Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Anatomie, fungování lidského těla
  • Mozek, nervy a smysly
  • Aktuální: Ucho, sluch a rovnováha

Ucho, sluch a rovnováha

Mozek, nervy a smysly
Autor: gesundheit.gv.at

Ucho je smyslový orgán pro sluch a pro rovnováhu, který má poměrně složitou vnitřní strukturu. Uši zachycují různé zvuky (hlasy, hudbu, hluk apod.) v podobě zvukových vln a předávají je do mozku k dalšímu zpracování. Onemocnění nebo jiné poruchy, které postihují ucho nebo jeho určité oblasti, mohou ovlivnit nejen sluch, ale také rovnováhu.

V následujícím textu jsou v závorkách kurzívou uvedeny latinské názvy.

Struktura ucha

Lidské ucho se skládá ze tří hlavních částí:

  • zevní ucho (auris externa) – ušní boltec a zevní zvukovod,
  • střední ucho (auris media) – středoušní dutina a sluchové kůstky,
  • vnitřní ucho (auris interna) – kostěný labyrint (předsíň, hlemýžď a polokruhové kanálky) a blanitý labyrint.

Obrázek 1: Anatomie ucha – schematický nákres. (Zdroj: shutterstock.com)

Zevní ucho a střední ucho jsou vzájemně odděleny ušním bubínkem (membrana tympani). Prostor středního ucha je vyplněn vzduchem a odborně se nazývá středoušní dutina (cavitas tympanica). Středoušní dutina je prostřednictvím Eustachovy trubice (tuba auditiva) spojena s hltanem. Toto spojení je nezbytné pro vyrovnávání tlaku.

Pokud vyrovnávání tlaku nefunguje (např. při zánětech nosohltanu nebo vedlejších nosních dutin, které jsou částečně nebo úplně zablokovány hlenem), vnímáme to bolestivě – např. při cestování letadlem. Pokud se infekce nosohltanu rozšíří přes Eustachovu trubici do středního ucha, může to být příčinou vzniku akutního zánětu středního ucha.

Sluch

Sluch je jeden ze smyslů. Přes ušní boltec (auricula) a zevní zvukovod se zvukové vlny dostávají k ušnímu bubínku (obr. 2). Z něj se přenášejí na sluchové kůstky (ossicula auditus) ve středním uchu – konkrétně na kladívko (malleus), kovadlinku (incus) a třmínek (stapes) – a pak přes oválné okénko (fenestra ovalis) do tekutiny vnitřního ucha. Pomocí tisíců vláskových buněk v hlemýždi (cochlea) vnitřního ucha (obr. 3 a 4) se pak zvukové vlny přeměňují na elektrické impulsy a prostřednictvím kochleárního nervu jsou přenášeny do mozku, kde jsou zpracovány.

Obrázek 2: Přenos zvukových vln dovnitř ucha – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com)

Obrázek 3: Průřez hlemýžděm ve vnitřním uchu. Znázorněny jsou tři hlavní prostory: scala vestibuli (nahoře), blanitý hlemýžď (uprostřed) a scala tympani (dole). Cortiho orgán (uvnitř blanitého hlemýždě) sousedí se scala tympani a nachází se na bazilární membráně. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Obrázek 4: Vláskové buňky v Cortiho orgánu – schematický nákres. Cortiho orgán obsahuje mj. vláskové buňky; ty jsou pojmenovány podle tenkých dlouhých („vláskovitých“) výběžků – tzv. stereocilií, které vyčnívají z jejich povrchu. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Pokud jsou vláskové buňky poškozeny (např. působením příliš hlasitého zvuku), může člověk ohluchnout. Hluchota či nedoslýchavost však může mít i jiné příčiny, např. perforaci (tj. protržení či prasknutí) ušního bubínku. Potíže se sluchem mohou být i výrazně méně závažného původu – u mnoha pacientů je „pouze“ zvukovod ucpán ušním mazem, což lze obvykle snadno napravit jedinou návštěvou lékaře.

Rovnováha

Ve vnitřním uchu se nachází rovnovážné ústrojí neboli vestibulární aparát, který se podílí na smyslu pro rovnováhu – a to tím, že vnímá zrychlení (obr. 5) a změny polohy hlavy (obr. 6). Rovnovážné ústrojí se skládá z několika různých struktur. Při náklonu či otočení hlavy dochází k pohybu tekutin ve vnitřním uchu. Na to reagují speciální smyslové buňky ve vnitřním uchu, a získané „informace“ jsou prostřednictvím vestibulárního nervu předávány do mozku.

Obrázek 5: Rovnovážné ústrojí – princip vnímání zrychlení. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Obrázek 6: Rovnovážné ústrojí – princip vnímání rotace hlavy. (Zdroj: By OpenStax: Anatomy & Physiology, March 11, 2023, CC BY 4.0)

Udržování rovnováhy je poměrně složitý proces, na kterém se kromě vestibulárního aparátu a centrálního nervového systému podílí rovněž zrak, sluch a svaly. Poruchy smyslu pro rovnováhu mohou mít různé příčiny. Některá poškození vestibulárního aparátu mohou vést k nystagmu (rytmické kmitavé pohyby očí). Pro tzv. Ménièrovu chorobu jsou charakteristické závratě, ušní šelesty (tinnitus) a nedoslýchavost.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

Ušní, nosní a krční (ORL)

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Pohybový aparát

Šlachy a vazy

Úkolem vazů a šlach je spojovat jednotlivé části pohybového aparátu, jako jsou kosti, svaly a klo...

Rozmnožování

Mužské pohlavní orgány: struktura a funkce

Mužské pohlavní orgány slouží k rozmnožování, sexuálnímu uspokojení a hrají důležitou roli v horm...

Krevní oběh

Srdce: struktura a funkce

Srdce je sval velikosti pěsti. Bije přibližně 80× za minutu, což za 80 let života činí více než 3...

Bakteriální a virové infekc...

Akutní zánět středního ucha u dětí

Akutní zánět středního ucha (lat. otitis media acuta) je jednou z častých nemocí u dětí, předevší...

Související doporučené zdroje

Ušní, nosní a krční (ORL)

Ušní záněty

Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobe...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 09.06.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI