Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Trávicí systém
  • Stomie
  • Aktuální: Stomie: příprava na operaci

Stomie: příprava na operaci

Stomie
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Pokud aktuální zdravotní stav pacienta anebo zranění brání správnému fungování střev anebo močového měchýře, čeká ho operace, při které mu bude vyvedena stomie. V České republice nyní žije asi 15 tisíc stomiků. 

Období kolem operace může být náročné pro pacienta i jeho blízké. Ten, kdo je srozuměn s důvody, proč mu bude vyvedena stomie, lépe se přizpůsobí nové situaci. Je tedy důležité, aby ještě před operací znal odpovědi na všechny své otázky. Ptát se může ošetřujícího lékaře, stomické sestry anebo třeba v pacientské organizaci České ILCO [1].

Chirurg pomůže vybrat nejvhodnější typ stomie. Zároveň pacienta informuje, zda se bude jednat o stomii dočasnou anebo trvalou. Zcela stěžejní osobou pro pacienty bude stomická sestra. Stane se jejich partnerem, učitelem a podporou při poznávání života se stomií. Seznámí pacienta s pomůckami, které jsou na trhu, naučí s nimi pracovat a pomůže vybrat správné pomůcky. Dále ukáže, jak si vyměňovat pomůcku a jak se o stomii správně starat tak, aby pacient předcházel případným komplikacím a aby život se stomií byl co nejsnazší.

Předoperační příprava

Během předoperačního setkání si pacient se stomickou sestrou promluví o svém způsobu života, o svých zvyklostech a potřebách každodenního života. Na základě těchto informací se vybírá vhodné umístění stomie.

Ti, kteří nebudou mít možnost setkat se se stomickou sestrou, se mohou obrátit na místní spolek ILCO, který sdružuje stomiky z blízkého okolí. Je užitečné a uklidňující si pohovořit s někým, kdo byl ve stejné situaci a poradí.

Vhodně zvolené umístění stomie usnadní výměnu pomůcky a celkovou péči o pokožku v okolí stomie. Zdravá kůže je základem dobře držící pomůcky a prevencí před případnými komplikacemi.

Více informací ohledně výběru vhodného umístění vaší stomie se dozvíte například v externím článku Co vás čeká na předoperačním vyšetření [2].

Nevhodně umístěná stomie může znesnadnit ošetřování a aplikaci stomické pomůcky. Další komplikací by mohla být i špatně držící pomůcka a její podtékání. Všechny problémy je třeba konzultovat se stomickou sestrou, případně na bezplatných linkách distributorů stomických pomůcek.

Kde by stomie (ne)měla být umístěna:

  • Umístění stomie by mělo být viditelné a snadno dostupné, aby pacienti zvládli pomůcku co nejsnadněji vyměnit.
  • Stomie by neměla být umístěna blízko kožních záhybů (řas), jizev anebo kostních výběžků. Ty by mohly zapříčinit právě podtékání pomůcky. Důležité jsou i informace, jaké oděvy pacient nosí (výška kalhot, pásek apod.) či jaké má zaměstnání.
  • Při rozhodování o umístění stomie je důležité, aby si pacienta sestra či chirurg prohlédli vsedě, vleže atd., aby viděli, jak vypadá jeho břicho při různých pozicích. Podle toho se pak mohou lépe rozhodnout, jak nejlépe umístit stomii. Důležité je i to, zda jsou na břiše nějaké jizvy z případných předchozích operací.

Možnost výběru umístění stomie a zakreslení místa před operací je možné u plánovaných operací, u akutních je tato možnost limitována. 

Poznámka: Před operací je důležité i strava: je třeba jíst hodně bílkovin, bílého masa (kuřecí, krůtí, králičí, ryby) a zároveň mít dostatečný přísun vitaminů a minerálů. To zajistí lepší hojení. Kvalitní stravování pomůže pooperační období lépe zvládnout a dostat se rychleji do formy.

Po operaci

Po operaci se pacientům věnuje stomická sestra, která pomůže porozumět nové situaci a v neposlední řadě naučí, jak správně o stomii pečovat nejen během pobytu v nemocnici. 

Sestra pacienty naučí, jak si stomii správně ošetřit, jak vyměnit pomůcku, kdy je vhodný čas pomůcku vyměnit apod. Kromě pomůcek jsou pacienti seznámeni i s příslušenstvím k ošetřování stomie, kam patří odstraňovače pomůcky, čisticí pěny, vyrovnávací a ochranné prostředky. Tyto všechny pomůcky jsou hrazeny pojišťovnou. 

V nemocnici pacienti dostanou i taštičku pro nově operované pacienty s edukačními materiály, časopisy pro stomiky, kontakty na místní sdružení stomiků atd. 

Sestra pacientům také ukáže, jak správně vstávat z lůžka a jaká forma pohybu je vhodná krátce po operaci (více informací se dozvíte v externím článku Pohybová aktivita stomiků [3]) a nejen po ní. Pacientská organizace České ILCO také připravila pro pacienty brožuru Jak předcházet vzniku kýly po operaci břicha [4].

První dny a týdny po operaci s vyvedením stomie

Praktické rady, jak lépe zvládnout návrat z nemocnice:

  • K důležitým krokům patří uzpůsobení domácího prostředí na život se stomií. Vyhraďte si prostor pro pomůcky, příslušenství, a veškeré užitečné materiály. Je velmi praktické mít vše na jednom místě. Pomůcky nevystavujte chladu ani přílišnému horku, ideální je pokojová teplota. Nechávejte je v krabičkách, v nichž jste je obdrželi – nedojde k jejich mechanickému poškození či jinému znehodnocení, které by znemožnilo použití pomůcky.
  • Stomická taštička, kterou dostanete v nemocnici, by měla být vybavena malým zrcátkem, díky kterému můžete kontrolovat vaši stomii při výměně pomůcky. Praktické může být i velké zrcadlo, ať už v koupelně nebo kdekoliv jinde, kde vám bude pohodlné pomůcku vyměňovat.

Základem plnohodnotného návratu do běžného života je vyhovující a dobře držící pomůcka. Výběr správné pomůcky se někdy nemusí podařit hned na poprvé a bude potřeba zkoušet a experimentovat. V nemocnici byste měli dostat na vyzkoušení více vzorků pomůcek, abyste sami zjistili, co vám vyhovuje, a co naopak ne.

Související odkazy

  1. České ILCO z.s. (odkaz vede na web ilco.cz)
  2. ConvaTec Group: Co vás čeká na předoperačním vyšetření (odkaz vede na web convatec.cz)
  3. ConvaTec Group: Pohybová aktivita stomiků (odkaz vede na web convatec.cz)
  4. České ILCO z.s.: Jak předcházet vzniku kýly po operaci břicha (odkaz vede na web drive.google.com)
  5. ConvaTec Group: Příprava na operaci (odkaz vede na web convatec.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Stomie

Pomůcky pro stomiky

Stomie se stala součástí vašeho života i těla. Je důležité novou situaci co nejrychleji přijmout...

Stomie

Komplikace při stomii

Přestože se pomůcky pro stomii neustále zdokonalují, mohou se pacienti potýkat s nepříjemnými kom...

Stomie

Urostomie: vývod močovodů

Urostomie (vývod močovodů) je nejméně častý typ stomií. Provádí se, když je nutné odstranit močov...

Stomie

Stomie: co to je?

Stomie neboli vývod je umělé vyústění dutého orgánu na povrch těla. Nejčastěji se jedná o vyveden...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI