Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Informovaný pacient
  • Gynekologie a porodnictví: Gynekologie
  • Aktuální: Totální laparoskopická hysterektomie (TLH) a laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH)

Totální laparoskopická hysterektomie (TLH) a laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH)

Gynekologie a porodnictví: Gynekologie
Autor: Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP

Při této operaci je pomocí laparoskopie odstraněna děloha případně i s vaječníky a vejcovody.

Označení zdravotního výkonu

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH) nebo totální laparoskopická hysterektomie (TLH) s odstraněním vejcovodů a vaječníků

Účel, povaha, předpokládaný prospěch, následky a možná rizika zdravotního výkonu

Účelem výkonu je odstranění dělohy a vejcovodů eventuálně i vaječníků laparoskopickým nebo kombinovaným laparoskopicko-poševním přístupem. Bohužel žádný operační zákrok není zcela bez rizika. I přes velkou opatrnost a péči může během operace dojít ke komplikacím, které jsou naštěstí ve velké většině dobře rozpoznatelné a dobře řešitelné.

Možná rizika během operace:

  • silné krvácení s nutností podat krevní transfuzi (informujte se na možnost autotransfuze); velmi vzácnou komplikací může být poranění velké tepny, které může vést až ke smrtelnému krvácení,
  • výjimečně, zejména při komplikovaném výkonu (obezita, srůsty, anatomické úchylky), mohou být neúmyslně poraněny okolní orgány (močový měchýř, močová trubice, močovody, tlusté střevo a tenké střevo, velké cévy, nervy); tato poranění mohou vést k rozšíření původního operačního výkonu nebo i k opakované operaci,
  • velmi vzácně se mohou objevit otlaky měkkých tkání a obrna nervů, které mohou vzniknout v důsledku polohy při operaci, tyto změny ve většině případů odezní během několika týdnů a málokdy zanechají trvalé následky,
  • při dlouhotrvajícím operačním výkonu se může místně poškodit kůže v místě jejího styku s podložkou, poškození nelze v ojedinělých případech, zejména u obézních pacientek, přes preventivní opatření zabránit,
  • v případě, že se při operaci zjistí, že některý orgán nebo jeho část (např. vejcovod, vaječník, slepé střevo) jeví patologické rysy nebo je podezření na zhoubný nádor, je obvykle odstraněn.

Možné pooperační komplikace:

  • dočasná porucha vyprazdňování močového měchýře a střevních kliček, která pozvolna během několika dnů odezní,
  • infekce operační rány, dutiny břišní či močových cest s nutností podat antibiotika, velmi vzácně vytvoření hnisavého výpotku – abscesu, který je nutno vyprázdnit,
  • vzácnou komplikací jsou píštěle, což jsou samovolně vzniklá spojení například. mezi močovým měchýřem a pochvou, která k úpravě stavu vyžadují další operační výkon,
  • velmi vzácná je trombóza, tj. vznik krevních sraženin v žilách např. pánevního dna, a embolie, tedy zanesení těchto sraženin například do plic. V krajním případě může dojít k uzávěru cévního řečiště a smrtelným komplikacím.

Jiné možnosti, jejich vhodnost, přínosy a rizika

Jako alternativu místo uvedeného lékařem doporučeného výkonu lze provést operaci laparotomicky – přímým přístupem pomocí řezu přes břišní stěnu. V porovnání s operacemi prováděnými řezem přes břišní stěnu je pooperační průběh po laparoskopických výkonech pacientkami lépe snášen a doba rekonvalescence je kratší.

Průběh zdravotního výkonu

V případě totální laparoskopické hysterektomie (TLH) jsou děloha, vejcovody nebo i vaječníky odstraněny laparoskopickým přístupem.

U laparoskopicky asistované operace (LAVH) předchází odstranění dělohy, vejcovodů nebo i vaječníků poševní cestou jejich částečné uvolnění laparoskopickým přístupem.

V celkové anestezii se naplní dutina břišní oxidem uhličitým, následně je zaveden přes břišní stěnu laparoskop (optické zařízení umožňující přehlédnout malou pánev a dutinu břišní). Pak se provedou další drobné kožní řezy, kterými jsou zaváděny do dutiny břišní porty pro operační nástroje.

Při TLH se do dělohy zavede děložní manipulátor a pomocí laparoskopických nástrojů se přeruší cévní zásobení a závěsný aparát dělohy, vejcovodů nebo i vaječníků. Jsou vyjmuty pochvou a následně se zašije poševní pahýl laparoskopicky.

U LAVH po provedení laparoskopické části operace (přerušení části cévního zásobení a závěsného aparátu) se změní operační přístup na poševní a po otevření dutiny břišní pochvou rozstřižením přední a zadní stěny poševní a po přerušení zbývajícího cévního zásobení a závěsného aparátu bude děloha odstraněna a poševní pahýl zašitý touto cestou.

Protože po operaci může být porušeno vyprazdňování moči, budete mít před operací a několik dní po ní zavedený katétr do močového měchýře (pro odvod moči). V případě komplikací souvisejících se zdravotním stavem pacientky může být někdy laparoskopicky započatá operace dokončena klasicky řezem přes břišní stěnu.

Omezení a doporučení ve způsobu života s ohledem na zdravotní stav a případné změny zdravotní způsobilosti po provedení uvedeného zdravotního výkonu

Předpokládaná délka hospitalizace je 2–7 dní. Po operaci je nutná rekonvalescence potřebná k plnému vyhojení v délce 3–5 týdnů. Během této doby je nutné se tělesně šetřit, nemít pohlavní styk a intenzivně rehabilitovat.

V případě operace na vaječnících, odstranění jednoho vaječníku neovlivní další život ženy. Po odstranění obou vaječníků nastanou potížím spojené s nedostatkem ženských pohlavních orgánů (návaly, nespavost, osteoporóza), které je možno nahradit pomocí tablet nebo náplastí. V případě, že již nemáte menstruaci a jste v přechodu, nemá odstranění vaječníků tyto důsledky. Naopak jejich odstranění Vás do budoucna zbavuje rizika jejich zhoubného zvrhnutí. Odstranění dělohy znamená ukončení plodnosti a menstruace, ale neovlivňuje průběh dalšího intimního života.

Další potřebná léčba

V případě nutnosti doplňování chybějících hormonů (viz výše). Další léčba závisí na stanovené diagnóze. Obvykle není potřebná další léčba.

Související odkazy

  1. Totální laparoskopická hysterektomie (TLH) a laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie (LAVH) (odkaz vede na PDF soubor na webu informovanypacient.cz, 208 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění ženských pohlavn...

Odstranění dělohy (hysterektomie)

Odstranění dělohy (hysterektomii) lze provést v případě různých typů nádorových onemocnění, preka...

Gynekologie a porodnictví:...

Laparoskopická sakrokolpopexe

Laparoskopická sakrokolpopexe neboli laparoskopická promontofixace je chirurgický zákrok, který s...

Gynekologie a porodnictví:...

Odstranění dělohy řezem na břišní stěně (abdominální hysterektomie)

Abdominální hysterektomie je jednou z několika metod chirurgického odstranění dělohy. Jedná se o...

Gynekologie a porodnictví:...

Odstranění dělohy skrze pochvu (vaginální hysterektomie)

Vaginální hysterektomie je jednou z několika metod provedení hysterektomie (chirurgického odstran...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI