Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Informovaný pacient
  • Gynekologie a porodnictví: Gynekologie
  • Aktuální: Odstranění dělohy skrze pochvu (vaginální hysterektomie)

Odstranění dělohy skrze pochvu (vaginální hysterektomie)

Gynekologie a porodnictví: Gynekologie
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Vaginální hysterektomie je jednou z několika metod provedení hysterektomie (chirurgického odstranění dělohy). Děloha je odstraňována skrze pochvu, na břiše ženy tak nezůstane žádná operační jizva. Výhodou tohoto typu operace je, že odpadá nutnost laparotomie (tzn. řezu břišní stěnou).

Označení zdravotního výkonu

Vaginální hysterektomie (odstranění dělohy) s odstraněním vaječníků a vejcovodů

Účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky a možná rizika zdravotního výkonu

Účelem výkonu je odstranění dělohy (eventuálně i vaječníků a vejcovodů) poševní cestou.

Bohužel žádný operační zákrok není zcela bez rizika. I přes velkou opatrnost a péči může během operace dojít ke komplikacím, které jsou naštěstí ve velké většině dobře rozpoznatelné a dobře řešitelné.

Možná rizika během operace:

  • silné krvácení s nutností podat krevní transfuzi, velmi vzácnou komplikací může být poranění velké tepny, které může vést až ke smrtelnému krvácení.
  • výjimečně, zejména při komplikovaném výkonu (obezita, srůsty, anatomické odchylky), neúmyslné poranění okolních orgánů (močový měchýř, močová roura, močovody, tlusté a tenké střevo, velké cévy, nervy); tato poranění mohou vést k rozšíření původního operačního výkonu nebo i k opakované operaci,
  • velmi vzácně se mohou objevit otlaky měkkých tkání a obrna nervů, které mohou vzniknout v důsledku polohy při operaci, tyto změny ve většině případů odezní během několika týdnů a málokdy zanechají trvalé následky,
  • při dlouhotrvajícím operačním výkonu může být poškozena kůže v místě jejího styku s podložkou, čemuž nelze v ojedinělých případech, zejména u obézních pacientek, navzdory preventivním opatřením zabránit,
  • další možné komplikace mohou vzniknout při podání narkózy; bližší informace Vám poskytne před operací přímo anesteziolog.

Možné pooperační komplikace:

  • dočasná porucha vyprazdňování močového měchýře a střevních kliček, která pozvolna během několika dnů odezní,
  • infekce operační rány, dutiny břišní či močových cest s nutností podat antibiotika, velmi vzácně vytvoření hnisavého výpotku – abscesu, který je nutno vyprázdnit,
  • vzácnou komplikací jsou píštěle, což jsou samovolně vzniklá spojení například. mezi močovým měchýřem a pochvou, která k úpravě stavu vyžadují další operační výkon,
  • v případě provedení plastik poševních se může v malém procentu případů objevit únik moči, který je třeba řešit samostatně další operací a existuje malé riziko, že může nastat omezení pohlavního styku,
  • velmi vzácná je trombóza, tj. vznik krevních sraženin v žilách např. pánevního dna, a embolie, tedy zanesení těchto sraženin například do plic. V krajním případě může dojít k uzávěru cévního řečiště a smrtelným komplikacím.

Jiné možnosti, jejich vhodnost, přínosy a rizika

Alternativně lze místo shora uvedeného výkonu provést operaci laparotomicky, tedy přímým přístupem pomocí řezu přes břišní stěnu. V porovnání s operacemi prováděnými řezem přes břišní stěnu je pooperační průběh po vaginálních výkonech pacientkami lépe snášen a doba rekonvalescence je kratší.

Průběh zdravotního výkonu 

Z poševního operačního přístupu se po otevření dutiny břišní pochvou rozstřižením přední a zadní stěny poševní přeruší úpon pochvy na dělohu, podváží se zásobující cévy a postupně se přerušují závěsné tkáně. Po uvolnění vaječníků a vejcovodů bude děloha odstraněna pochvou. Protože se po operaci může porušit vyprazdňování moči, budete mít před operací a několik dní po ní zavedený katétr do močového měchýře (pro odvod moči). Pro nečekanou obtížnost operace nebo nepředvídané komplikace může být někdy vaginálně započatá operace dokončena klasicky řezem přes břišní stěnu.

V případě sestupu dělohy a poševních stěn je často také rekonstruováno pánevní dno (přední a zadní plastika poševní). Provádí se tak, že po uvolnění stěny poševní od okolních orgánů (od močového měchýře a trubice na straně přední, od tlustého střeva a konečníku na straně zadní) se tato stěna zkrátí a je pomocí vlastní tkáně fixována tak, aby se snížila její pohyblivost.

Omezení a doporučení ve způsobu života s ohledem na zdravotní stav a případné změny zdravotní způsobilosti po provedení uvedeného zdravotního výkonu

Předpokládaná délka hospitalizace je 2–7 dní. Po operaci je nutná rekonvalescence potřebná k plnému vyhojení v délce 3–5 týdnů. Během této doby je nutné se tělesně šetřit, nemít pohlavní styk a intenzivně rehabilitovat.

V případě operace na vaječnících, odstranění jednoho vaječníku neovlivní další život ženy. Po odstranění obou vaječníků nastanou potíže spojené s nedostatkem ženských pohlavních orgánů (návaly, nespavost, osteoporóza), které je možno nahradit pomocí tablet nebo náplastí. V případě, že již nemáte menstruaci a jste v přechodu, nemá odstranění vaječníků tyto důsledky. Naopak jejich odstranění Vás do budoucna zbavuje rizika jejich zhoubného zvrhnutí. Odstranění dělohy znamená ukončení plodnosti a menstruace, ale neovlivňuje průběh dalšího intimního života.

Další potřebná léčba

Obvykle není potřebná další léčba. V případě nutnosti se doplňují chybějící hormony (viz výše). Další léčba závisí na stanovené diagnóze.

Související odkazy

  1. Vaginální hysterektomie (odkaz vede na PDF soubor na webu informovanypacient.cz, 442 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění ženských pohlavn...

Odstranění dělohy (hysterektomie)

Odstranění dělohy (hysterektomii) lze provést v případě různých typů nádorových onemocnění, preka...

Gynekologie a porodnictví:...

Poševní plastika (vaginoplastika)

Poševní plastika je chirurgický zákrok, při kterém se upravuje tvar pochvy ženám, jež po porodu,...

Gynekologie a porodnictví:...

Odstranění dělohy řezem na břišní stěně (abdominální hysterektomie)

Abdominální hysterektomie je jednou z několika metod chirurgického odstranění dělohy. Jedná se o...

Gynekologie a porodnictví:...

Totální laparoskopická hysterektomie (TLH) a laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH)

Při této operaci je pomocí laparoskopie odstraněna děloha případně i s vaječníky a vejcovody.

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI