Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Infekční nemoci
  • Aktuální: Lepra (malomocenství, Hansenova nemoc)

Lepra (malomocenství, Hansenova nemoc)

Infekční nemoci
Autor: Státní zdravotní ústav

Lepra je infekční onemocnění způsobené bakteriemi Mycobacterium leprae a Mycobacterium lepromatosis. Může postihnout nervy, kůži, oči a nosní sliznici. Při včasné diagnóze a terapii lze onemocnění vyléčit.

Lepra měla dříve pověst vysoce nakažlivého a znetvořujícího onemocnění. Dnes však víme, že se nešíří snadno a léčba je velmi účinná. Neléčené onemocnění však může vést k trvalému poškození kůže, nervů, končetin a očí.

Výskyt

Endemicky se onemocnění vyskytuje v některých specifických oblastech zemí amerického kontinentu, Asii a Africe. V Evropě je výskyt onemocnění vzácný. Na celém světě bylo v roce 2020 ze 139 zemích 6 regionů WHO diagnostikováno 127 558 nových případů onemocnění leprou, z toho 8 629 dětí (4,4 / 1 milion dětské populace). Na konci roku 2020 bylo léčeno 129 389 případů, prevalence 16,7 / 1 milion populace. Pandemie COVID-19 přerušila aktivity v rámci programu eliminace lepry, ve srovnání s rokem 2019 byla detekce nových případů nižší o 37 %.

Prevence

Nejdůležitější preventivní opatření spočívá v aktivním vyhledávání nemocných (program WHO Towards Zero Leprosy -– Global Leprosy (Hansen’s disease) Strategy 2021–2030) [1], ve vyšetřování kontaktů a v následné léčbě nemocných. V roce 2020 byl na stránkách WHO zveřejněn dokument obsahující doporučení pro trasování kontaktů a postexpoziční profylaxi osob, které byly v kontaktu s nemocným leprou [2].

Ochranný účinek proti lepře má očkování proti tuberkulóze.

Příznaky onemocnění

Lepra je chronické infekční onemocnění vyvolané dvěma původci, kteří vyvolávají podobný průběh onemocnění. Primárně je postižena kůže, periferní nervový systém, sliznice horních cest dýchacích a oči. Neléčené onemocnění může vést k trvalému poškození kůže, nervů, končetin a očí.

Další důležité informace

Inkubační doba: podle Světové zdravotnické organizace 1–20 let, průměrně 5 let [1]; podle jiných autorů několik týdnů až 30 let [3].

Původce: Původcem onemocnění jsou bakterie Mycobacterium leprae (tradičně uváděná) a Mycobacterium lepromatosis (nově objevená) [4].

Zdroj: Rezervoárem nákazy jsou člověk, pásovec devítipásý, zvažována je možnost přenosu z dalších zvířat či životního prostředí.

Přenos: Cesty přenosu Mycobacterium leprae nejsou dosud přesně známy. U mezilidského přenosu bylo prokázáno, že zvýšené riziko onemocnění hrozí osobám žijícím v úzkém kontaktu s neléčeným nemocným – prostřednictvím infekčního aerosolu při kašlání a kýchání a pravděpodobně také přímým kontaktem. Na americkém kontinentu byl jako další přirozený hostitel a rezervoár infekce identifikován pásovec devítipásý (Dasypus novemcinctus). Nedávno byly u zrzavých veverek na britských ostrovech pozorovány lepře podobné léze, v nichž byla detekována DNA Mycobacterium leprae a Mycobacterium lepromatosis. Je potřeba zjistit, zda existují možné živočišné nebo environmentální rezervoáry, protože přenos nákazy z takových rezervoárů by mohl částečně vysvětlit trvalý globální výskyt lepry navzdory účinné a široce rozšířené léčbě (anglicky multidrug therapy, zkratka MDT: rifampicin, dapson, klofazimin).

Související odkazy

  1. World Health Organization: Leprosy (odkaz vede na web who.int; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  2. World Health Organization: Leprosy / Hansen disease: Contact tracing and post-exposure prophylaxis (odkaz vede na web who.int; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  3. David L. Heymann: Control of Communicable Diseases Manual, 20th Edition. ISBN: 978-08-7-553018-5. (odkaz vede na web amazon.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  4. Thomas Ploemacher, William R. Faber, Henk Menke, Victor Rutten, Toine Pieters: Reservoirs and transmission routes of leprosy; A systematic review. PLoS Neglected Tropical Diseases 2020, 14(4): e0008276. (odkaz vede na web journals.plos.org; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  5. Centers for Disease Control and Prevention: Hansen's disease (leprosy) (odkaz vede na web cdc.gov; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Infekční nemoci

Opičí neštovice

Opičí neštovice (MPX) jsou poměrně vzácně se vyskytující zoonotické onemocnění, které je způsoben...

COVID-19: základní informace

COVID-19: cesty přenosu

Virus SARS-CoV-2 se šíří hlavně respiračními infekčními kapénkami a aerosolem, které se uvolňují...

COVID-19: základní informace

COVID-19: úvod, inkubační doba, původce a sezónnost onemocnění

COVID-19 je označení pro infekci způsobenou koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil konce...

Infekční nemoci

Mor

Mor je infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Yersinia pestis. Na území Evropy se mor vy...

Související doporučené zdroje

Infekční nemoci

Opar rtu

Zdroje věnované původci onemocnění, cestě přenosu, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě oparů. Dozvíte se, kde všude se může opar vyskytnout a koho nejčastěji postihuje, co jsou herpetické v...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Salmonelóza

Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jak...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Mor na Madagaskaru – září 2021

Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organiz...

Přejít na externí zdroj
Infekční nemoci

Virové hepatitidy

Zdroje věnované jednotlivým typům virové hepatitidy, prevenci, cestě přenosu, příznakům, komplikacím a léčbě tohoto onemocnění.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI