Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Mozek a nervy
  • Demence: základní informace
  • Aktuální: Demence: diagnóza

Demence: diagnóza

Demence: základní informace
Autor: gesundheit.gv.at

Při diagnostice demence je velmi důležité včasné rozpoznání nemoci. Čím dříve je demence rozpoznána a léčena, tím dříve lze zahájit medikamentózní léčbu a další terapeutická opatření, která mohou postiženému člověku pomoci žít déle samostatně a udržet si co nejvyšší kvalitu života.

Jak se stanoví diagnóza?

Prvním kontaktním místem je praktický lékař. Ten pacienta odešle ke specialistovi na neurologii, případně gerontopsychiatrii. Na specializovaném pracovišti jsou provedena různá vyšetření, aby se zjistilo, zda jsou příznaky způsobeny neurodegenerativní demencí nebo nějakým jiným onemocněním, které by vyžadovalo jiný způsob léčby (diferenciální diagnóza). Za tímto účelem lékař vyšetří neurologický, psychiatrický a interní stav pacienta. Pro přesnou diagnózu demence se používají psychologické testy, laboratorní vyšetření a zobrazovací metody [1–3].

Anamnestický rozhovor

Prvním krokem v diagnostice demence je podrobný anamnestický rozhovor mezi lékařem a pacientem (přímá anamnéza). Kromě tělesného zdraví prodiskutuje lékař s pacientem také psychologické a sociální aspekty a další možné faktory, které pacientův stav ovlivňují. Dále lékař pohovoří s někým s pacientových blízkých (nepřímá anamnéza). To je důležité především proto, že samotní pacienti někdy popisují příznaky nedostatečně, zamlčují je či bagatelizují, případně si je ani neuvědomují, což často vede k jejich odlišnému vnímání.

Příprava na anamnestický rozhovor

Je vhodné, aby se pacienti a jejich blízcí na návštěvu lékaře připravili tak, aby byli schopni:

  • popsat pozorované příznaky a změny, včetně změn sociální povahy (např. sociální stažení, změna rolí, rezignace na dříve oblíbené činnosti; viz také Demence: prevence);
  • sdělit lékaři informace o případných současných nebo předchozích onemocněních (vezměte s sebou lékařské zprávy, pokud je máte);
  • poskytnout lékaři seznam léků, které pacient v současné době užívá.

Tělesné vyšetření

Po anamnestickém rozhovoru lékař provede základní fyzikální vyšetření. K objasnění možných příčin základních onemocnění, které mohou způsobovat kognitivní poruchy sekundárně, se provádějí laboratorní testy a EKG. Tato vyšetření popisují stav kardiovaskulárního systému, krevních cév a metabolismu, a dokážou odhalit případné rizikové faktory, které hrají roli při vzniku demence. Standardní laboratorní vyšetření zahrnuje krevní obraz, elektrolyty, glykemii, hladinu hormonů štítné žlázy, kyseliny listové a vitaminu B12, dále pak hladinu látek, které vypovídají o funkci ledvin a jater (např. kreatinin, AST). Na základě těchto testů je možné také určit, zda by se mohlo jednat o relativně vzácné léčitelné příčiny demence. Při podezření na takové nedegenerativní příčiny demence (např. zánětlivé onemocnění mozku) lze provést vyšetření mozkomíšního moku.

Neuropsychologické vyšetření

K přesné diagnóze je potřeba provést také neuropsychologické vyšetření, které je zaměřeno na paměť, jazykové schopnosti, orientaci v prostoru a čase, pozornost a schopnost vykonávat složitější úkoly. V rámci neuropsychologického vyšetření může lékař diagnostikovat i případné emoční poruchy, které onemocnění doprovázejí (např. deprese, agresivita) a/nebo poruchy chování. Celosvětově nejpoužívanějším testem je Mini-Mental State Examination (MMSE), ale k dispozici je i celá řada dalších testů [2].

Jaká další vyšetření jsou k dispozici?

Pokud existuje podezření na demenci, lze pro analýzu stavu mozku použít vyšetření pomocí zobrazovacích metod, např. výpočetní tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MRI) [3]. Pomocí těchto metod lze mimo jiné odhalit degenerativní a cévní změny, nádory nebo léze. Pokud je diferenciální diagnóza nejistá, je možné některé mozkové funkce (např. metabolismus) měřit pomocí postupů nukleární medicíny: například jednofotonová emisní výpočetní tomografie (SPECT) dokáže měřit průtok krve mozkem, zatímco pozitronová emisní tomografie (PET) se dá využít k měření metabolismu glukózy v mozku. Poměrně novou metodou je amyloidová PET, která umí zobrazit amyloidové plaky. V některých případech může být použito i genetické vyšetření.

Poznámka: Výše uvedená vyšetření pomáhají určit nejpravděpodobnější typ demence. Degenerativní demenci lze nicméně s jistotou diagnostikovat až po smrti, a to na základě histopatologického vyšetření mozku.

Proč je důležitá včasná diagnostika a informování postiženého?

Včasná diagnóza demence slouží také k informování a vzdělávání nemocných a jejich příbuzných v následujících oblastech:

  • diagnóza,
  • průběh onemocnění,
  • možné příznaky,
  • medikamentózní léčba,
  • psychologická nebo psychiatrická terapie,
  • nácvik udržování dosavadních schopností,
  • sociální podpora a péče.

Tato opatření mohou zpomalit průběh onemocnění a pomoci k co nejdelšímu zachování kvality života. Díky edukaci mohou některým problematickým reakcím a chování nemocného lépe porozumět i pečovatelé, a tím předejít případným nedorozuměním.

Jaká jsou diagnostická kritéria?

Pro diagnózu demence musí být nově vzniklá porucha paměti doprovázena alespoň jednou z následujících poruch [4]:

  • afázie – porucha řeči,
  • apraxie – porucha motorických dovedností nebo motorických sekvencí,
  • agnozie – neschopnost rozpoznávat předměty, tváře a další smyslové informace,
  • porucha exekutivních funkcí – poruchy plánování, organizování, abstraktního a logického myšlení.

Na koho se mohu obrátit?

Při poruchách paměti je vhodné obrátit se na praktického lékaře, který Vás pravděpodobně odešle ke specialistům v oboru neurologie nebo psychiatrie, případně do některé z nemocničních ambulancí (např. neurologická či psychiatrická ambulance, případně specializovaná poradna pro poruchy paměti).

Související odkazy

  1. Vladimír Pidrman: Demence - 1. část: diagnostika a diferenciální diagnostika. Medicína pro praxi 2007, 2: 83–88. (odkaz vede na PDF soubor na webu medicinapropraxi.cz, 179 kB)
  2. Irena Rektorová: Screeningové škály pro hodnocení demence. Neurologie pro praxi 2011, 12(Suppl. G): 37–45. (odkaz vede na PDF soubor na webu neurologiepropraxi.cz, 470 kB)
  3. Tomáš Novák: Zobrazovací metody v psychiatrické praxi. Psychiatrie pro praxi 2009, 10(1): 12–18. (odkaz vede na PDF soubor na webu psychiatriepropraxi.cz, 108 kB)
  4. Irena Rektorová: Neurodegenerativní demence. Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie 2009, 72/105(2): 97–109. (odkaz vede na web csnn.eu)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Demence: základní informace

Demence: co to je?

Demence je souhrnné označení pro skupinu onemocnění, pro něž jsou typické patologické změny v moz...

Demence: základní informace

Demence: prevence

Je možné demenci předcházet? V současné době není vědecky prokázáno, že by vzniku demence bylo mo...

Demence: základní informace

Pseudodemence: příčiny

Pseudodemence je stav, kdy příčinou kognitivních poruch není skutečná neurodegenerativní demence....

Demence: základní informace

Demence: různá stadia

V průběhu onemocnění demencí se rozsah kognitivních poruch zvyšuje. Kromě toho narůstá i nutnost...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 12.08.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI