Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Chagasova nemoc

Chagasova nemoc

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Chagasova choroba je onemocnění vyskytující se téměř výlučně v kontinentální části Latinské Ameriky. Nejčastěji se přenáší krev sajícími plošticemi, ve kterých jsou přítomny trypanozomy, konkrétně druh Trypanosoma cruzi. V důsledku častějšího cestování se v poslední době objevuje i v USA a v Evropě. Miliony lidí trpících touto nemocí (včetně těch, kteří se nakazili před desítkami let) o ní vůbec nevědí a tudíž se nikde neléčí. Neléčená Chagasova choroba se ovšem může během času rozvinout a smrtelně poškodit srdce, nervovou soustavu a trávící systém.

Výskyt

Chagasova nemoc se vyskytuje nejčastěji v Latinské Americe. Nemoc byla popsána a její původce objeven před více než 100 lety Carlosem Chagasem. V současnosti je postiženo touto nemocí okolo 6–8 milionů osob, ročně zemře na toto onemocnění kolem 50 000 osob. Dalších 65–100 milionů osob žije v oblastech, kde se mohou Chagasovou nemocí nakazit, proto zůstává Chagasova nemoc jedním z hlavních zdravotnických problémů ve většině zemí Latinské Ameriky.

Prevence

Očkování není zatím dostupné. Prevence spočívá ve zvýšení hygienického a sociálního standardu bydlení, protože Chagasova nemoc se vyskytuje především ve venkovských oblastech, kde obyvatelé žijí v chýších. Individuální ochrana spočívá v použití reziduálních insekticidů (přípravků na hubení hmyzu) a moskytiér.

S nárůstem migrace osob z Latinské Ameriky do neendemických oblastí (oblasti bez původního výskytu) je nutno pomýšlet na tuto infekci i v neendemických zemích (Severní Amerika, Evropa, Austrálie aj.) pro riziko přenosu infekce krví či transplantovaným orgánem nebo v těhotenství z matky na dítě, proto se již v některých zemích provádí screening Chagasovy nemoci u těhotných a dárců krve a orgánů.

Příznaky onemocnění

V místě infekce se vytváří primární léze (chagom) – vyvýšená načervenalá papula o průměru 1–3 cm. Jsou zvětšeny spádové lymfatické uzliny. Při vniknutí trypanosom přes spojivku se vytvoří jednostranný otok víčka se zánětem spojivek (Romañův příznak). Po uplynutí inkubační doby se rozvíjí akutní fáze infekce s horečkou až 40 °C, lokalizovaným či generalizovaným zvětšením lymfatických uzlin, mírným zvětšením jater a sleziny, podkožními otoky a nepříznačnou vyrážkou na břiše a hrudi. Většinou proběhne akutní infekce bez příznaků, vzácně se mohou rozvinout komplikace jako zánět srdce nebo mozku. Akutní fáze onemocnění odezní v průběhu 2–3 měsíců. Trypanozomy je možné v periferní krvi (krvi, která obíhá v cévách) prokázat po dobu 10–30 dnů, poté pronikají do buněk a jsou uvolňovány intermitentně (přerušovaně) v množství, které neumožňuje diagnostiku z krevních nátěrů, ale postačuje k infekci přenašeče.

U 30–40 % nemocných může onemocnění přejít do chronické fáze s postižením srdce (kardiomyopatie) a trávicího traktu (megakolon, megaezofagus aj.) v důsledku denervace (přerušení nervového zásobení) postižených orgánů.

Další důležité informace

Inkubační doba:

  • 5–14 dní po poštípání štěnicí,
  • 30–40 dní po podání infikované transfuze krve.

Původce: prvok Trypanozoma cruzi.

Zdroj: člověk a další teplokrevní obratlovci (více než 150 druhů savců a ptáků).

Přenos:

  • krev sajícími plošticemi z čeledi Reduviidae (rody Triatoma, Rhodnius, Panstrongilus aj.) – k infekci dochází kontaminací kůže (oděrky při škrábání) a spojivky výkaly sajících ploštic, ve kterých jsou přítomny trypanozomy,
  • krevní transfuzí, transplantací orgánů, z matky na dítě v průběhu těhotenství,
  • orálně - byly popsány epidemie po požití kontaminované potravy (plody açai, pití šťávy z cukrové třtiny).

Období nakažlivosti, vnímavost, imunita: nakažlivost je dlouhodobá, vnímavost k nákaze je všeobecná v jakémkoliv věku, onemocnění probíhá závažněji u dětí a imunosuprimovaných osob.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci

Žlutá zimnice (febris flava)

Žlutá zimnice (lat. febris flava) je zoonotické onemocnění způsobené virem z čeledi Flaviviridae....

Bakteriální a virové infekc...

Záškrt (difterie)

Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti...

Infekční nemoci

Virová hepatitida C (žloutenka typu C)

Virová hepatitida C je infekce jater, kterou způsobuje virus hepatitidy C (HCV). Infekce HCV může...

Infekční nemoci

Mor

Mor je infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Yersinia pestis. Na území Evropy se mor vy...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Virové hepatitidy

Zdroje věnované jednotlivým typům virové hepatitidy, prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím a léčbě tohoto onemocnění.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI