Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Rakovina prsu
  • Aktuální: Rakovina prsu: diagnóza (mamografie, ultrazvuk)

Rakovina prsu: diagnóza (mamografie, ultrazvuk)

Rakovina prsu
Autor: gesundheit.gv.at

Při podezření na zhoubný nádor prsu zavolejte do některého z akreditovaných center mamografického screeningu a popište pociťované potíže (zda si například hmatáte bulku, která dříve v prsu nebyla). Po domluvě termínu vyšetření je pak na specializovaném pracovišti zpravidla provedena mamografie, což je jedna ze zobrazovacích metod a používá se jako standardní vyšetření při diagnostice zhoubných nádorů prsu. Podle výsledku zobrazovacího vyšetření se lékař rozhodne, zda bude potřeba provést přesnější – histologické – vyšetření odebraného vzorku tkáně. Zjistíte-li neobvyklou změnu ve vašem prsu, je potřeba, aby její původ objasnil lékař. Diagnóza zhoubných nádorů prsu je založena na kombinaci klinických, zobrazovacích a invazivních postupů (biopsie).

Aby se zjistilo, zda se jedná o benigní změny (např. cysta, absces) nebo zhoubný nádor, může být zapotřebí několika různých vyšetření. Odběr vzorku tkáně (biopsie) je nezbytný k histologickému vyšetření, které ukáže, zda jsou v odebraném vzorku přítomny nádorové buňky či nikoli. Pomocí molekulárně biologického vyšetření lze zjistit další vlastnosti nádoru. Výsledky biopsie i molekulárně biologického vyšetření jsou důležité pro rozhodování o léčbě.

Používané zobrazovací metody

Standardním vyšetřením pro objasnění pozorovaných změn v prsu je mamografie. Nejdůležitějším doplňujícím vyšetření k mamografii je ultrazvuk. Lékař může někdy indikovat vyšetření pomocí další zobrazovací metody, jako je zejména magnetická rezonance (MRI).

Mamografie

Mamografie je nejdůležitější vyšetřovací metodou při podezření na zhoubný nádor prsu. Navíc jako jediná ze zobrazovacích metod dokáže s vysokou přesností rozeznat ty karcinomy prsu, které lze detekovat pouze na základě mikrokalcifikací.

Jak probíhá vyšetření?

Při mamografickém vyšetření jsou obvykle pořízeny dva rentgenové snímky každého prsu (v různých rovinách a úhlech). Těsně před pořízením každého snímku je prs stlačen mezi dvěma průhlednými deskami, aby na výsledném rentgenovém snímku byla dobře vidět pokud možno celá tkáň vyšetřovaného prsu. Samotné provedení mamografie trvá zpravidla jen několik málo minut. Rentgenové snímky pak vyhodnocují lékaři se specializací na radiodiagnostiku.

Jak přesná je mamografie?

Mamografie dokáže odhalit zhoubný nádor prsu v 85 až 90 procentech případů. Přesnost závisí na hustotě žlázové tkáně: u prsů s vyšším obsahem tukové tkáně je mamografie přesnější. Hustá prsní tkáň, která se vyskytuje především u mladších žen, snižuje detekční míru mamografického vyšetření. S přibývajícími léty se hustota prsní tkáně zpravidla snižuje, přesnost mamografie proto roste. Přibližně 10 až 15 procent hmatných karcinomů prsu není na mamografických snímcích vidět, avšak tento podíl se daří postupně snižovat specializačním vzděláváním radiodiagnostiků a používáním moderních mamografických přístrojů. V případě nejasného nálezu je screeningová mamografie doplněna ultrazvukovým vyšetřením.

Mamografie a denzita prsní tkáně

Mamografie umožňuje radiodiagnostikům rozlišovat denzitu prsní tkáně. Podle Americké radiologické společnosti (American College of Radiology, ACR) se denzita prsní tkáně dělí do čtyř stupňů [1]. Přitom platí: čím hustší je prsní tkáň, tím méně přesná je mamografie, resp. tím přesnější je ultrazvukové vyšetření.

  • BI-RADS a = tukový typ: na mamografickém snímku je vidět téměř kompletní tukové složení prsů,
  • BI-RADS b = tukově žlázový typ: v prsu jsou vidět rozptýlené oblasti tzv. fibroglandulární denzity (v těch se nachází žlázová tkáň prsu),
  • BI-RADS c = žlázový skvrnitý typ: tzv. heterogenně denzní typ žlázy, kdy „skvrny“ na snímku mohou zastínit malé útvary (které by mohly být zhoubnými nádory),
  • BI-RADS d = denzní (velmi denzní) typ: prsní tkáň je extrémně hustá, což snižuje senzitivitu mamografie.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvuk prsu je vhodné doplňující vyšetření k mamografii, neboť lékaři umožní odlišit cysty od pevných nádorů. Ultrazvukové vyšetření prsů se jako doplněk mamografie používá zejména u žen s vysokou denzitou (hustotou) prsní tkáně, neboť diagnostický přínos mamografického vyšetření je za těchto podmínek nižší.

Jak probíhá vyšetření?

Při ultrazvukovém vyšetření prsu se obraz vytváří ze zvukových vln, které do těla lékař vysílá pomocí speciální sondy. Ultrazvukové vyšetření trvá jen několik málo minut a lékař přímo v průběhu vyšetření vidí měnící se obraz, který si může ve vhodných okamžicích uložit do počítače, případně i vytisknout.

Magnetická rezonance (MRI)

Další metodou, která se někdy používá k upřesnění nejasných nálezů, je magnetická rezonance. Pokud však zobrazovací metody nevyvrátí podezření na zhoubný nádor prsu, je nezbytné provést biopsii, která diagnózu objasní (viz článek Rakovina prsu: upřesnění diagnózy).

Vyhodnocení výsledků

Většina malých změn, které jsou odhaleny při mamografickém vyšetření, jsou nespecifické změny: to znamená, že v daném okamžiku nelze stanovit jednoznačnou diagnózu. Výsledek vyšetření se proto udává v rozmezí jisté pravděpodobnosti a nález je obvykle popisován pomocí tzv. BI-RADS klasifikace [2]. Ta se používá nejen u mamografie, ale i u ultrazvukového vyšetření, popř. u vyšetření pomocí magnetické rezonance.

BI-RADS klasifikace

  • BI-RADS 0: vyšetření není kompletní, je zapotřebí provést doplňující zobrazovací vyšetření (mamografické nebo ultrazvukové);
  • BI-RADS 1: negativní nález, normální nález (tzn. bez známek zhoubného nádoru);
  • BI-RADS 2: benigní nález, 0% pravděpodobnost zhoubného nádoru;
  • BI-RADS 3: pravděpodobně benigní nález, nižší než 2% pravděpodobnost zhoubného nádoru; lékař může navrhnout kontrolní vyšetření s odstupem několika týdnů až měsíců;
  • BI-RADS 4: podezřelá změna, možná maligní (2–94 %); u mamografie a ultrazvuku se někdy dále dělí na:
  • BI-RADS 4A: podezření na malignitu je nízké (2–9 %),
  • BI-RADS 4B: středně vysoké podezření na malignitu (10–49 %),
  • BI-RADS 4C: vysoké podezření na malignitu (50–94 %);
  • BI-RADS 5: velmi vysoké podezření na malignitu (>95 %);
  • BI-RADS 6: malignita je potvrzena biopticky.

Vznikne-li při mamografickém vyšetření podezření na maligní nádor (BI-RADS 4, BI-RADS 5), je nutné provést histologické vyšetření buněk pocházejících z tkáně podezřelé léze. Vzorek tkáně je v takovém případě odebrán pomocí biopsie (viz článek Rakovina prsu: upřesnění diagnózy).

Na koho se mohu obrátit?

Pokud si v prsu nahmatáte uzlík nebo bulku, případně zaznamenáte jinou podezřelou změnu, objednejte se do akreditovaného centra mamografického screeningu [3]. Při objednávání nezapomeňte zdůraznit, že jste v prsu zaznamenala změnu.

Související odkazy

  1. Petr Váša: BI-RADS® – složení (denzita) prsu (odkaz vede na PDF soubor na webu mamo.cz, 3.3 MB)
  2. BI-RADS: Breast imaging-reporting and data system (odkaz vede na web radiopaedia.org; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  3. Mapa screeningových center (odkaz vede na web mamo.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Rakovina prsu

Rakovina prsu: včasné rozpoznání

Ve včasném rozpoznání zhoubných nádorů prsu hraje významnou roli mamografie (rentgenové vyšetření...

Mužské pohlavní hormony

Zvětšení prsních žláz u mužů (gynekomastie)

Gynekomastie je nezhoubné zvětšení mléčných žláz u mužů. Toto zvětšení obvodu prsou se může vysky...

Onemocnění ženských pohlavn...

Nezhoubné nádory prsu

U mnoha žen se v průběhu života objeví bulka v prsu. Nemusí se však nutně jednat o rakovinu prsu,...

Rakovina prsu

Rakovina prsu: upřesnění diagnózy

Aby bylo možné zjistit, zda je podezřelá změna v prsní tkáni benigní nebo maligní, je nutné odebr...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 02.04.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI