Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Závislosti a návykové látky
  • Nelegální návykové látky
  • Aktuální: Heroin

Heroin

Nelegální návykové látky
Autor: Státní zdravotní ústav

Heroin patří mezi jednu z nejnebezpečnějších návykových látek na světě. Jedná se o látku s tlumivým účinkem, způsobuje tedy celkový duševní a tělesný útlum, zklidnění, uvolnění, snížení či odstranění bolesti, navozuje příjemné pocity. Podobně jako u morfinu dochází k výraznému útlumu celého centrálního nervového systému, zpomalení tělesných funkcí, které je nebezpečné zejména útlumem dechového centra s následkem smrti.

Původně byl heroin vyroben v 19. století jako lék proti kašli při hledání léků proti bolesti jako náhrada za návykový morfin. Po odhalení jeho vysoké návykovosti je zakázáno ve většině zemí světa ho vyrábět. V současné době je považován za jednu z nejnebezpečnějších pouličních drog vůbec. Kvůli zvýšení objemu drogy a zvýšení zisku do něj pouliční dealeři přidávají různé příměsi (různé druhy léků, chemikálií přes paracetamol kofein, cukr sodu, až po omítky ze zdí). Z původní čisté drogy tak vzniká droga špinavá, které tak má mnohonásobně destruktivnější účinky pro lidský organismus a způsobuje ještě výraznější závislost.

Název drogy: heroin („háčko“, „herák“).
Vzhled, forma: heroin se získává chemickým procesem z morfinu. V surové podobě se vyskytuje jako prášek či granulát běžně zapáchající po octu. Prášek může mít různé barvy od bílé, béžové až po hnědou. Také se vyskytuje jako tekutý roztok pro nitrožilní aplikaci.
Způsob užití: kouřením, čicháním/šňupáním, injekčně. Hnědá forma heroinu se většinou kouří či „žhaví“. Před nitrožilní aplikací se kvůli lepšímu rozpouštění upravuje přidáním kyseliny citrónové. Bílý heroin se podobá mouce, je dobře rozpustný, na rozdíl od hnědé formy heroinu se nekouří, aplikuje se nitrožilně.

Účinky

Jedná se o látku s tlumivým účinkem, způsobuje tedy celkový duševní a tělesný útlum, zklidnění, uvolnění, snížení či odstranění bolesti, navozuje příjemné pocity. Podobně jako u morfinu dochází k výraznému útlumu celého centrálního nervového systému, zpomalení tělesných funkcí, které je nebezpečné zejména útlumem dechového centra s následkem smrti.

Heroin funguje podobně jako morfin, jen je asi 5× až 10× silnější. Při nedostatku drogy se objevuje těžký abstinenční příznak spočívající v bolesti kloubů, svalů průjmů, těžkých svalových křečí, nepředstavitelným svěděním, to celé je provázeno zimnicemi, neklidem a nespavostí. Tento stav může trvat asi 4 dny, úplně odezní až za 2 týdny. Uživatel pro získání drogy v této fázi udělá v podstatě cokoliv. Uživatel musí brát stále větší a větší množství, které již nikdy nemá tak příjemné účinky jako poprvé. Drogy bere proto, aby mu nebylo zle.

Rizika

Nejvážnějším rizikem je možnost předávkování, které může skončit úmrtím. Nebezpečný je i velice rychlý vznik silné fyzické i psychické závislosti s těžkými odvykacími (abstinenčními) příznaky, následujícími krátce (někdy již za několik hodin) po odeznění účinku drogy. Typický je tzv. drogový stereotyp, kdy vše se točí okolo drogy samotné. Důležité je sehnat peníze, dobře koupit drogu, dát si dávku, ostatní je druhořadé.

Běžná je ztráta zájmů, přátel, zaměstnání, zanechání studia, prodej veškerého majetku, kriminální a škodlivé jednání (krádeže, agresivita, prostituce, prodej drog). Následkem užívání je vážné poškození organismu (mozku, jater, záněty žil), riziko infekcí (hepatitida typu A, typu B, typu C, HIV/AIDS) při používání nesterilních jehel a stříkaček, snížená imunita a časté plicní infekce (tuberkulóza).

Příznaky

Po užití drogy: stav omámení, poruchy koordinace, zpomalené reakce, zúžení zornic („špendlíková hlavička“), suchost v ústech, svědění, časté zvracení.

Znaky chronického užívání jsou výtok z nosu, vodnaté oči, stopy po vpichu (které mohou být zanícené), bledá kůže, hubenost. Výjimkou není ani nález pomůcek: jehly, stříkačky, opálený staniol či lžička.

Léčba

Odvykací stav se objevuje poměrně brzy po vysazení, první příznaky již po několika hodinách, nejdéle do 24 hodin. Plně se rozvíjí 3.–4. den, pak se zpravidla obtíže zmírňují. Po týdnu je již hlavní část odvykacího stavu odeznělá a přetrvávají jen mírné obtíže. Delší dobu přetrvávají obyčejně problémy s usínáním, rozlady a pocity tělesného diskomfortu, které spontánně odeznívají do měsíce po vysazení heroinu. Příznaky odvykacího stavu jsou opakem příznaků spojených s užíváním heroinu – zornice se rozšíří (mydriáza), dostaví se průjmy (někdy i zvracení). Objevují se i bolestivé stavy, rýma, slzení, pocení a subjektivně vnímaný pocit chladu. Odvykací stav u zdravého jedince ale nebývá život ohrožující.

Existují dva hlavní přístupy k usnadnění odvykací léčby. První spočívá v nahrazení drogy opioidy s dlouhodobějším účinkem (jako metadon, buprenorfin) a pomalým snižováním jejich dávky. Druhý přístup, který může být použit i v kombinaci s prvním, spočívá v nahrazení drogy neopioidním léčivem.

V druhém případě se pro zmírnění extrémní úzkosti podávají benzodiazepiny, jako diazepam (valium). Nejběžnějším benzodiazepinem používaným jako součást detoxu v těchto případech je oxazepam (Serax). Použití benzodiazepinů může též vést k závislosti a mnoho lidí závislých na opiátech také zneužívá ostatní látky tlumící činnost centrálního nervového systému, jako benzodiazepiny a barbituráty.

Vysazení opiátů může být občas fatální, ale i komplikace spojené s odvykáním u benzodiazepinů, barbiturátů a alkoholu (jako záchvaty, srdeční zástava a delirium tremens) se jeví jako nebezpečné a potenciálně fatální. Mnoho symptomů spojených s odvykáním u opiodů jsou přičteny na vrub hyperaktivitě sympatického nervového systému (SNS), která může být potlačena. Používají se látky jako klonidin (Catapres), jež jsou původně určeny pro léčbu hypertenze.

Související odkazy

  1. Jiří Presl: Drogy: poznej svého nepřítele. Praha, 2012. (PDF soubor ke stažení, 1.8 MB)
  2. Heroin (odkaz vede na web drogy.cz)
  3. Heroin (odkaz vede na web prevcentrum.cz)
  4. Heroin (odkaz vede na web drogovaporadna.cz)
  5. Kamil Kalina a kol.: Drogy a drogové závislosti – mezioborový přístup. Úřad vlády České republiky, 2003. ISBN 80-86734-05-6. (odkaz vede na web drogy-info.cz)
  6. Manuál a podklady pro moderátory interaktivní hry „Jak se (ne)stát závislákem“ (odkaz vede na web zkola.cz)
  7. Karel Nešpor, Marie Millerová: Jak přestat brát drogy – svépomocná příručka. Páté rozšířené vydání vydalo sdružení FIT IN, nám. Svatopluka Čecha 11, 100 00 Praha 10 pro Ministerstvo zdravotnictví ČR, Praha, 2006. (odkaz vede na PDF soubor na webu drnespor.eu, 1.2 MB)
  8. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost: Evropská zpráva o drogách 2019: Trendy a vývoj. Úřad pro publikace Evropské unie, Lucemburk, 2019. ISBN 978-92-9497-409-9 (odkaz vede na PDF soubor na webu emcdda.europa.eu, 7.8 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Závislosti: základní informace
Tlumivé látky: co to je?

Tlumivé látky tlumí duševní i tělesnou aktivitu a zpomalují reakce. Opioidy a jim podobné látky s...

Závislosti: základní informace
Dotazník závislosti

Jsem závislý? Jak jsem na tom? Na tyto otázky vám může pomoci odpovědět následující dotazník.

Nelegální návykové látky
Opiáty

Opiáty jsou návykové látky s převážně tlumivým účinkem, které se získávají ze surového opia nezra...

Alkohol
Účinky alkoholu v kombinaci s dalšími látkami

Je obecně známo, že pití alkoholu by se nemělo kombinovat s užíváním některých dalších látek. Pře...

Související doporučené zdroje

Závislosti a návykové látky

Mapa pomoci závislým osobám

Na portálu drogy-info.cz najdete mj. interaktivní mapu, která obsahuje různé typy zařízení a programů specializujících se na pomoc osobám s látkovou či nelátkovou závislostní poruchou. Škála těchto...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Centra pomoci drogově závislým

Na webu substitucni-lecba.cz je mj. mapa zobrazující různé typy zařízení, jejichž personál je schopen pomoci závislým osobám. Jedná se o konkrétní adiktologické ambulance, centra metadonové substit...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Drogová poradna

Prostřednictvím Drogové poradny můžete zadat anonymně jakýkoli dotaz týkající se drogové problematiky, případně vyhledat informace v již zodpovězených dotazech. Na dotazy odpovídají zkušení odborní...

Přejít na externí zdroj
Nelegální návykové látky

Pravda o drogách: Řekni NE drogám, řekni ANO životu

Spolek „Řekni NE drogám, řekni ANO životu“ působí v České republice od roku 2002 a je součástí mezinárodní sítě neziskových organizací zabývajících se protidrogovou prevencí již od roku 1993. Spole...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 23.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace