Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Zdravotní postižení
  • Aktuální: Uvádění elektrických vozíků na trh

Uvádění elektrických vozíků na trh

Zdravotní postižení
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Bezpečnost výrobků na trhu zajišťuje řetězec právních předpisů. Pokud je elektrický vozík určen pro osoby se sníženou schopností pohybu, kompenzuje poranění nebo zdravotní postižení apod., spadá pod zdravotnické prostředky (dále jen ZP) a musí tedy splňovat další podmínky.

Bezpečnost výrobků na trhu zajišťuje řetězec právních předpisů, který se opírá jednak o základní bezpečnost všech výrobků na trhu a dále o speciální požadavky na jednotlivé kategorie výrobků, které představují zvýšenou míru ohrožení oprávněného zájmu, a u kterých proto musí být posouzena shoda se speciálními požadavky (dále jen „stanovené výrobky“). 

Proces posouzení shody je poté završen umístěním označení CE přímo na výrobek. Označení CE na výrobku tedy znamená, že se na výrobek vztahuje harmonizační právní předpis EU (harmonizační právní předpisy jsou vytvořeny jen pro stanovené výrobky), byl proveden postup posouzení shody s tímto předpisem a u výrobku byla shoda prokázána. Označením CE opatřuje výrobek výrobce ze států EU i ze třetích zemí (pokud není předpisem stanoveno jinak), který také vydává prohlášení o shodě.

Rozhoduje účel použití

Při uvádění na trh výrobkové skupiny elektrických vozíků je důležitý výrobcem určený účel použití. Pakliže je vozík určen pro osoby se sníženou schopností pohybu, kompenzuje poranění nebo zdravotní postižení apod., spadá v rámci kategorií stanovených výrobků pod zdravotnické prostředky (dále jen ZP). 

Pro elektrický vozík určený jako ZP existuje harmonizovaná norma EN 12184:2014 Elektricky poháněné vozíky, skútry a jejich nabíječky. Některé typy elektrických vozíků by mohly dle konstrukčních vlastností a jiného určeného účelu použití než pro osoby se sníženou schopností pohybu spadat pod stanovené výrobky – strojní zařízení. Nicméně oba typy, elektrický vozík jako ZP nebo jako strojní zařízení, musí být z hlediska uvádění na trh označeny CE a být doprovázeny informacemi od výrobce. 

Elektrický vozík, jehož účel použití nespadá pod definici ZP, může též spadat do kategorie vozidla/motorová vozidla (např. vozík s konstrukční rychlostí přesahující 15 km/hod.). Na takový elektrický vozík se pak vztahuje mj. nařízení o schvalování typu dvoukolových, tříkolových vozidel a čtyřkolek) nebo nařízení o schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel). 

Z hlediska podmínek provozu na pozemních komunikacích však nerozlišujeme, zda byl vozík posuzován dle předpisů pro zdravotnické prostředky, strojní zařízení nebo schvalování typu, ale zda vozík odpovídá parametrům pro „vozík pro invalidy s motorovým pohonem“ dle definice v zákoně č. 56/2001 Sb.

V případě, že vozík překročí jeden nebo více parametrů (délka nebo šířka ≥ 1,40 m, hmotnost ≥ 450 kg nebo konstrukční rychlost > 15 km/hod), pak provozovatel vozidla musí plnit povinnosti dle zákona č. 56/2001 Sb. a zákona č. 361/2000 Sb.) týkající se schvalování a registrace vozidla nebo vlastnění řidičského oprávnění a pohybu na pozemních komunikacích.

Pozor! Uživatel elektrického vozíku v případě, že jsou překročeny výše uvedené technické parametry, jako např. vyšší konstrukční rychlost, než je 15 km/hod, může dle skutečných technických parametrů uvedených ve schválení podléhat dalším povinnostem jako registrace, řidičské oprávnění a další.

Související odkazy

  1. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 o schvalování dvoukolových nebo tříkolových vozidel a čtyřkolek a dozoru nad trhem s těmito vozidly (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)
  2. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2018/858 o schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel, jakož i systémů, konstrukčních částí a samostatných technických celků určených pro tato vozidla a o dozoru nad trhem s nimi (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)
  3. Zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  4. Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)
  5. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR): Průvodce regulatorními pravidly pro oblast elektrických vozíků (odkaz vede na PDF soubor na webu nrzp.cz, 9.2 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Zdravotní postižení

Elektrický vozík jako zdravotnický prostředek

Elektrický vozík může být uveden na trh jako zdravotnický prostředek, pokud vyhovuje definici zdr...

Spotřebitelské výrobky a zd...

Emise ze stavebních výrobků: úvod

Stavebními výrobky se rozumí výrobky, které jsou určeny pro trvalé zabudování do staveb. Mohou se...

Zdravotní postižení

Elektrický vozík jako vozidlo

Je-li elektrický vozík určen pro provoz na pozemních komunikacích a přesahuje-li některý z parame...

Hračky a zdraví

Bezpečnost a zdravotní nezávadnost hraček: legislativa

Jaké jsou základní bezpečnostní požadavky na hračky a jaké předpisy je stanovují?

Související doporučené zdroje

Zdravotní postižení

Průkaz osoby se zdravotním postižením

Průkaz osoby se zdravotním postižením má označení TP (těžké postižení), ZTP (zvlášť těžké postižení) nebo ZTP/P (zvlášť těžké postižení s průvodcem). Na odkazu se dozvíte, kdo má nárok o průkaz pož...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní postižení

Příspěvek na mobilitu

Příspěvek na mobilitu je opakující se nároková dávka, která je vyplácena osobám se zdravotním postižením, aby jim kompenzovala náklady na zajištění nutné dopravy. Na odkazu se dozvíte, kdo přesně m...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní postižení

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má člověk se zdravotním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Na odkazu se dozvíte, kdo může o dávku požádat, jak má postupovat, ja...

Přejít na externí zdroj
Zdravotní postižení

Policie ČR umožnila spojení pro neslyšící

Služba vznikla ve spolupráci s organizací Tichý svět, o.p.s. a tlumočníky znakového jazyka. Neslyšící se tak mohou s policisty spojit online a bez obav, že by si nerozuměli. Službu lze také využít...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI