Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dýchací cesty a plíce
  • Jiná onemocnění dýchacího systému
  • Aktuální: Zápal plic (pneumonie)

Zápal plic (pneumonie)

Jiná onemocnění dýchacího systému
Autor: gesundheit.gv.at

Zápal plic neboli pneumonie je infekční onemocnění plicní tkáně, které může postihnout různé části plic. Zápal plic způsobují mikroorganismy: často se jedná o bakterie (např. pneumokoky), ale původci pneumonie mohou být i viry nebo plísně. Roli mohou hrát i atypické patogeny, jako jsou mykoplazmata. Vzácně může být zápal plic způsoben i alergií nebo vdechnutím chemických látek. Nejčastější formou pneumonie je komunitní pneumonie. Zápal plic se však může rozvinout i během pobytu v nemocnici: v takovém případě hovoříme o nozokomiální pneumonii.

Zápal plic může postihnout každého, zvláště ohroženi jsou však lidé s imunosupresí, imunodeficiencí nebo určitými chorobami či infekcemi (např. alkoholismus, diabetes mellitus, infekce HIV, CHOPN, astma atd.). Náchylnější ke vzniku onemocnění jsou také starší lidé (zvláště pokud jsou upoutáni na lůžko), kojenci a malé děti.

Jako částečná prevence mohou sloužit některá očkování, např. očkování proti chřipce a pneumokokům, o kterých se poraďte nejlépe s vaším praktickým lékařem. Bližší informace najdete v kategorii Očkování (vakcinace).

Zápal plic – co to je?

Zápal plic je onemocnění, které se mimo jiné může projevovat:

  • bolestí hlavy a/nebo končetin,
  • horečkou,
  • kašlem,
  • dýchacími obtížemi (dušnost),
  • zánětem pohrudnice (pleuritidou).

Při kašli pacient často vykašlává zakalené sputum, případně i krev. Postižení lidé trpí bolestí v oblasti hrudníku, která se může šířit např. do horní části břicha, krku, ale i jiných částí těla. Pacient také pociťuje celkové zhoršení stavu. Zejména u starších osob se může objevit i dezorientace.

Zápal plic může mít rychlý nástup, ten však není podmínkou – mezi infekcí a prvními příznaky mohou uplynout i dva až tři týdny, během kterých se objeví příznaky chřipky a suchý kašel (tzv. atypická pneumonie).

Poznámka: Zápal plic je závažné onemocnění, při němž je nutné lékařské vyšetření a léčba. V plicích se vyměňuje kyslík za oxid uhličitý, a pokud tato výměna může probíhat jen v omezené míře nebo vůbec, hrozí riziko vzniku závažných komplikací.

Bližší informace o funkci plic najdete v článku Dýchací cesty a plíce: základní informace.

Diagnóza

Pro stanovení diagnózy lékař odebere anamnézu a provede některá vyšetření. Mnohé mu napoví poslech hrudníku (plic a srdce). Z pociťovaných příznaků a dalších vyšetření získá lékař informace o případné přítomnosti dalších onemocnění, která mohou být příčinou obtíží (např. srdeční selhání, tuberkulóza apod.) nebo která se mohou vyskytovat zároveň se zápalem plic (např. zánět vedlejších nosních dutin neboli sinusitida).

Mezi další vhodná vyšetření, která může lékař předepsat, patří i rentgenový snímek hrudníku a laboratorní vyšetření. Vodítko mohou poskytnout například výsledky CRP či bílého krevního obrazu. Kromě toho je někdy vhodné stanovit hladinu draslíku, sodíku, kreatininu či glukózy v krvi, nechat provést vyšetření krevních plynů atd. Při podezření na konkrétní patogen si lékař může vyžádat stanovení antigenů v moči (legionela, pneumokok) či krevním séru (chlamydie nebo mykoplazmata) a virologické testy. Hledání původce (např. ve sputu, krvi apod.) se nicméně provádí zejména u lidí se špatným celkovým stavem, kteří jsou ošetřováni v nemocnici.

Léčba

Způsob léčby závisí na individuálním stavu pacienta a na patogenu způsobujícím zápal plic. Obvykle se používají antibiotika; ta se však nepodávají v případě zánětu plic způsobeného viry či plísněmi. V případě pneumonie způsobené plísněmi se používají antimykotika. Zápal plic je třeba začít léčit rychle, aby se předešlo vzniku závažných komplikací.

Při zápalu plic je někdy nutná hospitalizace, zejména v případě těžkého průběhu nebo špatného celkového stavu. Někdy je zapotřebí nasadit i oxygenoterapii. Při léčbě je kromě toho nutné zohlednit terapii souběžných onemocnění a nekouřit. Součástí léčebných opatření jsou i klid na lůžku a dostatečný pitný režim (voda, čaj).

Pro kontrolu průběhu onemocnění se obvykle provádí rentgenové vyšetření a laboratorní vyšetření krve. Zejména u mladých lidí, kteří jsou kromě zápalu plic zdraví, může léčba probíhat velmi rychle a úspěšně. Rekonvalescence však může trvat i poměrně dlouho – zvláště v případech, kdy se vyskytnou komplikace, jako např. další nozokomiální infekce. Jedním z problémů, které se mohou objevit, je rezistence bakterie způsobující zápal plic na antibiotika. Taková potíž bývá často způsobena nadužíváním antibiotik nebo jejich nesprávným užíváním (např. nedobráním celé léčebné dávky). Bližší informací o léčbě antibiotiky vám podá váš lékař.

Na koho se mohu obrátit?

Prvním místem kontaktu v případě podezření na zápal plic by měl být váš praktický lékař. Ten pak zajistí další vyšetření a léčbu. Léčbu může řídit také specialista na plicní lékařství (pneumolog).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Jiná onemocnění dýchacího s...

Zánět pohrudnice (pleuritida)

Pleuritida neboli zánět pohrudnice se může rozvinout z různých důvodů, avšak nejčastější příčinou...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Nemocniční pneumonie: antibiotická léčba (klinický doporučený postup)

Nemocniční pneumonie (zápal plic) je plicní infekce, která se vyvíjí u hospitalizovaných pacientů...

Chřipka

Chřipka: diagnóza a léčba

„Pravá“ chřipka je mnohem závažnější onemocnění než tzv. chřipce podobné onemocnění (ILI). Ve vět...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Záněty dýchacích cest: základní informace

Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 28.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI