Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Závislosti: základní informace
  • Aktuální: Jak předcházet užívání drog?

Jak předcházet užívání drog?

Závislosti: základní informace
Autor: Státní zdravotní ústav

Dokáže-li člověk naplňovat své potřeby a řešit své problémy přiměřenými způsoby, je větší šance, že odolá různým typům ohrožení. Již od narození se jedinec učí řešit problémy, vyrovnávat se se stresovými situacemi a naplňovat své potřeby a touhy. Prevence užívání drog je prvořadá a měla by mít počátek již v dětství jednotlivce v rodině.

Řešení problematiky drogových závislostí však závisí i na dalších faktorech, jako jsou legislativní a represivní opatření, která mají za cíl snížení dostupnosti drogy a léčebnou a sociální péči, která zajišťuje snižování škod způsobených drogami.

Nikdy nebudete mít jistotu, že se dítě s drogami nesetká, ať už mezi vrstevníky, ve škole nebo v místech trávení volného času. Drogy a problémy s nimi související jsou součástí naší společnosti. Existují však opatření, kterými lze řadě potíží s drogami zamezit. Rodiče podstatně ovlivňují to, zda jejich děti budou kouřit, pít alkohol nebo užívat jiné návykové látky.

Prevence v rodině týkající se užívání drog a znalost problémů způsobených užíváním drog je důležitá a má smysl. Společné působení ochranných a rizikových faktorů na jedince, které jsou spolu ve složitých vazbách, může vést ke vzniku závislosti.

Rizikové a ochranné faktory v primární prevenci

Rizikové faktory

1. Individuální faktory (např. pohlaví, temperament, vyhledávání vzrušení, pozitivní očekávání ohledně alkoholu, dědičnost a duševní problémy, nepříznivý genetický profil, poruchy emocionality, impulsivita, úzkostnost, deprese, deficity v sociálních dovednostech, hostilita a agrese, násilí, nízké sebevědomí a sebehodnocení, negativní životní události a traumatické zážitky, selhání ve škole, problémy se zákonem).

2. Rodinné faktory (např. rodičovská psychopatologie, dysfunkce v rodině, užívání drog rodiči, pevnost vazby nebo pouta mezi rodičem a dospívajícím, nedostatek rodičovského dohledu, slabá rodičovská podpora, nedostatečný zájem a kontrola rodičů, nedůsledná výchova, chudoba a nezaměstnanost v rodině, hrubost a konflikty v rodině, souhlasný postoj k užívání drog).

3. Vrstevnické vztahy (např. šikana, dysfunkční vztahy s vrstevníky, užívání drog kamarády, vrstevnický tlak, členství ve skupině s rizikovým chováním či pozitivními postoji k němu, odmítnutí a vyřazení z vrstevnické skupiny).

4. Školní faktory (např. nekvalitní školní programy, nezdravé školní klima, nízké očekávání pedagogů, zaměření na výkon).

5. Komunita, společenství, sousedské vztahy (např. nízká kvalita organizací pro mládež, vysoká dostupnost drog ztráta ekonomických a vzdělávacích příležitostí, vysoká kriminalita, narušené sousedské vztahy, nedostatečná nabídka volnočasových aktivit).

Ochranné (protektivní) faktory

1. Individuální faktory (např. dobré copingové strategie – coping: zvládání něčeho, vědění si s něčím rady, sociální dovednosti, emocionální stabilita, pozitivní vztah k sobě, výkonnost ve škole, odolnost vůči zátěži, flexibilita, svědomitost, přívětivost, odolnost vůči skupinovému tlaku).

2. Rodinné faktory (podpora rodičů, soudržnost rodičů, rodičovský dohled, aktivní religiozita rodičů, zdravý životní styl rodičů, kontrola, intolerance vůči rizikovému chování, jednoznačně definovaná pravidla chování a případné sankce za přestupky, pozitivní pouto mezi rodiči a dítětem, emocionální podpora, vysoká rodičovská očekávání, jasná pravidla a hranice, rodičovská kontrola a důslednost).

3. Vrstevnické vztahy (dobrá vrstevnická skupina s přiměřenými zájmy a aktivitami, dobrá interpersonální komunikace, dostatek přátel, vzájemná podpora).

4. Školní faktory (zdravé školní prostředí, dobré vztahy s učiteli, srozumitelná pravidla, včasná systematická a efektivní specifická primární prevence, participace žáků a rodičů).

5. Komunita, společenství (např. organizace, které podporují pozitivní vývoj mládeže, sociální a ekonomické příležitosti, aktivity na bázi duchovního rozvoje).

Bližší informace na téma „Rizikové a ochranné faktory v primární prevenci“ najdete na webu Národního ústavu pro vzdělávání [1].

Jak užívání drog předcházet

Je důležité mluvit s dětmi o drogách, vysvětlit jim o co jde. Drogy nejsou žádné tajemství a nemají nad námi žádnou moc, dokud sami nechceme. Opatřete si informace a naučte se s dítětem o alkoholu a drogách informovaně hovořit (odkaz vede na web substitucni-lecba.cz) [2].

  • Děti často ví o drogách víc, než si myslíme, proto nepodceňujte své děti a nesnažte se je v drogové problematice poučovat.
  • Pozorně svým dětem naslouchejte. Podporujte své dítě v hledání a udržení sebedůvěry a sebeúcty.
  • Chvalte své děti. Často právě nedostatek sebehodnocení a pocity méněcennosti mohou vést dítě k pokusům s drogami. Vytvoří-li si dítě pevný hodnotový systém se schopností rozlišit, co je dobré a co špatné, významně to ovlivní jeho rozhodování.
  • Buďte pro dítě příkladem. Alkohol je také droga a vztah k alkoholu je v rodině významným ukazatelem.
  • Podporujte v dítěti jeho individualitu tím, že mu pomůžete zvládat tlak ze strany vrstevníků. Vysvětlete mu, že nemusí být stejný jako ostatní.
  • Snažte se, aby dítě trávilo svůj volný čas aktivně a předcházejte nudě. Způsob trávení volného času významně ovlivňuje možnost vzniku problémů s drogami.
  • Přiznejte sobě i před dítětem, že něco v této problematice nevíte. Obraťte se na instituce, které se drogovou problematikou zabývají a mají zkušenosti (viz např. Mapa pomoci závislým osobám).

Bližší informace na téma „Jak předcházet užívání drog“ najdete v brožuře Drogy: poznej svého nepřítele (PDF soubor ke stažení, 26 kB) [3].

Primární prevence

Jejím cílem je odradit od prvního užití drogy nebo aspoň co nejdéle odložit první kontakt s drogou. Zahrnuje tyto složky:

  1. vytváření povědomí a informovanosti o drogách a nepříznivých zdravotních a sociálních důsledcích spojených s jejich užíváním,
  2. podpora protidrogových postojů a norem,
  3. posilování prosociálního chování v protikladu se zneužíváním drog,
  4. posilování jednotlivců i skupin v osvojování osobních a sociálních dovedností potřebných k rozvoji protidrogových postojů,
  5. podporování zdravějších alternativ, tvořivého a naplňujícího chování a životního stylu bez drog.

Primární prevence v podobě pouhého odstrašování nebo pouze informování o drogách se jeví jako neúčinná, neměla by být úzce zaměřena jen na drogy, důležité je propojení s prevencí před ostatními rizikovými návyky a chováním. Důležité je posilovat sociální, komunikační dovednosti, aktivity zaměřené na sebepoznání, vybudovat důvěru a vztah s dětmi, na které je primární prevence cílena. Poskytované informace o návykových látkách nesmí být jednostranné a zastrašující, ale objektivní, pravdivé.

Informace o službách pro ty, kteří s drogami začnou experimentovat, pro závislé, i pro jejich rodiče a blízké najdete v informačních textech v rubrice Pomoc a léčba na webu zařízení SANANIM [4].

Související odkazy

  1. Rizikové a protektivní faktory v primární prevenci (odkaz vede na web Národního ústavu pro vzdělávání)
  2. Mluvíte s dětmi o drogách? Tipy, jak na to (odkaz vede na web substitucni-lecba.cz)
  3. Jiří Presl: Drogy: poznej svého nepřítele. Praha, 2012. (PDF soubor ke stažení, 1.8 MB)
  4. Zařízení SANANIM z.ú. – drogové informační centrum (poskytuje informace o drogové problematice, spravuje weby Drogová poradna, Drogový informační server a O drogách; odkaz vede na web sananim.cz)
  5. Česká asociace streetwork sdružující nízkoprahové služby – adresář nízkoprahových klubů a další informace (odkaz vede na web streetwork.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Závislosti: základní informace
Závislost: co to je?

Závislost má mnoho tváří a podob, v podstatě může vzniknout na čemkoliv. Každý z nás je individuá...

Škola a zdraví
Program Škola podporující zdraví (ŠPZ)

Škola podporující zdraví je program Světové zdravotnické organizace, který řeší systematicky otáz...

Poruchy autistického spektra
Autismus

Autismus se vyznačuje zejména poruchou smyslového vnímání. Postiženým působí značné problémy zrak...

Násilí doma a v práci
Týrání dětí

Týráním dítěte se rozumí různé formy úmyslného násilného chování dospělé osoby, nejčastěji rodiče...

Související doporučené zdroje

Závislosti a návykové látky

Mapa pomoci závislým osobám

Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto...

Přejít na externí zdroj
Nelátkové závislosti

Národní stránky pro snížení rizik hazardního hraní

Problémové hráčství (nazývané též patologické hráčství nebo hráčská porucha) je porucha kontroly hráčského chování, zjednodušeně závislost na hraní hazardních her. Národní stránky pro snížení rizik...

Přejít na externí zdroj
Alkohol

Národní stránky pro podporu omezení konzumace alkoholu

Konzumace alkoholu v České republice je běžným a rozšířeným jevem. Národní stránky pro podporu omezení konzumace alkoholu se mj. snaží vyvrátit mýtus, že pítí alkohol je bez rizik. Portál poskytuje...

Přejít na externí zdroj
Kouření a další užívání tab...

Národní stránky pro podporu odvykání kouření

Aktivní či pasivní kouření i nadále představuje problém pro poměrně velkou část české populace. Národní stránky pro podporu odvykání kouření poskytují podporu těm, kdo chtějí s kouřením přestat. Kr...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 17.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace