Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Spotřebitelské výrobky a zdraví
  • Aktuální: Hračky a zdraví

Hračky a zdraví

Spotřebitelské výrobky a zdraví
Autor: Státní zdravotní ústav

Hračka je předmět používaný ke hře dětí. Slouží k upoutání pozornosti dítěte, k jeho zábavě, ale také k rozvíjení jeho motorických a psychických schopností.

Hra je základní činností a přirozeným projevem aktivity dítěte. Je důležitá pro jeho celkový psychický vývoj. Hrou dítě okolo sebe poznává svět, rozvíjí své schopnosti, učí se spolupracovat s ostatními. Ke hře neodmyslitelně patří předmět ke hraní, tedy hračka. Ta se liší v jednotlivých věkových obdobích obsahovou náplní i formou. Hrou dítě nacvičuje své dovednosti, což vede k rozvoji jeho fyzických i duševních schopností.

Hračka má dlouhou historii stejně jako lidstvo samo. S figurkami, panenkami, zvířátky, vojáčky, případně miniaturami nástrojů dospělých si hrály již děti našich praprapředků. Zhruba do devatenáctého století patřilo k základní surovině pro výrobu hraček dřevo, hlína a další přírodní materiály. Postupem času přibývaly hračky z textilu, kovu, porcelánu. Po druhé polovině 20. století, kdy se začal rozvíjet plastikářský průmysl, se začaly postupně objevovat panenky, autíčka, stavebnice a další hračky z plastů. V 70. letech minulého století nastal velký boom ve vývoji hraček právě a díky vlastnostem polymerních materiálů. Plasty jsou výborně tvarovatelné, elastické, lze je dobře barvit a dekorovat. To byl důvod, proč se trh s hračkami významně rozšířil a hračky se staly i významných obchodním artiklem.

Podle definice z legislativy je hračkou jakýkoli výrobek navržený nebo určený výlučně či nevýlučně ke hraní dětem mladším 14 let.

Mezi hračky patří například plastová pískací zvířátka a figurky pro nejmenší, panenky, dřevěné kostky, puzzle, pexeso a hry pro děti s oblíbenými postavičkami, domečky pro panenky, dětské kuchyňky, autodráhy, stavebnice, ale i různé chemické sety, keramické „dílny“ či obdobné tvořivé hračky.

Výrobek však nemusí být vždy určen výlučně ke hraní, aby byl považován za hračku, ale může mít i jiné funkce. Za hračku může být považován například kroužek na klíče, k němuž je připevněn medvídek, nebo spací pytel ve tvaru hračky s měkkou výplní.

I když víme, že pro dítě má herní hodnotu prakticky vše, neznamená to však, že všechny takové předměty spadají do definice hračky a také že jsou pro děti ke hraní vhodné. Aby byl předmět považován za hračku, musí být takto záměrně označen výrobcem nebo mu musí být výrobcem přiřknuta herní hodnota.

Na druhé straně důvodně předvídatelné použití předmětu jako hračky je důležitější než prohlášení výrobce o určeném použití. Pokud výrobce označí výrobky v tom smyslu, že se nejedná o hračky, musí být schopen toto tvrzení doložit.

Shrnutí: Hračka má v životě dítěte nezastupitelnou úlohu a významně přispívá k rozvíjení jeho motorických a psychických schopností. Vzdělává dítě přiměřeně k jeho věku de facto již od jeho narození. Hračka musí být vždy vybírána tak, aby dítěti pomohla při jeho vývoji, aby ho motivovala k nejrůznějším aktivitám, ale v žádném případě mu nesmí nikterak ublížit či způsobit jakoukoliv újmu na zdraví. Legislativní požadavky jsou nastaveny tak, že při jejich plnění nesmí hračky způsobit dítěti jakékoliv poranění či újmu na zdraví. Je nepřípustné, aby dítě při hraní s ní bylo vystaveno působení škodlivé chemické látce či směsi látek, které by se mohly z hračky uvolňovat v nepřiměřeném množství.

Tip: Podrobnější informace o vhodnosti hraček, jejich bezpečnosti a požadavcích na zdravotní nezávadnost se dozvíte v samostatné kategorii Hračky a zdraví, která je tomuto tématu věnována.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Hračky a zdraví

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Hračky a zdraví

Jak a podle čeho vybírat hračky?

Pořízení hračky dítěti by měla předcházet úvaha o vhodnosti hračky s přihlédnutím k individuálním...

Hračky a zdraví

Jaké hračky jsou vhodné pro kojence a batolata?

Je zřejmé, že pro každou věkovou skupinu dětí se hodí jiný typ hraček. Zaměřili jsme se zvláště n...

Hračky a zdraví

Kdo je za bezpečnost hračky zodpovědný a jak lze bezpečnou hračku poznat?

Jak by hračka měla vypadat a jaká podstatná kritéria by měla splňovat, aby měla co možná největší...

Hračky a zdraví

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost hraček: legislativa

Jaké jsou základní bezpečnostní požadavky na hračky a jaké předpisy je stanovují?

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI