Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Životní situace
  • Průvodce zdravotním systémem
  • Aktuální: eNeschopenka (potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti)

eNeschopenka (potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti)

Průvodce zdravotním systémem
Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Každý zaměstnaný člověk dostane od lékaře potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti, takzvanou neschopenku, pokud je nemocný, zraněný či jinak indisponovaný a nemůže vykonávat pracovní činnost. Od roku 2020 tento doklad nabyl elektronické podoby. Do té doby se vydával v pětidílné papírové podobě.

Zatímco ještě v roce 2019 se musel nemocný zaměstnanec postarat o to, aby byla zaměstnavateli doručena příslušná část neschopenky, nyní mu již tyto starosti odpadají. Pacient už tedy nemusí předávat doklady zaměstnavateli, náhrada mzdy i nemocenské mu přijde automaticky. Nemocnému dál zůstává v papírové podobě jen průkaz práce neschopného [1].  

Namísto původních pěti dílů, mají nové neschopenky již pouze tři díly:

  • I. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
  • II. díl – Průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce
  • III. díl – Hlášení ošetřujícího lékaře o ukončení dočasné pracovní neschopnosti

Díly I. a III. zasílá lékař při vzniku a ukončení dočasné pracovní neschopnosti na Českou správu sociálního zabezpečení, II. díl tiskne a předává pojištěnci. Při trvání dočasné pracovní neschopnosti odesílá lékař na správu sociálního zabezpečení potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Pacient tedy odchází od lékaře s průkazem dočasně práce neschopného pojištěnce (II. díl) v papírové podobě. Zaměstnavateli již nic předávat nemusí, nicméně ho musí o své nemoci informovat, třeba telefonicky, e-mailem, SMS zprávou. 

Pokud pacienta během pracovní neschopnosti přebírá do péče jiný lékař, postačí předložit mu průkaz (je na něm uvedeno číslo neschopenky).

V průkazu práce neschopného je zaznamenán termín příští návštěvy lékaře, čas povolených vycházek, záznam o nástupu/propuštění z lůžkové péče, záznam o předání do péče jiného lékaře apod. Pacient jej předkládá také případné kontrole z Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).

Zaměstnavatel může po zaměstnanci požadovat předložení průkazu dočasně práce neschopného pojištěnce při provádění kontroly, zda zaměstnanec dodržuje režim dočasně práce neschopného pojištěnce, a popřípadě při zjišťování dalších skutečností, např. při osvědčování podezření na alkohol či požití jiných návykových látek nebo jde-li o úraz zaviněný jinou osobou.

Díky eNeschopence již ale nemocný nemusí sám žádat o nemocenskou, to zařizuje elektronicky lékař. Peníze mu přijdou stejným způsobem jako výplata. Stále platí, že nemocenskou vyplácí OSSZ do 30 dnů od doručení řádně vyplněných podkladů pro výplatu dávky.

Podobná pravidla platí i pro OSVČ, pokud si platí nemocenské pojištění. Od lékaře obdrží pouze průkaz dočasně práce neschopného pojištěnce a nemusí již OSSZ zasílat žádost o nemocenské v podobě papírových tiskopisů, to provádí přímo lékař elektronicky. Nemocenská bude zaslána na účet, ze kterého je hrazeno pojistné na nemocenské pojištění nebo na adresu trvalého pobytu (neplatí-li OSVČ pojistné na nemocenské pojištění z účtu), případně na adresu, kterou eviduje OSSZ v souvislosti s vyplácením dávek nemocenského pojištění. 

I nadále však musí pacient, ať už je zaměstnanec či OSVČ, dodržovat režim dočasně práce neschopného pojištěnce stanovený lékařem a umožnit kontrolu jeho dodržování. Pokud by byl zaměstnanec v době kontroly mimo domov a neměl k nepřítomnosti adekvátní důvod, může přijít nejen o nemocenskou, ale dokonce i o práci. V prvních 14 dnech může nemocného kontrolovat zaměstnavatel, od 15. dne nemoci kontroluje OSSZ. 

Zaměstnance na neschopence je povinen [2]:

  • svému lékaři sdělit adresu, na které se bude v době nemoci vyskytovat, přičemž⁠ nemusí jít o trvalou adresu (lze ji ale změnit pouze na základě dohody s lékařem),
  • řádně označit zvonek a případně i byt jmenovkou,
  • předložit platný průkaz totožnosti, o který kontrola požádá,
  • předložit doklad o neschopence,
  • chodit ven pouze v době lékařem povolených vycházek.

O vycházkách rozhoduje lékař, může je povolit v stanoveném rozvrhu v době mezi 7:00 a 19:00, a to pouze na šest hodin.

Dočasná pracovní neschopnost může trvat nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne jejího vzniku nebo nařízení karantény. I po uplynutí této lhůty však mohou lidé dočasně práce neschopní nemocenskou dostávat. Musí však o ni požádat Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Dávka jim bude vyplácena po dobu stanovenou na základě vyjádření posudkového lékaře. Tato možnost přichází v úvahu jen tehdy, je-li šance, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné práci, než kterou před nemocí vykonával. 

Jiný režim platí pro pracující důchodce. Nemocenská se poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů. Při více dočasných pracovních neschopnostech v jednom roce se nemocenské vyplácí dohromady nejdéle uvedených 70 dní. 

Související odkazy

  1. eNeschopenka (odkaz vede na web České správy sociálního zabezpečení)
  2. Kontrola na neschopence: jak probíhá a jaké postihy hrozí za porušení povinností? (odkaz vede na web mesec.cz)
  3. Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Léčivé přípravky a zdravotn...
Recept

Buďte opatrní, pokud vám předepisují léky různí lékaři, neboť léky se stejnou léčivou látkou se m...

Sociální zabezpečení
Dávky a příspěvky, kam se obrátit

Potkala vás nepříznivá životní událost jako nemoc nebo těžký úraz? Pečujete o dítě, nemocného čle...

Průvodce zdravotním systémem
Práva a povinnosti pojištěnce

Jak je v rámci českého zdravotnictví definován pojištěnec, jaká jsou jeho práva a povinnosti? Odp...

Nemoci z povolání
Odškodňování nemocí z povolání

Každý zaměstnavatel musí všechny své zaměstnance pojistit pro případ nemoci z povolání u České po...

Související doporučené zdroje

Průvodce zdravotním systémem

Náhrada nákladů na přeshraniční pojištění

Pokud pojištenec vycestuje do zahraničí s cílem čerpat zde plánovanou zdravotní péči bez souhlasu své zdravotní pojišťovny, musí poskytnutou péči na místě sám zaplatit. Poté může požádat svou zdrav...

Přejít na externí zdroj
Průvodce zdravotním systémem

Žádost o evropský průkaz zdravotního pojištění

Evropský průkaz pojištence (EHIC) slouží jako doklad, který člověka opravňuje k čerpání nezbytné zdravotní péče. Jelikož je vydáván jako národní průkaz pojištění, každý jeho držitel je oprávněn čer...

Přejít na externí zdroj
Průvodce zdravotním systémem

Nárokové dokumenty pro čerpání zdravotní péče

Na odkaze zjistíte, jaké potřebujete dokumenty, pokud čerpáte zdravotní péči v jiném státě, ať už jde. o péči nezbytnou či plánovanou. Jednotlivé typy dokumentů vám pak umožní buď plnou nebo částeč...

Přejít na externí zdroj
Průvodce zdravotním systémem

Čerpání zdravotní péče v jiném státě EU

S předchozím povolením své zdravotní pojišťovny (doklad S2) můžete vycestovat za účelem čerpání konkrétní plánované zdravotní péče. Jde o péči, která je v ČR hrazená a nelze ji v ČR poskytnout bez...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 27.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace