Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Zhoubné nádory (rakovina)
  • Rakovina prsu
  • Aktuální: Rakovina prsu: prevence

Rakovina prsu: prevence

Rakovina prsu
Autor: gesundheit.gv.at

Lze rakovině prsu předejít? V tomto článku se dočtete stručné shrnutí nejnovějších vědeckých poznatků na toto téma. Na vzniku zhoubných nádorů prsu se podílí řada různých faktorů. Mezi vědecky dobře podložené rizikové faktory patří věk, vliv některých hormonů, dále strava, pohyb a genetická predispozice (rodinná zátěž). Ovlivnit se dají jen některé z těchto rizikových faktorů. Riziko vzniku zhoubného nádoru prsu se také liší v závislosti na individuálních předpokladech. Dodržováním zásad zdravého životního stylu však lze v každém případě předcházet vzniku nejen zhoubných nádorů, ale i dalších chronických onemocnění, jako jsou například srdečně-cévní onemocnění nebo metabolické poruchy.

Rizikové faktory pro vznik zhoubných nádorů prsu

Na vzniku zhoubných nádorů prsu se zřejmě podílí celá řada faktorů, přičemž význam či spolupůsobení některých z nich zatím nejsou zcela objasněny. Proto ani není možné s jistotou určit riziko vzniku onemocnění pro konkrétního jednotlivce. Některé rizikové faktory člověk nemůže sám ovlivnit, zatímco jiné souvisí s životním stylem a lze jim předcházet.

Podle aktuálních vědeckých poznatků jsou s ohledem na vznik zhoubných nádorů prsu nejvýznamnější tyto rizikové faktory: věk, hormonální situace, životní styl, a případně zděděné rizikové geny.

Věk

Riziko vzniku zhoubného nádoru prsu se s věkem mění. Pravděpodobnost, že žena onemocní rakovinou prsu, roste s přibývajícím věkem, až riziko dosáhne svého maxima – přibližně okolo 65. roku věku. Poté riziko (ze statistického pohledu) opět mírně klesá. Typický věk české pacientky s karcinomem prsu leží v intervalu 60–74 let [1].

Rodinná zátěž

Přibližně pět až deset pacientek s karcinomem prsu má genetickou predispozici k tomuto onemocnění. Pokud se v rodině konkrétní ženy například vyskytl karcinom prsu u její příbuzné prvního stupně (matka, sestra), je u této ženy výrazně vyšší riziko, že sama onemocní zhoubným nádorem prsu. V této souvislosti byly zatím odhaleny zejména dva „geny pro rakovinu prsu“: BRCA1 a BRCA2. Mutace (změny) v těchto genech znamenají pro postižené ženy výrazně vyšší riziko, že onemocní zhoubným nádorem prsu. Kromě toho mají tyto ženy i vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru vaječníku.

Hormony

Některé nádorové buňky mohou reagovat na hormony. Kolísající hladina ženských pohlavních hormonů se tak může projevit vznikem zhoubného nádoru prsu. Od okamžiku první menstruace (menarche) až po menopauzu zažívá každá žena výkyvy v hladině estrogenů a gestagenů. Nízký věk menarche a pozdní menopauza zvyšují pravděpodobnost vzniku karcinomu prsu.

Hladinu hormonů může žena ovlivnit jen částečně, např. udržováním pokud možno normální tělesné hmotnosti nebo rozhodnutím kojit své děti.

Riziko vzniku karcinomu prsu snižuje každé těhotenství i období kojení. V těchto obdobích jsou totiž přerušeny cyklické výkyvy hladiny hormonů.

Dlouhodobější užívání antikoncepčních pilulek může naopak riziko vzniku karcinomu prsu nepatrně zvýšit. Tento typ hormonální antikoncepce však snižuje riziko vzniku jiných typů zhoubných nádorů.

Dlouhodoběji užívaná hormonální substituční léčba (předepisovaná např. při potížích během přechodu) je spojena se zvýšeným rizikem vzniku karcinomu prsu. V odborných kruzích se rovněž diskutuje o roli fytohormonů, jejichž účinek zatím nebyl jednoznačně prokázán. V současné době není zcela objasněn ani účinek hormonů, které jsou podávány ženám podstupujícím léčbu neplodnosti.

Životní styl

Některé rizikové faktory jsou součástí každodenního způsobu života a lze je patřičně ovlivnit úpravou životního stylu. V komplexním hodnocení Světového fondu pro výzkum rakoviny (World Cancer Research Fund, WCRF) a Amerického ústavu pro výzkum rakoviny (American Institute for Cancer Research, AICR), které se zabývalo prevencí vzniku zhoubných nádorů, komise odborníků vyhodnotila přibližně 7000 studií a následně formulovala jednoduchá a srozumitelná doporučení [2]. Existují tak silné vědecké důkazy o tom, že nadváha po menopauze a konzumace alkoholu zvyšují riziko vzniku karcinomu prsu. Bližší informace se dočtete v článku Výživou k prevenci zhoubných nádorů. Naopak pravidelný pohyb riziko vzniku tohoto onemocnění snižuje.

Ozáření horní poloviny těla

Ženy, které podstoupily ozařování v oblasti hrudníku kvůli jinému, dříve diagnostikovanému onemocnění (např. v rámci léčby lymfomu), mají mírně zvýšené riziko vzniku karcinomu prsu někdy později.

Stanovení rizika vzniku zhoubného nádoru prsu

Ze statistického pohledu je pravděpodobnost onemocnění karcinomem prsu vyšší v případě, že se sejde více rizikových faktorů. Váš ošetřující lékař může odhadnout vaše osobní riziko vzniku tohoto zhoubného nádoru, pokud přihlédne k rodinné zátěži a dalším rizikovým faktorům. Riziko vzniku onemocnění pro konkrétní ženu však není možné s jistotou určit. Má-li žena zvýšené riziko, může jí lékař doporučit, aby podstupovala preventivní vyšetření v častějších intervalech, než je obvyklé v rámci mamografického screeningu.

Doporučení pro individuální prevenci karcinomu prsu

Zaručená ochrana před rakovinou prsu neexistuje. Dodržováním následujících zásad zdravého životního stylu ale ženy mohou mnohdy významně přispět ke snížení rizika vzniku tohoto zhoubného nádoru.

Předcházejte nadváze. Snažte se udržovat normální tělesnou hmotnost a předcházet jejímu nárůstu, zvláště pak po menopauze.

Alkoholu pijte co možná nejméně. Vědecké studie poukazují na souvislost mezi konzumací alkoholu a zvýšeným rizikem vzniku karcinomu prsu u žen. V tomto ohledu neexistuje žádná hraniční hodnota, pod kterou by byla konzumace alkoholu bezpečná. Odborníci proto doporučují omezit konzumaci alkoholu na úplné minimum, ale nejlépe se jej vzdát úplně.

Vyhraďte si čas na pravidelný pohyb. Pravidelný pohyb snižuje riziko vzniku karcinomu prsu, zvláště pak po menopauze. Přibližně 30 minut každodenní pohybové aktivity střední intenzity snižuje riziko vzniku nejen karcinomu prsu, ale i srdečně-cévních onemocnění, cévní mozkové příhody, cukrovky 2. typu a kolorektálního karcinomu.

Kojte své děti. Po porodu se snažte pokud možno kojit. Každé těhotenství a období kojení snižuje riziko vzniku karcinomu prsu v budoucnu, neboť jsou přerušeny cyklické výkyvy hladiny hormonů.

Hormonální substituční léčbu užívejte jen po důkladném zvážení rizik. Pokud je to možné, vyhněte se během menopauzy hormonální substituční léčbě, případně užívejte hormonální preparáty proti klimakterickým potížím jen po nezbytně nutnou dobu. Nedoporučují se ani doplňky stravy s obsahem fytoestrogenů.

Související odkazy

  1. Epidemiologie karcinomu prsu (odkaz vede na web mamo.cz)
  2. Diet, Nutrition, Physical Activity and Cancer: a Global Perspective. The Third Expert Report (2018). (odkaz vede na web wcrf.org; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Ženské pohlavní hormony, me...
Přechod (klimakterium): léčba při obtížích

Klimakterium (přechod) je součástí života každé ženy, nejedná se o nemoc. Časté potíže, jako jsou...

Rakovina prsu
Rakovina prsu: co to je?

Zhoubný nádor prsu je nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním u žen v České republice....

Rakovina prsu
Rakovina prsu: včasné rozpoznání

Ve včasném rozpoznání zhoubných nádorů prsu hraje významnou roli mamografie (rentgenové vyšetření...

Zhoubné nádory: základní in...
Zhoubné nádory: vznik

Mechanismy vzniku nádorových onemocnění jsou poměrně komplexní. Všechny zhoubné nádory se však vy...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 23.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace