Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • COVID-19
  • COVID-19: podezření a léčba
  • Aktuální: Domácí léčba COVID-19: Jak postupovat při podezření?

Domácí léčba COVID-19: Jak postupovat při podezření?

COVID-19: podezření a léčba
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Onemocnění COVID-19 je možné ve většině případů léčit doma. Pokud máte podezření, že se vás tato nemoc týká, máte známky respiračního onemocnění nebo vám vyšel test na COVID-19 pozitivně, neprodleně kontaktujte svého lékaře telefonem. Důležité je, aby lékař co nejdříve rozhodl, zda máte dostat léčbu monoklonálními protilátkami nebo protivirovou. Svůj stav pozorně sledujte.

Společnost infekčního lékařství ČLS JEP připravila pro pacienty informace a rady, které jim pomohou infekci zvládnout. Text Rady pacientům: Domácí léčba COVID-19 [1] schválila i Klinická skupina COVID Ministerstva zdravotnictví. Lékaři v něm radí lidem, jak se na onemocnění COVID-19 připravit, popisují jeho typické příznaky, uvádějí, jak postupovat při podezření na nemoc, jaké jsou důvody hospitalizace a jak se lidé mají léčit.

Asi pětina nakažených osob nemá žádné projevy onemocnění. U ostatních se může objevit dušnost, bolest či škrábání v krku, rýma, horečka, únava, malátnost, bolesti svalů, bolesti hlavy, průjem, nechutenství, nauzea a zvracení a ztráta čichu a/nebo chuti.

Jak postupovat při podezření na COVID-19?

Kontaktujte svého praktického lékaře telefonicky, proberte s ním své potíže a riziko nákazy v posledních 14 dnech (kontakt s někým, kdo byl nebo mohl být nakažený, nebo pobyt na místě, kde mohlo dojít k nákaze), domluvte si termín a čas návštěvy v ordinaci. Požádejte o vystavení neschopenky.

Poraďte se s lékařem, zda u vás nehrozí riziko závažnějšího průběhu (v případě vyššího věku, cukrovky, obezity, vysokého krevního tlaku, chronického plicního onemocnění, závažného onemocnění srdce, jater či ledvin, závažné poruchy obranyschopnosti, užívání léků, které snižují imunitu, probíhající onkologické léčby).

Pokud lékař usoudí, že je ve Vašem případě zvýšené riziko závažného průběhu nemoci, doporučí Vám infuzi s monoklonálními protilátkami. V infuzi obsažené protilátky se naváží na virus a zabrání mu ve vstupu do buněk. Když se podají do 10 dnů od počátku příznaků, výrazně se sníží riziko závažného průběhu COVID-19 a hospitalizace, případně úmrtí. Infuze se podávají za krátké ambulantní návštěvy na speciálních infuzních místech zřízených ve všech okresech.

Poznámka: Používejte respirátor. Během používání se ho nedotýkejte a nemanipulujte s ním. V případě zvlhnutí nebo znečištění jej vyměňte za nový. Respirátor je třeba sundávat náležitou technikou: nesahat na přední stranu, sejmout pomocí lemu (gumiček) zezadu. Po sejmutí respirátor ihned zahoďte a umyjte / vydezinfikujte si ruce.

Sledujte svůj stav, pravidelně si měřte teplotu, pokud se hodně potíte, máte průjem či jinak nadměrně ztrácíte tekutiny, sledujte množství a barvu moče. Močíte-li málo a moč je tmavá, pak musíte více pít.

Měřte si tlak a pulz, zejména pokud užíváte léky proti vysokému krevnímu tlaku. Varovný je náhlý a setrvalý pokles krevního tlaku proti hodnotám, které jsou pro pacienta běžné, hodnoty konzultujte s ošetřujícím lékařem

Pokud máte možnost, používejte pulzní oxymetr. Jedná se o malý přístroj, který se připevní na prst a měří saturaci krve kyslíkem. Tuto funkci mají i některé chytré hodinky a sporttestery. Varující je setrvalý pokles pod 93 %. V takovém případě kontaktujte svého lékaře, případně záchrannou službu. Pokud opakovaně a v klidu naměříte hodnoty 90 % a méně, okamžitě volejte záchrannou službu! A to i v případě, že se cítíte relativně dobře.

Poznámka: Nízké hodnoty je možné chybně naměřit při nesprávném nasazení oxymetru na prst, při prochladlých prstech nebo v případě nalakovaných nehtů.

Při jakékoliv pochybnosti o svém zdravotním stavu kontaktujte svého praktického lékaře, ambulantního specialistu, lékařskou službu první pomoci nebo zdravotnickou záchrannou službu.

Související odkazy

  1. Rady pacientům: Domácí léčba COVID-19 (odkaz vede na PDF soubor na webu Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, 518 kB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

COVID-19: vakcíny a očkování

COVID-19: praktické informace k očkování

Očkování je jedním z nejúčinnějších prostředků k omezení vzniku a šíření nákazy v populaci. V min...

COVID-19: podezření a léčba

Domácí léčba COVID-19: Jak se doma léčit?

Onemocnění COVID-19 je možné ve většině případů léčit doma. Společnost infekčního lékařství ČLS J...

COVID-19: základní informace

COVID-19 a související medicínské pojmy

V souvislosti s onemocněním COVID-19 se veřejnost stále častěji setkává s řadou medicínských pojm...

COVID-19: podezření a léčba

COVID-19: diagnóza a léčba

Onemocnění COVID-19 lze diagnostikovat přímo (PCR test) či nepřímo (test protilátek proti viru SA...

Související doporučené zdroje

COVID-19: podezření a léčba

Testování na COVID-19

Jaké jsou typy testů na COVID-19 a jak se od sebe liší? Nakolik jsou testy spolehlivé a co může ovlivnit kvalitu výsledku? Jakým způsobem probíhá odběr u jednotlivých typů testů? Co dělat v případě...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: podezření a léčba

Léky proti COVID-19 v otázkách a odpovědích

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromáždil nejčastější a nejzajímavější dotazy ohledně léků proti COVID-19 a společně s reakcemi českých odborníků je publikoval na svých webových stránkách.

Přejít na externí zdroj
COVID-19: podezření a léčba

Rehabilitace po COVID-19

Jak rozdýchat plíce a které rehabilitační techniky jsou doporučovány po prodělaném onemocnění COVID-19? Pro koho je rehabilitace vhodná, na co se zaměřuje a kdy by se s ní mělo začít? Odpovědi a da...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: podezření a léčba

Proč je sebereportování důležité a jak je jednoduše zvládnout

O sebereportování slyšíme z médií, ale je jen málo návodů či rad k tomuto důležitému nástroji ochrany proti nákaze. Mgr. Jan Kulhánek společně s BISOP připravil jednoduchý manuál, který Iniciativa...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI