Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Shigelóza

Shigelóza

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Shigelóza, bacilární úplavice neboli bakteriální dysenterie je vysoce nakažlivé průjmové onemocnění, jehož původcem jsou shigely, tzn. bakterie rodu Shigella. Typickým příznakem je příměs hlenu a krve ve stolici, provázená horečkou a křečovitými bolestmi břicha, zimnicí a třesavkou. Nejdůležitějším preventivním opatřením je dodržování základních hygienických pravidel a návyků.

Výskyt, vnímavost a imunita

Vnímavost k onemocnění v populaci je všeobecná. Po prodělání onemocnění vzniká pouze minimální imunita, mezi jednotlivými sérotypy nevzniká zkřížená imunita. Epidemie postihují především kolektivy s hůře udržitelnou úrovní hygieny, například tábory, kolektivy malých dětí, nouzové ubytovny aj. Problémové v tomto smyslu mohou být také psychiatrické léčebny.

V letech 2018–2021 bylo v ČR evidováno celkem 392 případů onemocnění, přičemž v pandemických letech 2020 a 2021 byl zaznamenán významný pokles případů. Hospitalizovanost v ČR pro shigelózu je 51 %, smrtnost činí 0,3 %. Onemocnění se vyskytuje stejným dílem u žen i mužů. Shigelóza se v ČR vyskytuje celoročně s maximem onemocnění koncem léta a v časném podzimu, přičemž zásadní podíl na výskytu mají letní exotické dovolené. Průměrně třetina případů tohoto onemocnění je v ČR hlášena po návratu z dovolené jako importovaná nákaza.

Obrázek 1: Počet případů onemocnění shigelózou v ČR v letech 2008–2022. (Zdroj: Informační systém infekčních nemocí)



Obrázek 2: Počet případů shigelózy podle měsíce vykázání v ČR od 1. 1. 2018 do 19. 7. 2022. (Zdroj: Informační systém infekčních nemocí)

Prevence

Zásadní je dodržování hygienických pravidel a návyků. Po každém použití toalety a vždy před přípravou a konzumací jídla je nutné důkladně si umýt ruce mýdlem a teplou vodou. Každá osoba s průjmem nebo zvracením musí být vyřazena z manipulace s potravinami. Všechny druhy ovoce a zeleniny je třeba řádně omýt – zvláště pak ty, které nebudou před konzumací upraveny vařením. Nutná je bezpečná likvidace lidských výkalů, zejména tam, kde není kanalizace, hygienické zabezpečení a ochrana pitné vody. Vhodná je rovněž ochrana před mouchami (sítě do oken, poklopy na nádoby apod.).

Příznaky onemocnění

Jedná se o akutní, vysoce nakažlivé průjmové onemocnění s typickou příměsí hlenu a krve ve stolici, provázené horečkou a křečovitými bolestmi břicha, zimnicí a třesavkou. Průběh onemocnění závisí na velikosti infekční dávky a celkovém zdravotním stavu infikované osoby. V ČR onemocnění u dobře živených lidí při dietních opatřeních a rehydrataci probíhá většinou mírně. Typický průjem mívá zpočátku charakter objemných kašovitých a dále vodnatých stolic, pokračuje méně častými málo objemnými stolicemi s krví a hlenem. Mezi komplikace shigelózy patří střevní abscesy. U dětí se mohou vyskytnout febrilní křeče a/nebo příznaky meningeálního dráždění (podráždění mozkomíšních plen). U kojenců, batolat a imunokompromitovaných osob u nákazy kmeny produkujícími shiga toxin může vzniknout hemolyticko-uremický syndrom, což je závažné akutní poškození ledvin s ohrožením života.

Další důležité informace

Inkubační doba: obvykle 3 dny, v rozmezí 1–7 dní.

Původce: Původcem onemocnění jsou bakterie rodu Shigella, konkrétně Shigella dysenteriae, Shigella flexneri, Shigella boydii a Shigella sonnei. Hlavním patogenetickým mechanismem shigel je jejich invazivita. V tenkém střevě se bakterie rychle pomnožují do vysokých koncentrací, v distálním úseku tlustého střeva bakterie pronikají do epitelových buněk sliznice, což vede k zánětlivé reakci a epiteliální nekróze se vznikem slizničních lézí. K poškození epitelu přispívá i produkce různých cytotoxinů. Jedna ze shigel, Shigella dysenteriae sérotypu I, produkuje shiga toxin, který se velmi podobá shiga toxinu 1 enterohemoragické Escherichia coli. Výjimečně byla produkce shiga toxinu popsána i u jiných druhů shigel, a to Shigella flexneri a Shigella sonnei.

Zdroj: Jedná se o typicky lidské onemocnění. Zdrojem nákazy je nemocný člověk.

Přenos: K nákaze dochází fekálně-orální cestou (přímým kontaktem s infikovanou osobou) a dále alimentární cestou (požitím kontaminovaných potravin nebo vody). Vylučování shigel stolicí je masivní v akutní fázi nemoci, ale může v určité míře přetrvávat ještě týdny po vymizení příznaků onemocnění. Kontaminace potravin je možná pasivním přenosem na končetinách hmyzu. Infekční dávka je nízká, řádově stačí 10–100 bakterií.

Související odkazy

  1. Helena Ambrožová: Akutní infekce trávicího traktu. Interní medicína 2011, 13(7–8): 288–291. (odkaz vede na PDF soubor na webu internimedicina.cz, 335 kB)
  2. European Centre for Disease Prevention and Control: Shigellosis (odkaz vede na web ecdc.europa.eu; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  3. Centers for Disease Control and Prevention: Shigella – Shigellosis (odkaz vede na web cdc.gov; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Voda a zdraví

Zdravotní rizika spojená s pitnou vodou

Pitná voda (PV) je něco, bez čeho si svůj život neumíme představit. Její konzumace je zdraví pros...

Trávicí potíže u dětí

Akutní průjem u dětí

Akutní infekční gastroenteritida je nejčastější příčinou průjmu u dětí. Obzvlášť často jím onemoc...

Infekční nemoci

Cholera

Cholera je akutní průjmové onemocnění vyvolané toxiny bakterie Vibrio cholerae. Odhaduje se, že p...

Průjmová onemocnění v dětsk...

Průjmová onemocnění v dětském věku – úvod

Průjem je jedním z nejčastějších symptomů v dětském věku. Je charakterizován častým vyprazdňování...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Virové hepatitidy

Zdroje věnované jednotlivým typům virové hepatitidy, prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím a léčbě tohoto onemocnění.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI