně při opakovaném užití). Také zvyšuje pozornost a soustředěnost. Zlepšuje schopnost empatie a odstraňuje zábrany. Po jeho užití nastupuje euforie, pocit sebejistoty a rozhodnost. Intoxikovaný nemá potřebu spánku. Působí anxiogenně (může navodit strach a úzkost). Po odeznění účinku se dostavuje fáze deprese s hlubokými pocity vyčerpání a celkovou skleslostí.

Rizika

U uživatelů hrozí vznik rychlé silné psychické závislosti a předávkování (nedochází ke zvyšování dávek, ale droga je užívána častěji). Předávkování se projevuje jako akutní infarkt myokardu s možností úmrtí. Jednorázová či opakované menší dávky mohou způsobit poruchy myšlení zahrnujícími ztrátu paměti, agresivitu, ztráty kontroly nad realitou a potenciální poškození srdce a mozku. U uživatelů se často objevuje stav toxické psychózy pocity pronásledování (paranoia), agresivita. Uživatel může být nebezpečný sám sobě a ostatním. Mnoho uživatelů končí na psychiatrii. Z hlediska léčby se jedná o jednu z nejtěžších závislost.

Léčba

Odvykací stav: somatická (tělesná) složka má podobu vystupňované únavy v souvislosti s extrémním vyčerpáním organismu, psychická složka se objevuje obyčejně po odeznění tělesných obtíží a má podobu extrémních chutí na užití pervitinu, skleslosti, špatné nálady, úzkosti. Odvykací stav není život ohrožující, je možné jej bez větších obtíží zvládnout bez lékařské intervence.

Závislost na pervitinu nevzniká po jednorázovém užití ani po užívání trvajícím např. měsíc. Zrádné je, že závislost se rozvíjí plíživě a také že typický způsob užívání pervitinu vede uživatele k mylnému dojmu, že závislý být nemůže, protože vydrží několik dní bez obtíží abstinovat. Má se za to, že na pervitinu se nerozvíjí fyzická závislost (určitě můžeme říct, že abstinenční příznaky člověka neohrožují na životě a zdraví). Psychická závislost je však z hlediska léčby tou obtížnější složkou závislosti. Její zvládnutí obyčejně vyžaduje alespoň ambulantní léčbu v délce několika měsíců. Na způsobu aplikace při vzniku závislosti nezáleží.

Související odkazy

  1. Jiří Presl: Drogy: poznej svého nepřítele. Praha, 2012. (PDF soubor ke stažení, 1.8 MB)
  2. Pervitin (odkaz vede na web drogovaporadna.cz)
  3. Pervitin (odkaz vede na web drogy.cz)
  4. Pervitin (odkaz vede na web prevcentrum.cz)
  5. Kamil Kalina a kol.: Drogy a drogové závislosti – mezioborový přístup. Úřad vlády České republiky, 2003. ISBN 80-86734-05-6. (odkaz vede na web drogy-info.cz)
  6. Manuál a podklady pro moderátory interaktivní hry „Jak se (ne)stát závislákem“ (odkaz vede na web zkola.cz)
  7. Karel Nešpor, Marie Millerová: Jak přestat brát drogy – svépomocná příručka. Páté rozšířené vydání vydalo sdružení FIT IN, nám. Svatopluka Čecha 11, 100 00 Praha 10 pro Ministerstvo zdravotnictví ČR, Praha, 2006. (odkaz vede na PDF soubor na webu drnespor.eu, 1.2 MB)
  8. Speed (amfetamin) (odkaz vede na web Společnosti Podané ruce, extc.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Závislosti: základní informace
Závislost: co to je?

Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuá...

Závislosti: základní informace
Dotazník závislosti

Jsem závislý? Jak jsem na tom? Na tyto otázky vám může pomoci odpovědět následující dotazník.

Závislosti: základní informace
Stimulační látky: co to je?

Stimulační látky neboli stimulancia se vyznačují svými povzbuzujícími účinky na psychiku: povzbuz...

Nelegální návykové látky
Kokain

Kokain je návyková látka s povzbuzujícími účinky na náš centrální nervový systém. Podle rozdělení...

Související doporučené zdroje

Závislosti a návykové látky

Mapa pomoci závislým osobám

Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Centra pomoci drogově závislým

Na webu substitucni-lecba.cz je mj. mapa zobrazující různé typy zařízení, jejichž personál je schopen pomoci závislým osobám. Jedná se o konkrétní adiktologické ambulance, centra metadonové substit...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Drogová poradna

Prostřednictvím Drogové poradny můžete zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, případně vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na dotazy odpovídají zkušení odborní...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Pravda o drogách: Řekni NE drogám, řekni ANO životu

Spolek „Řekni NE drogám, řekni ANO životu“ působí v České republice od roku 2002 a je součástí mezinárodní sítě neziskových organizací zabývajících se protidrogovou prevencí již od roku 1993. Spole...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 27.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace