Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Hračky a zdraví
  • Aktuální: Kdo je za bezpečnost hračky zodpovědný a jak lze bezpečnou hračku poznat?

Kdo je za bezpečnost hračky zodpovědný a jak lze bezpečnou hračku poznat?

Hračky a zdraví
Autor: Státní zdravotní ústav

Jak by hračka měla vypadat a jaká podstatná kritéria by měla splňovat, aby měla co možná největší přínos pro vývoj dítěte?

V současnosti již existuje mnoho pravidel, která regulují, jaké parametry by měla hračka mít, aby byla nejen bezpečná, ale aby zároveň splňovala funkci všestranného rozvoje dítěte. V Evropské unii byl v roce 2009 přijat Evropským parlamentem návrh směrnice, která tato pravidla stanovuje [1]. Ta dávají spotřebitelům jistotu, že hračky, které se prodávají v EU, splňují nejpřísnější bezpečnostní požadavky, zejména pokud se jedná o použití chemických látek při jejich výrobě. Důraz je však kladen i na správnou konstrukci hraček, na výběr vhodných a bezpečných materiálů a v neposlední řadě i na bezpečné provedení hračky. Hračky musí být vyrobeny z netoxických a zdravotně nezávadných materiálů, které musí být nehořlavé a musí být zpracovány tak, aby při jejich předvídatelném používání nedošlo k jakémukoliv poranění dítěte z důvodu přítomnosti ostrých hran, řezných ploch nebo i třísek.

To, aby hračka byla bezpečná a zdravotně nezávadná, je povinen zajistit ten, kdo hračku vyrábí, dováží nebo ji pod svým jménem uvádí na trh. Povinnost navrhovat, vyrábět, zkoušet a uvádět na trh pouze bezpečné hračky je požadována zákonem. 

Kritéria, která hračky musí splňovat, jsou tedy v celé Evropské unii stejná. Říká se, že jsou v EU požadavky harmonizovány, tzn. v každém státě, tedy i v ČR platí stejná kritéria. 

Jedná se o konkrétní požadavky na fyzikální a mechanické vlastnosti, hořlavost, chemickou bezpečnost, omyvatelnost a hygienu hraček. Tyto požadavky jsou detailně specifikovány v evropských normách, týkajících se hraček. Jedná se například o normu ČSN EN 71, která má dosud již 14 částí. 

Spotřebitel to, zda hračka vyhovuje všem požadovaným kritériím, pozná tak, že na hračce či jejím obalu je uvedena značka shody s evropskými technickými předpisy na bezpečnost hraček, označení CE. 

V podstatě tato značka je jakýmsi „pasem“ hračky pro vstup na trh EU. Bez tohoto pasu nemůže být dovezena a prodávána.

Označení CE

Velice důležité při výběru hračky pro velmi malé děti je také označení, zda hračka je vhodná pro děti do tří let věku či nikoliv.

Tyto hračky musí být opatřeny upozorněním, v němž je jasně uvedeno, že nejsou vhodné pro děti do 3 let (nebo 36 měsíců). Hospodářské subjekty si mohou vybrat, zda použijí upozornění „Nevhodné pro děti mladší 36 měsíců“ nebo „Nevhodné pro děti do tří let“ nebo piktogram.

Piktogram Nevhodné pro děti do tří let

Poznámka: Hračky také musí být opatřeny jasným a čitelným upozorněním či návodem k zajištění toho, aby se snížila rizika spojená s používáním hračky.

Případná nebezpečí spojená s užíváním hračky musí být uvedena v podobě „Varování“. 

Zvýšené požadavky jsou kladeny právě na hračky pro děti do tří let, tzn. pro věkovou kategorii dětí, kdy jsou nejzranitelnější a kdy se jejich organismus vyvíjí.

Samotné upozornění týkající se věku však nepostačuje. Musí být k němu připojen stručný údaj o zvláštním nebezpečí, je-li hračka používána dětmi mladšími 36 měsíců. 

Nebezpečí je v legislativě o bezpečnosti hraček definováno jako potenciální zdroj poškození zdraví. Poškozením zdraví se rozumí úraz nebo jakékoli jiné poškození zdraví, včetně dlouhodobých zdravotních následků.

Ukázka správného označení hračky symbolem CE a varováním nevhodné pro děti do tří let, včetně specifikace nebezpečí pro děti do tří let. Hračka obsahuje malé části a malé míčky, hrozí zadušení dítěte.

Ukázka správného označení hračky symbolem CE a varováním nevhodné pro děti do tří let, včetně specifikace nebezpečí pro děti do tří let.

Související odkazy

  1. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/48/ES ze dne 18. června 2009 o bezpečnosti hraček (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Spotřebitelské výrobky a zd...

Hračky a zdraví

Hračka je předmět používaný ke hře dětí. Slouží k upoutání pozornosti dítěte, k jeho zábavě, ale...

Hračky a zdraví

Kdo kontroluje dodržování pravidel o bezpečnosti hraček?

Hračky jsou výrobky, které musí splňovat bezpečnostní a technické parametry tak, aby neohrožovaly...

Balení potravin a zdraví

Nebezpečné plastové výrobky obsahující nepovolená rostlinná vlákna

Upozornění Státního zdravotního ústavu o nelegálnosti uvádění na trh plastových výrobků obsahujíc...

Hračky a zdraví

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost hraček: legislativa

Jaké jsou základní bezpečnostní požadavky na hračky a jaké předpisy je stanovují?

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 25.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI