Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Životní situace
  • Zdravotní postižení
  • Aktuální: Elektrický vozík jako vozidlo

Elektrický vozík jako vozidlo

Zdravotní postižení
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Je-li elektrický vozík určen pro provoz na pozemních komunikacích a přesahuje-li některý z parametrů, je považován za vozidlo a podléhá povinnostem podle nařízení 168/2013 a zákona č. 56/2001. Následující informace se vztahují výhradně k případu provozu na pozemních komunikacích. V případě provozu mimo pozemní komunikace neplatí.

Elektrický vozík se stává vozidlem, pokud jeho šířka nebo délka přesahuje jeden metr a čtyřicet centimetrů, jeho konstrukční rychlost převyšuje 15 km/hod nebo jeho maximální přípustná hmotnost převyšuje 450 kg.

Základním parametrem těchto vozidel je:

  • délka ≤ 4000 mm nebo ≤ 3000 mm u vozidel L6e-B nebo ≤ 3700 mm u vozidel L7e-C,
  • šířka ≤ 2000 mm nebo ≤ 1000 mm u vozidel L1e nebo ≤ 1 500 mm u vozidel L6e-B nebo L7e-B,
  • výška ≤ 2500 mm,
  • zdvihový objem motoru ≤ 50 cm3, pokud je součástí pohonné konfigurace vozidla zážehový motor, nebo zdvihový objem motoru ≤ 500 cm3, pokud je součástí pohonné konfigurace vozidla vznětový motor,
  • maximální konstrukční rychlost ≤ 45 km/hod,
  • maximální trvalý jmenovitý nebo netto výkon ≤ 4000 W (6000 W pro L6e-B),
  • provozní hmotnost ≤ 270 kg (425 kg pro L6e-B).

Povinnosti provozovatele vozidla

Provozovatel takovýchto vozidel je povinen vozidlo registrovat (zapsat vozidlo do registru silničních vozidel a označit vozidlo registrační značkou) – úkon se provádí na úřadu obce s rozšířenou působností (kterýkoliv obecní úřad v ČR) na základě žádosti (v případě nového vozidla).

K žádosti o zápis silničního vozidla do registru silničních vozidel žadatel přiloží:

  • doklad o technické způsobilosti vozidla, kterým je:
  • technický průkaz silničního vozidla,
  • prohlášení o shodě, nebyl-li technický průkaz vydán;
  • zelenou kartu vydanou podle zákona o pojištění odpovědnosti.

Provozovatel silničního vozidla dále přistaví silniční vozidlo k pravidelné technické prohlídce ve lhůtě 6 let ode dne zápisu vozidla do registru silničních vozidel a poté pravidelně ve lhůtě 4 let ode dne provedení předchozí pravidelné technické prohlídky, jde-li o kategorie L, s výjimkou vozidel podle odstavce 2 písm. a). Je-li silniční vozidlo kategorie L se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 50 cm3 nebo s nejvyšší konstrukční rychlostí nepřevyšující 50 km/h opatřeno šlapadly, nepodléhá pravidelné technické prohlídce.

V případě, že jsou uvedené specifikace překročeny, vozidlo je z hlediska plnění technických parametrů považováno za osobní vozidlo kategorie M1 a z hlediska technických požadavků je přiměřeně použit příslušný předpis Evropské unie 2018/858 (kromě strojního zařízení namontovaného na těchto vozidlech).

Jde-li o silniční vozidlo kategorie M1, pak provozovatel vozidla přistaví silniční vozidlo k pravidelné technické prohlídce ve lhůtě 4 let ode dne zápisu vozidla do registru silničních vozidel a poté pravidelně ve lhůtě 2 let ode dne provedení předchozí pravidelné technické prohlídky.

Poznámka: Dokladem o schválení technické způsobilosti je technický průkaz silničního vozidla nebo prohlášení o shodě, nebyl-li technický průkaz vydán, a provozním dokladem je technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla.

Odpovědné subjekty

Odpovědnými subjekty jsou z hlediska zákona výrobce, jeho reprezentant na území Evropské unie (v případě, že výrobce není usídlen v EU) nebo akreditovaný zástupce výrobce na území ČR, který:

  • zajišťuje, aby byla k dispozici technická dokumentace nutná k provozu, technickým prohlídkám a opravám vozidla,
  • zajišťuje potřebné informace, zejména návody,
  • vydává ES prohlášení o shodě (vždy) a technické průkazy (pouze subjekt usazený v ČR),
  • opatřuje vozidla označením dle schválení.

V určitých případech lze vozidlo považovat za vozík, přestože jsou překročeny výše uvedené rozměry pro „vozík pro invalidy s motorovým pohonem“.  Technické požadavky poté přiměřeně vycházejí z přímo použitelných předpisů EU. Odchýlení od těchto předpisů je možné pouze v těch úpravách, které směřují k ovládání vozidla s omezením ve vazbě na postižení uživatele. 

Nicméně mohou existovat vozidla, která tyto úpravy vůbec nepotřebují, a použijí se v rozsahu, v jakém byly schváleny dle přímo použitelných předpisů. Jednalo by se především o vozidla – motocykl, moped v provedení tří nebo čtyřkolém – kategorie L2e a L6e. V tomto případě se jedná o vozidla použitelná v provozu bez jakékoliv vazby na uživatele. 

V případě, že by byly překročeny technické parametry stanovené pro motocykly, byť se jedná o velmi nepravděpodobný případ, pak by se přiměřeně aplikoval přímo použitelný předpis pro silniční vozidla se stejnou logikou. V tomto případě by se spíš než o vozík jednalo o osobní vozidlo s úpravou pro převoz nebo i ovládání invalidní osobou. 

Související odkazy

  1. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR): Průvodce regulatorními pravidly pro oblast elektrických vozíků (odkaz vede na PDF soubor na webu nrzp.cz, 9.2 MB)
  2. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 o schvalování dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozoru nad trhem s těmito vozidly (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)
  3. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2018/858 o schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, jakož i systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla a o dozoru nad trhem s nimi (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zdravotní postižení
Elektrický vozík jako zdravotnický prostředek

Elektrický vozík může být uveden na trh jako zdravotnický prostředek, pokud vyhovuje definici zdr...

Zdravotní postižení
Uvádění elektrických vozíků na trh

Bezpečnost výrobků na trhu zajišťuje řetězec právních předpisů. Pokud je elektrický vozík určen p...

Péče v posledním stadiu života
Organizace pohřbu

Pohřební službu a pohřeb si svobodně volí pozůstalí podle výslovného přání zemřelého za jeho živo...

Průvodce zdravotním systémem
Práva a povinnosti pojištěnce

Jak je v rámci českého zdravotnictví definován pojištěnec, jaká jsou jeho práva a povinnosti? Odp...

Související doporučené zdroje

Zdravotní postižení

Průkaz osoby se zdravotním postižením

Držitelé průkazu osoby se zdravotním postižením mohou v závislosti na symbolu uvedeném na průkazu uplatňovat širokou škálu benefitů, které jim garantují jednotlivé právní předpisy, popř. které jim...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní postižení

Změna nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením

Žádost o změnu nároku na průkaz osoby se zdravotním postižením se týká lidí se zdravotním postižením (pohyblivosti, orientace nebo poruchou autistického spektra), kteří mají již přiznaný nárok na p...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní postižení

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má člověk se zdravotním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Na odkazu se dozvíte, kdo může o dávku požádat, jak má postupovat, ja...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní postižení

Průkaz osoby se zdravotním postižením

Průkaz osoby se zdravotním postižením má označení TP (těžké postižení), ZTP (zvlášť těžké postižení) nebo ZTP/P (zvlášť těžké postižení s průvodcem). Na odkazu se dozvíte, kdo má nárok o průkaz pož...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 23.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace