Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Trávicí systém
  • Stomie
  • Aktuální: Ostatní druhy stomií

Ostatní druhy stomií

Stomie
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Stomie je nejvíc známá jako pojem používaný pro vývod tlustého střeva. Ale mezi stomie patří další typy život zachraňujících či zkvalitňujících výkonů, jako je třeba tracheostomie či gastrostomie.

Stomie dělíme na:

  • výživné – gastrostomie, jejunostomie,
  • derivační (odváděcí) – ezofagostomie, tracheostomie, urostomie, ileostomie, kolostomie, cékostomie, transverzostomie, sigmoideostomie.

Tracheostomie

Jde o chirurgický výkon, při němž je průdušnice uměle vyústěna na povrch těla. Cílem je zajistit průchodnost dýchacích cest, aby se umožnila ventilace (spontánní nebo s pomocí přístroje). Může být trvalá (např. po totální laryngektomii) nebo dočasná.

Tracheostomie se provádí zákrokem zvaným tracheotomie, což je proříznutí průdušnice. Otevřením průdušnice vzniká tracheostomie.

Tracheostomie se provádí v případě, že pacient není schopen samostatně dýchat například následkem úrazu, ochrnutí, svalového onemocnění, rakoviny, syndromu spánkové apnoe, poruchách vědomí, při dlouhodobé umělé plicní ventilaci atd.

Princip a péče o tracheostomii

Lékaři vytvoří otvor na krku do průdušnice, do kterého se zavede tracheostomická kanyla (trubička k průchodu vzduchu). Pacientovi se musí z tracheostomie v určitých časových intervalech odsávat hleny, aby dýchal bez obtíží. Také se tím předchází ucpání a následnému udušení. 

V případě potřeby se k tracheostomii připojuje umělá plicní ventilace ať už v nemocnici či v domácích podmínkách.

Tracheostomická kanyla se musí měnit, dle typu kanyly každý den nebo po týdnu. Kolem krku se upevní pomocí molitanového pásku se suchým zipem. Část kanyly zasunuté v průdušnici obepíná manžeta, kterou lze pomocí stříkačky nafouknout a vyfouknout. Manžeta mimo jiné umožňuje umělou plicní ventilaci. 

Komplikace při tracheostomii

Pacienti si mohou např. nechtěně vyjmout kanylu, ucpe se jim nebo se porouchá plicní ventilátor.

Po vypadnutí tracheostomické kanyly je dobré kanylu vyměnit za náhradní, kterou by měl mít každý pacient u sebe, popřípadě vyhledat lékařskou pomoc.

Ucpe-li se kanyla částečně, pacient dýchá s obtížemi a je třeba vyhledat lékaře. Pokud se kanyla ucpe úplně, je nutné ji z průdušnice vyjmout a opět vyhledat lékaře nebo zavolat záchrannou službu.

Při poruše plicního ventilátoru je vhodné použít ambuvak či resuscitátor (pokud pacient nevydrží nějakou dobu dýchat sám) a vyhledat lékaře nebo zavolat servis. 

Mluvení s tracheostomií

Až se rána po operaci zahojí a člověk začíná jíst, může pacient začít manžetu vyfukovat a zkoušet mluvit při uzavření otvoru tracheostromické kanyly. Zpočátku může vyfouklá manžeta dráždit ke kašli, ale postupem času se dráždivost snižuje až prakticky vymizí. 

Na ústí tracheostomie se zpravidla nasazuje zvlhčovací filtr vzduchu, kterému se říká „umělý nos“, nebo mluvící ventil se zvlhčovacím filtrem vzduchu. 

Ezofagostomie

Jde o vývod jícnu, který se vytváří, aby se zajistil odtok slin a prevence jejich vdechnutí. Vyvádí se nejčastěji u dětí jako dočasné řešení vrozených vývojových vad. U dospělých se používá vzácně při rozsáhlých poranění jícnu (např. poleptání či popálení) a při nádorových onemocněních.

Komplikace při ezofagostomii

Nejčastěji se může poškodí pokožka v okolí stomie, a to vytékajícími slinami a nedostatečným ošetřováním okolí stomie. V místě spojení obou konců může vzniknout stenóza (zúžení) jícnu. Poté je nutná dilatace (rozšíření) jícnu. Častou komplikací bývá po operaci jícnu gastroezofageální reflux, který vzniká v důsledku porušení motility (mimovolní pohyblivosti) jícnu po dlouhodobém zavedení žaludeční sondy.

Gastrostomie 

Jde o chirurgické vyústění žaludku skrz břišní stěnu. Provádí se např. při těžké neprůchodnosti jícnu a umožňuje výživu touto stomií. 

Typickým způsobem provedení je perkutánní endoskopická gastrostomie (PEG) provedená endoskopicky. Jde o umělý vstup do žaludku pro podání výživy (tenká sonda, jejíž jeden otvor ústí na kůži břicha a druhý v žaludku). Samotné zavedení plastové sondy přes kůži se provádí po místním znecitlivění. Sonda umožňuje přímé podávání umělé výživy nebo mixované potravy.

Důvody zavedení PEG

K zavedení PEG se přistupuje v případech, kdy se předpokládá dlouhodobější podávání enterální výživy (déle než 6 až 8 týdnů) jako je tomu například u neurologických onemocnění s poruchou polykání či nádorů horní části trávicího traktu.

Velmi častým důvodem zavedení PEG jsou neurologická onemocnění vyznačujícími se poruchami polykání, pacienti v kómatu, kteří jsou dlouhodobě ventilováni a tlumeni, a dále vegetativní stav neboli vigilní kóma.

Další indikací PEG jsou rovněž pacienti s demencí v terminální fázi, neurodegenerativní onemocnění, pozdní stadia Parkinsonovy nemoci, stavy po cévní mozkové příhodě, mozkové tumory, tumory jícnu, tenkého i tlustého střeva, pankreatu a jater, akutní a chronická pankreatitida, Crohnova nemoc, stenózy jícnu, poranění obličeje a dutiny ústní nebo nádory dutiny ústní či jazyka, nádory hltanu, hrtanu i štítné žlázy, stavy po ozáření krku.

Edukace pacienta a rodiny

Zdravotníci před propuštěním z nemocnice pacienta i jeho rodinu poučí, jak o gastrostomii pečovat. Podají informace o výživě, způsobu vydání výživy, kontakty na lékaře a poradnu v případě nesnází.

Názorně také předvedou, jak se výživa podává. Nejprve představí výplachovou stříkačku Janette a způsob nasátí enterální výživy a také, jakým způsobem má být aplikována včetně proplachu. Pacient nebo jeho příbuzní si vše prakticky vyzkouší včetně nácviku rotace sondy, péče o okolí sondy, způsob provádění hygieny. Pokud nemocný užívá léky, je nutná demonstrace drcení léků a aplikace do sondy včetně proplachu. Bližší informace se dozvíte rovněž v brožuře Rady a doporučení pro pacienty s PEG [2], kterou připravila Fakultní nemocnice Olomouc, a také v článku Dieta při zavedené gastrostomii.

Komplikace PEG

K závažným komplikacím patří vdechnutí žaludečního obsahu do dýchacích cest, peritonitida (zánět pobřišnice,) perforace, krvácení, gastrokutánní píštěl a nekrotizující fascitida. Mezi nezávažné patří infekce v okolí vývodu, obtékání žaludečního obsahu okolo sondy, popřípadě ucpání nebo jiné poškození této sondy.

Související odkazy

  1. Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku: Tracheotomie a koniotomie (odkaz vede na PDF soubor na webu otorinolaryngologie.cz, 2.2 MB)
  2. Fakultní nemocnice Olomouc: Rady a doporučení pro pacienty s PEG (perkutánní endoskopická gastrostomie) (odkaz vede na PDF soubor na webu fnol.cz, 252 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Diety u onemocnění trávicíh...

Dieta při zavedené gastrostomii

Při některých nemocech jícnu či poruchách polykání se zavádí tzv. gastrostomie. Tenká hadička je...

Co je co ve výživě

Enterální výživa

Jako enterální (střevní) výživu označujeme umělou výživu podávanou do trávicího traktu (tedy jino...

Stomie

Ileostomie: vývod tenkého střeva

Ileostomie je vývod z tenkého střeva, který se provádí především v případech, kdy bylo odstraněno...

Stomie

Stomie: co to je?

Stomie neboli vývod je umělé vyústění dutého orgánu na povrch těla. Nejčastěji se jedná o vyveden...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 29.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI