V rámci programu screeningu karcinomu děložního hrdla mají v České republice všechny ženy ve věku od 15 let 1× ročně nárok na preventivní vyšetření, které spočívá ve screeningové cytologii [1].
Gynekologické vyšetření v rámci prevence je hrazené z veřejného zdravotního pojištění jedenkrát ročně [2]. Prohlídka zahrnuje vyšetření zevních rodidel, vyšetření v gynekologických zrcadlech, kdy se nejprve provádí kolposkopické vyšetření děložního čípku a následně odběr cytologie. Jedná se o základní vyšetření v rámci prevence vzniku rakoviny děložního čípku. Dále pak následuje palpační (pohmatové) vyšetření dělohy a vaječníků. V potřebných případech se doplňuje ještě vyšetření přes konečník. Volitelnou možností lékaře je pak ještě vaginální ultrazvukové vyšetření.
Hlavním záměrem ministerstva zdravotnictví je nabídnout ženám kvalifikovaná preventivní vyšetření vzorků odebraných z děložního čípku v akreditovaných laboratořích splňujících kritéria moderní diagnostiky. Veškerá vyšetření spadající do screeningu karcinomu děložního hrdla jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Účast na screeningovém programu je dobrovolná.
Cytologický stěr
Cytologický stěr neboli Pap test je nejdůležitějším vyšetřením, které umožňuje odhalit přednádorové změny nebo rakovinu děložního čípku. U většiny žen je výsledek cytologického stěru normální. Ale i v případě, že jsou odhaleny abnormální buňky, neznamená to automaticky, že žena má rakovinu nebo přednádorové onemocnění (tzv. prekancerózní léze děložního hrdla): ve většině případů se jedná o neškodné příčiny, například zánět. Pokud jsou buňky jen mírně změněné, je obvykle možné počkat a provést další cytologický stěr po několika měsících. U mnoha žen během této doby změněné buňky samy vymizí a není nutná žádná léčba [3].
HPV test
Od 1. 1. 2021 začaly zdravotní pojišťovny hradit další formu vyšetření, a to testování na přítomnost HPV. Jde o vyšetření přítomnosti nukleové kyseliny vysoce rizikových typů HPV v cervikálním stěru. Screeningové vyšetření HPV DNA je určeno ženám ve věku 35 let a 45 let (tj. 364 dní od 35./45. narozenin), které mají negativní nález cytologického screeningu (tzn. na děložním čípku nebyly objeveny žádné změny svědčící pro zhoubný nádor). Ženy v ostatních věkových kategoriích si rovněž mohou nechat provést HPV test, ten ale není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.
Přísná kritéria kvality
Program cervikálního screeningu musí splňovat přísná kritéria pro zajištění kvality. Screeningové vyšetření, stejně jako každý jiný lékařský postup, má své výhody i nevýhody. Zajištění kvality je důležité právě proto, aby výhody (přínosy) byly co největší a nevýhody (rizika) co nejmenší. Každá laboratoř, která je zařazena mezi poskytovatele screeningu karcinomu děložního hrdla, musí splňovat určité standardy definované vyhláškou ministerstva zdravotnictví [4].
Co můžete od screeningového programu očekávat?
Každá žena by měla sama zvážit přínosy a rizika screeningového programu, přihlédnout ke své vlastní životní situaci a sama se rozhodnout, zda se do programu zapojí či nikoli. Co tedy můžete od screeningového programu očekávat, pokud se rozhodnete zapojit?
Nejpravděpodobnější je, že po vyšetření se dozvíte, že vše je v pořádku. U převážné většiny žen není nalezen zhoubný nádor děložního hrdla, ani nevznikne podezření na něj.
Cílem screeningového vyšetření je odhalit zhoubný nádor děložního hrdla v co možná nejčasnějším stadiu, aby byla co nejvyšší šance na úspěšnou léčbu. Léčba časného stadia karcinomu děložního hrdla ani není pro pacientku tolik zatěžující, jako by tomu bylo v případě pokročilého stadia. Při operaci včas odhaleného zhoubného nádoru děložního hrdla lze navíc téměř vždy zachovat děložní hrdlo i dělohu (chirurg odstraní pouze maličký nádor, nikoli celý orgán).
Cytologický stěr, je-li prováděn v rámci programu splňujícího výše popsaná kritéria kvality, je v současné době nejspolehlivější metodou včasné diagnostiky zhoubných nádorů děložního hrdla. Může se stát, že výsledek cytologického vyšetření bude abnormální, avšak při následném bližším vyšetření se ukáže, že se o karcinom děložního hrdla nejedná (tzv. falešně pozitivní nález). To se někdy stává i těm nejzkušenějším lékařům, i při použití těch nejlepších přístrojů. Ve zcela ojedinělých případech ani cytologie zhoubný nádor děložního hrdla neodhalí. V takovém případě lékaři hovoří o falešně negativním nálezu.
Většina odborníků se shoduje na tom, že u screeningových programů se zajištěnou kontrolou kvality převažují výhody nad nevýhodami. Screening sám o sobě však nedokáže zabránit vzniku zhoubných nádorů.
Adresné zvaní do screeningového programu
Jste-li žena ve věku 25 let či starší a screeningového programu jste se až dosud neúčastnila, vaše zdravotní pojišťovna vám pošle zvací dopis. Bližší informace najdete v článku Adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů [5].
Cíle screeningového programu
Program screeningu karcinomu děložního hrdla má následující cíle:
- informovanost cílové skupiny osob,
- odhalování zhoubných nádorů děložního hrdla v co možná nejčasnějších stadiích,
- zvýšení šance pacienek se zhoubnými nádory děložního hrdla na úplné vyléčení, zároveň používání šetrnějších léčebných metod,
- zvýšení procenta chirurgických zákroků, které budou co nejméně invazivní,
- minimalizace zbytečných lékařských zákroků prostřednictvím standardizovaných postupů s garantovanou kvalitou,
- snížení úmrtnosti na zhoubné nádory děložního hrdla.
Organizace screeningového programu
V současnosti je program screeningu karcinomu děložního hrdla provozován v několika desítkách akreditovaných cytologických laboratoří [6], jejichž činnost je průběžně monitorována a kontrolována podle transparentních pravidel. Program cervikálního screeningu v České republice odborně garantuje Komise MZ ČR pro screening nádorů děložního hrdla.
Datový audit (sběr a statistické zpracování dat) zajišťuje nezávislý Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU) [7]. Při zpracování dat jsou respektovány všechny legislativní normy, zejména zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
Na koho se mohu obrátit?
Každá žena od 15 let věku má v České republice nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, která je jedenkrát ročně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. K této prohlídce nepotřebujete žádnou žádanku od obvodního ani jiného lékaře, stačí se objednat telefonicky ke svému ošetřujícímu gynekologovi.
Související odkazy
- cervix.cz: Cervikální screening v České republice (odkaz vede na web cervix.cz)
- Vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
- Národní referenční laboratoř pro papillomaviry a polyomaviry: Sledování a léčba žen s abnormálním cytologickým nálezem na děložním čípku (odkaz vede na PDF soubor na webu uhkt.cz, 393 kB)
- cervix.cz: Legislativa a metodické pokyny (odkaz vede na web cervix.cz)
- cervix.cz: Adresné zvaní občanů do programů screeningu zhoubných nádorů (odkaz vede na web cervix.cz)
- cervix.cz: Akreditované cytologické laboratoře (odkaz vede na web cervix.cz)
- Institut biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU) (odkaz vede na web muni.cz)