Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • HIV
  • Aktuální: Testování na HIV

Testování na HIV

HIV
Autor: Státní zdravotní ústav

HIV infekce může probíhat řadu let skrytě bez výraznějších projevů, které jsou typické pro ostatní sexuálně přenosná onemocnění. Infekci HIV může spolehlivě odhalit pouze HIV test.

Proč je dobré se nechat otestovat na HIV?

I zcela zdravě vypadající člověk může být infikován. Pokud jste HIV pozitivní, je žádoucí se to dozvědět co nejdříve, aby Vám mohla být poskytnuta potřebná zdravotní péče a aby se zabránilo dalšímu šíření HIV infekce.

Testování je na řadě míst dostupné bezplatně a anonymně, není třeba předkládat kartičku pojišťovny ani jiný identifikační průkaz.

Kde je možné si nechat provést vyšetření na HIV?

Na webových stránkách https://www.prevencehiv.cz nebo https://www.tadyted.eu si můžete vyhledat nejbližší poradnu, která provádí testování. V některých poradnách se můžete předem telefonicky objednat na konkrétní dobu. Na test HIV nemusíte chodit nalačno, naopak doporučuje se dodržovat pitný režim a najíst se, abyste předešli kolapsu při odběru krve.

Na výše uvedené stránce se také dozvíte, zda je test zpoplatněn, kolik stojí a zda se provádí pod jménem nebo anonymně.

Můžete také využít telefonické pomoci na bezplatných linkách 800 144 444 či 800 800 980.

Kdy je vhodné se nechat otestovat na HIV?

Testování by mělo následovat po každé rizikové situaci, ať už k ní dojde jednorázově nebo opakovaně. Po nahodilém riziku (nechráněný sex, experiment s drogami…) je vhodné podstoupit test za tři měsíce od konkrétní rizikové situace. Tak obdržíte spolehlivý výsledek.

Při opakovaném rizikovém chování, kdy se nedaří dodržet tříměsíční odstup, se především snažte riziko omezit respektováním bezpečnějších praktik a test absolvujte nejméně jednou ročně, ideálně po půl roce. Výsledek testu vzhledem infekci k HIV vypovídá v tomto případě o stavu před třemi měsíci.

V případě vysokého rizika (např. nechráněný sex s HIV pozitivní osobou, zejména nechráněný anální styk) je možné test podstoupit dříve, již za 18–22 dnů od rizika (nestanovují se pouze protilátky proti viru HIV, ale také součást viru nazývaná antigen p24). Negativní výsledek není ale definitivní a opakovaný test za 3 měsíce od rizikové události je nezbytný.

Přijít na test doporučujeme v případě zahájení nového vztahu – i v tomto případě je potřebné zohlednit dobu tří měsíců od posledního rizika. Vhodné je provést test u obou partnerů.

U koho se provádí testování na HIV ze zákona?

Testování na HIV je povinné ze zákona pro dárce krve, orgánů, tkání, spermatu, oocytů (ženských vajíček), mateřského mléka a u těhotných žen.

Jak se prokazuje nákaza virem HIV?

Je to tzv. test vyhledávací neboli screeningový. Ve vyšetřovaném vzorku krve (nebo slin) se stanovuje přítomnost protilátek proti viru HIV a také antigen p24 (molekula uvnitř viru HIV). Antigen p24 je možné zachytit v časné fázi infekce při množení viru a je přímým průkazem viru. V krevním oběhu dosahuje nejvyšší koncentrace kolem třetího týdne od počátku infekce.

Virus HIV je pro imunitní systém neznámou látkou, se kterou se setkává poprvé, a trvá tedy několik týdnů, než na něj odpoví protilátkami cílenými speciálně proti viru HIV. Odezva organizmu je vůči HIV velmi individuální, a proto protilátky je možné u někoho najít v dostatečné koncentraci dříve a u jiného později. Tříměsíční odstup (tzv. diagnostické okénko) však dostatečně spolehlivě zajistí, výsledek testu je možné uzavřít jako HIV negativní (na rozdíl od pozitivity, kterou je možné – ale není to pravidlo – prokázat již po třech týdnech).

Jak se testuje na HIV?

Testovat je možné z krve nebo ze slin. Test z kapky krve nebo ze vzorku slin se používá jako rychlotest s možností odečtení výsledku během testování. Citlivost testů k počínající infekci je mírně nižší než u standardních laboratorních metod.

1. Test ze vzorku žilní krve: je nejpřesnější, nejčastěji se užívá ve zdravotnickém zařízení. Po odběru je vzorek krve zaslán do laboratoře, kde probíhá vlastní testování. Výsledek poté zasílá laboratoř poradci a ten jej sděluje klientovi. Nevýhodou je časová náročnost. Na výsledek se čeká obvykle několik dní a podmínkou je druhá návštěva v poradně. Tento test vyšetřuje protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2) a antigen p24.

2. Test z kapky krve z prstu: jedná se o orientační test. Vzorek krve se vyšetřuje ihned v poradně, testování provádí poradce pomocí testovací sady pro krevní testy. Tento druh testu je spolehlivý, ale při reaktivním výsledku (vzorek se jeví jako pozitivní) je vždy nutné ověření testem ze žilní krve- je nutné provést tzv. konfirmační test. Výhodou je rychlý výsledek, což umožňuje použití v kontaktních centrech, v mobilní sanitce apod. Tento test vyšetřuje protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2) a některé typy testů zjišťují i přítomnost antigenu p24.

3. Test ze slin: provádí se odběr slin stěrem ze sliznice v ústech. Odebraný vzorek se zpravidla vyšetřuje ihned v poradně, testování provádí poradce pomocí testovací sady pro slinné testy. Současné slinné rychlotesty jsou spolehlivé, ale při reaktivním výsledku je vždy nutné ověření testem ze žilní krve. Výhodou je, že není zapotřebí odběr krve a sdělení výsledku je rychlé. Tento test vyšetřuje pouze protilátky proti viru HIV (druhy HIV1 a HIV2).

Jak probíhá poradenství a testování na HIV?

Každému testování na HIV má předcházet tzv. předtestové poradenství. Vydání výsledku má být spojeno s potestovým poradenstvím. Poradenství provádí školený poradce nebo lékař. Test může být proveden pod jménem nebo anonymně.

U každého, kdo je testován, je nutné zjistit:

  • druh rizika (sexuální styk, injekční aplikace drog apod.),
  • dobu, která uplynula mezi rizikem a testem, a zda je dost dlouhá pro správné vyhodnocení testu.
  • pohlaví, věk a kraj bydliště testované osoby (i u anonymního testování).

Poradce informuje o způsobu sdělení výsledku testu.

V případě pozitivity testu na protilátky proti viru HIV následuje odborné potestové poradenství lékařem a je mu doporučena léčba v AIDS centrech, které jsou v každém krajském městě ČR a kontakty jsou na https://www.prevencehiv.cz.

Dodržování pokynů lékaře z AIDS centra hraje zásadní roli v tom, aby se lidský organismus vypořádal s infekcí HIV co nejlépe. Člověk se infikuje HIV ihned po vniknutí viru do organismu a sám se tak stává nositelem. Nakažlivý zůstává až do konce života. Stupeň nakažlivosti se mění v závislosti na fázi infekce a množství vylučovaného viru.

Léčba osoby s pozitivním HIV testem snižuje její infekčnost a tím i riziko přenosu HIV na partnera. V současnosti se používá kombinovaná terapie, která sice neničí virus, ale značně brzdí jeho množení, tím prodlužuje bezpříznakové období infekce, zkvalitňuje život pacienta a oddaluje stadium AIDS. Přesto i po nasazení léčby a neměřitelné či nízké virové náloži by měli HIV pozitivní lidé nadále dodržovat zásady bezpečného sexu a používat kondom. Bezpečný sex znamená sex s kondomem při každém análním, vaginálním i orálním styku. Další alternativou jsou tzv. nekoitální praktiky (mazlení, hlazení, dráždění pohlavních orgánů rukou), při kterých může dojít k oboustrannému úplnému uspokojení.

Více informací je možné získat při osobní návštěvě AIDS poradny, kde probíhá testování.

Související odkazy

  • Národní program boje proti AIDS
  • Tady a teď

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

COVID-19: základní informace

COVID-19 a související medicínské pojmy

V souvislosti s onemocněním COVID-19 se veřejnost stále častěji setkává s řadou medicínských pojm...

Pacientské organizace

Česká společnost AIDS pomoc, z. s. (ČSAP)

ČSAP vznikla koncem roku 1989 jako iniciativa ze strany blízkých, známých a rodin HIV pozitivních...

COVID-19: podezření a léčba

COVID-19: diagnóza a léčba

Onemocnění COVID-19 lze diagnostikovat přímo (PCR test) či nepřímo (test protilátek proti viru SA...

HIV

HIV – legislativa

Legislativa vztahující se k problematice HIV/AIDS je upravena v zákonech, nařízeních vlády a vyhl...

Související doporučené zdroje

HIV

Česká společnost AIDS pomoc, z.s.

Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) vznikla koncem roku 1989 jako pomoc a podpora HIV pozitivním lidem. Provozuje sociálně-azylové centrum Dům světla, kde nabízí bezplatné anonymní testování na HIV...

Přejít na externí zdroj
HIV

HIV/AIDS

Zdroje věnované prevenci, způsobu nákazy, příznakům, stadiím, diagnostice a léčbě HIV infekce, včetně klinicky rozvinutého stadia – AIDS.

Přejít na externí zdroj
HIV

Národní program boje proti AIDS

Stránky Národního programu boje proti AIDS v ČR jsou určeny všem, kteří se zajímají o problematiku HIV/AIDS (pracovníci ve zdravotnictví, školství, politici, žurnalisté, zástupci neziskových organi...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 25.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI