Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Spotřebitelské výrobky a zdraví
  • Aktuální: Emise ze stavebních výrobků: úvod

Emise ze stavebních výrobků: úvod

Spotřebitelské výrobky a zdraví
Autor: Státní zdravotní ústav

Stavebními výrobky se rozumí výrobky, které jsou určeny pro trvalé zabudování do staveb. Mohou se z nich uvolňovat emise (páry chemických látek), které mohou ohrožovat lidské zdraví. Zdraví spotřebitele by mělo ochránit dodržování pravidel pro uvádění výrobků na trh a samozřejmě i vlastní střízlivý úsudek.

Legislativa

Výrobce, stejně jako dovozce, popřípadě distributor, nese za stavební výrobky uváděné na trh odpovědnost, a proto musí provést povinné posouzení shody takovéhoto výrobku dle příslušných právních předpisů EU a ČR (v ČR dle zákona č. 22/1997 Sb. [1]).

V současné době platí pro stavební výrobky označované symbolem CE v ČR přímo aplikované Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 305/2011 [2], jímž se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh (zkráceně Nařízení CPR), které se týká výrobků, pro které byly taktéž vydány v EU harmonizované normy.

Pro ostatní stavební výrobky bez CE označení platí v EU národní požadavky, v ČR dané Nařízením vlády č. 163/2002 Sb. [3], kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky.

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost

Pro oblast bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti stavebních výrobků platí v ČR obecné požadavky dané příslušnými kapitolami výše uvedených nařízení. V obou dokumentech jsou požadavky na bezpečnost a zdravotní nezávadnost řešeny společně s ochranou životního prostředí. Požadavky jsou rozčleněny do řady kapitol, které zahrnují nebezpečné látky, radioaktivitu, odpady, uvolňování nebezpečných látek do vod a půdy, vnější a vnitřní ovzduší.

Na vnitřní ovzduší mají nezanedbatelný vliv emise ze stavebních výrobků. Pro jejich stanovení se používá řada jednotných normalizovaných postupů (ISO norem). Doposud ale nebyly schváleny celoevropsky platné hygienické požadavky (limity). V Německu, Francii, Belgii, Finsku a jiných zemích se uplatňují národní požadavky speciálně stanovené pro stavební výrobky. V ČR doposud neexistují limity určené pro emise ze stavebních výrobků. Zatím se provizorně používají limity stanovené vyhláškou č. 6/2003 Sb. [4], kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb. Za zkušebních podmínek daných ISO normami se zjištěné emisní koncentrace přímo porovnávají s legislativními požadavky citované vyhlášky.

Škodlivost vybraných látek

Ve vnitřním prostředí se může vyskytovat řada látek, jejichž vyšší koncentrace mohou mít závažné důsledky na lidský organismus.

Formaldehyd se v interiérech staveb uvolňuje především z dřevotřískových materiálů používaných při výrobě nábytku a podlah, dále z laků, barev, parketových ochranných nátěrů, lepidel, ale i bytových textilií (fungicidní účinky během přepravy). Formaldehyd dráždí sliznice horních dýchacích cest a spojivek. Dráždění subjektivně pociťované jako suchost, dráždění ke kašli, pálení očí a slzení mohou být první příznaky zvyšující se koncentrace formaldehydu. Formaldehyd je klasifikován také jako karcinogen (může způsobit rakovinné bujení).

Toluen se používá jako nosná složka v nátěrových hmotách, v rozpouštědlech a lepidlech, jejich používání spolu s kouřením představují hlavní zdroje toluenu v interiérech. Akutní zdravotní účinky otravy se projevují až při vysokých koncentracích v řádu desetin gramů na metr krychlový. Toluen může poškodit centrální nervovou soustavu, způsobit nevolnosti, bolesti hlavy.

Styren se používá jako rozpouštědlo, ale hlavně jako součást mnoha plastických hmot, ze kterých se může uvolňovat do vnitřního prostředí. Styren působí dráždivě na sliznice očí, respiračního traktu, zažívacího traktu a na kůži, primárně ovlivňuje centrální a periferní nervový systém. Řadí se také mezi karcinogeny.

Xyleny jsou nejčastěji používány jako rozpouštědla. V interiérech se mohou uvolňovat z barev, laků, plastových materiálů, kůže, polyesterových vláken (PES). Vysoké koncentrací xylenů (v řádu mg/m3) mohou mít dráždivé účinky na sliznici očí a úst. Neurologické účinky se projevují bolestmi hlavy a celkovou nevolností.

Směsi uhlovodíků se používají především jako pohonné látky (benzín, motorová nafta), občas i jako rozpouštědla. Uhlovodíky dráždí oči, dýchací cesty i kůži. Vyšší koncentrace jejich par má narkotický účinek.

2-etylhexanol se může uvolňovat ze změkčovadla di-(2-etylhexyl)ftalátu, který výrobkům z polyvinylchloridu (PVC) dodává elastické vlastnosti. Tento alkohol se za určitých podmínek může uvolňovat do vnitřního ovzduší. Vysoké koncentrace 2-etylhexanolu dráždí oči a dýchací cesty, tlumí centrální nervovou soustavu.

Nejznámějším terpenem je limonen, který se přidává do potravin, čisticích prostředků, osvěžovačů vzduchu, parfémů apod. Jeho extrémní koncentrace může způsobovat podráždění očí, pokožky a nervové soustavy. Pinen se může uvolňovat z dřevěných materiálů, čisticích prostředků, osvěžovačů vzduchu a kosmetických přípravků. Pinen může působit dráždivě na kůži, oči a dýchací cesty. Karen se může také uvolňovat z dřevěných výrobků, které obsahují borovicové silice, ale také uniká z čisticích prostředků, osvěžovačů vzduchu apod. Karen může mít ve vyšších koncentracích dráždivé účinky na dýchací cesty.

Užitečné rady pro spotřebitele

Před tím, než si objednáte stavební výrobek nebo cokoliv jiného, co bude trvalou součástí vašeho bydlení, měli byste si prověřit třeba i laickým způsobem nejenom funkční vlastnosti výrobku, ale i jeho senzorické vlastnosti, tedy zápach, který by mohl zkazit radost z nové investice. Proto si ke konkrétnímu stavebnímu výrobku nechte předložit výrobcem, dovozcem popřípadě distributorem vydané platné posouzení shody s případným osvědčením o zdravotní nezávadnosti, jež je zpracováno na základě podkladů vydaných nezávislou institucí (certifikačním orgánem). Z dokumentu o posouzení shody daného stavebního výrobku by mělo být patrno, jakému legislativnímu požadavku konkrétní výrobek vyhovuje.

  • Nezapomeňte na informace o použitých materiálech a jejich chemickém složení, které lze vyčíst z tzv. bezpečnostních listů.
  • Pokuste se najít na internetu věrohodné reference o daném stavebním výrobku.
  • Zkontrolujte vzhled výrobku a hlavně jeho senzorické vlastnosti (zápach). Nenechte se uchlácholit tvrzením, že výrobek po krátké době přestane zapáchat.
  • Nechte si předložit písemné informace o možnostech reklamace zásadních vad a podmínkách, za jakých je možné odstoupit od smlouvy.

Chcete vědět více?

Obsáhlé odborné informace ke stavebním výrobkům poskytuje portál Ministerstva průmyslu a obchodu ČR [5], ale hlavně pravidelně aktualizovaný informační portál [7] Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) [6].

Rady týkající se zejména práv spotřebitele (nákup, záruka, reklamace zboží) obsahuje web České obchodní inspekce [8], případně poradna časopisu dTest [9].

Především zdravotní problematiku vnitřního prostředí řeši pracovníci Krajských hygienických stanic (KHS).

Měření kvality vnitřního prostředí přímo ve vašem obydlí mohou provést odborníci ze Zdravotních ústavů (ZÚ) v Ústí nad Labem [11], v Ostravě [12] i ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Praze [10]. Samozřejmě umí správně interpretovat výsledky měření a ochotně připojí i neocenitelné rady.

Měření emisí ze stavebních výrobků nabízí také akreditovaná laboratoř Státního zdravotního ústavu [13].

Související odkazy

  1. Zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  2. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 305/2011 ze dne 9. března 2011 , kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)
  3. Nařízení vlády č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  4. Vyhláška č. 6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  5. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) (odkaz vede na web mpo.cz)
  6. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) (odkaz vede na web unmz.cz)
  7. Informační portál ÚNMZ specializovaný na právní a technické dokumenty v oblasti uvádění stavebních výrobků na jednotný evropský trh (odkaz vede na web unmz.cz)
  8. Česká obchodní inspekce (ČOI) (odkaz vede na web coi.cz)
  9. dTest (odkaz vede na web dtest.cz)
  10. Státní zdravotní ústav (SZÚ) (odkaz vede na web szu.cz)
  11. Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem (odkaz vede na web zuusti.cz)
  12. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (odkaz vede na web zuova.cz)
  13. Státní zdravotní ústav: Stavební výrobky – stanovení emisí (odkaz vede na web szu.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Balení potravin a zdraví
Funkce potravinářského obalu jako komunikačního a informačního prostředku

Potravinářský obal kromě své ochranné funkce současně musí nést řadu důležitých informací pro spo...

Balení potravin a zdraví
Bezpečnost a zdravotní nezávadnost potravinářských obalů, právní předpisy a úřední kontrola

Abychom se již od začátku ubírali správným směrem při navrhování a následně i při vlastním výrobě...

Škola a zdraví
Vnitřní prostředí školy

Ve vnitřním prostředí trávíme nejvíce času, často až 80–90 %. Děti tráví 90 % času ve třídách, by...

Spotřebitelské výrobky a zd...
Emise ze stavebních výrobků: často kladené dotazy

Přinášíme vám odpovědi na nejčastější dotazy týkající se emisí ze stavebních výrobků.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 19.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace