Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dýchací cesty a plíce
  • CHOPN
  • Aktuální: CHOPN: léčba

CHOPN: léčba

CHOPN
Autor: gesundheit.gv.at

Léčba CHOPN je dlouhodobá a spočívá především v různých medikamentózních a režimových opatřeních, která mají zmírnit příznaky a zlepšit kvalitu života a fyzickou výdrž. Lékař rozhodne o nutnosti konkrétního druhu léčby v závislosti na individuální kondici postiženého (např. závažnost onemocnění, příznaky).

Medikamentózní léčba

Používají se hlavně inhalační přípravky (spreje, inhalátory s odměřenou dávkou, suché inhalátory nebo práškové inhalátory):

  • Bronchodilatancia (především anticholinergika, beta-2 sympatomimetika a teofylin): způsobují uvolnění svalů průdušek, díky čemuž se průdušky rozšíří a dýchací obtíže se zmírní.
  • Glukokortikoidy (např. kortizon): mají protizánětlivý účinek a často se používají v pokročilých stadiích i v kombinaci s bronchodilatancii.

Pro optimální působení léků je nutná jejich správná aplikace. Správnému používání různých inhalačních systémů se lze naučit na speciálních školeních (školení pacientů, respirační fyzioterapie, rehabilitace). Pacientovy dotazy může zodpovědět samozřejmě i jeho ošetřující lékař.

V případě stabilní CHOPN se provádí jako preventivní opatření také očkování (např. jako ochrana před infekcí viry chřipky nebo pneumokoky).

Poznámka: Pokud pacient nereaguje na léčbu nebo se jeho stav dokonce zhoršuje, je třeba co možná nejdříve kontaktovat lékaře.

Spolupráce pacientů a jejich informovanost

Základním předpokladem úspěšné léčby je, aby pacient dodržoval doporučení lékaře a aby chodil na pravidelné kontroly, jejichž účelem je sledování průběhu onemocnění. Onemocnění CHOPN vyžaduje jednak režimová opatření, jednak motivaci a spolupráci ze strany pacienta. Je důležité být nejen informován o nemoci a jejím průběhu, ale také vědět, jak postupovat v případě akutního zhoršení. Bližší informace najdete v článku CHOPN: Akutní zhoršení.

Životní styl: odvykání kouření, pohyb apod.

Odvykání kouření je u kuřáků naprosto zásadním předpokladem pro úspěšnou léčbu CHOPN.

Pohyb: Individuální tréninkový program může být pro pacienta připraven například během rehabilitačního pobytu, ale poradenství mohou poskytnout i další zařízení. Samotný trénink je však možný i ve fitness centru nebo doma. Pod odborným dohledem je možné trénovat i v případě závažného onemocnění – je však opravdu nutný kvalitní dohled, někdy může být nutné i podávání kyslíku.

Normální tělesná hmotnost: Při nadváze může redukce hmotnosti snížit zátěž, kterou pro pacienta pohyb představuje. Redukce hmotnosti snižuje rovněž riziko vzniku a rozvoje dalších onemocnění (např. kardiovaskulárních). Pomoci mohou nutriční terapeuti nebo dietologové. Bližší informace najdete v kategorii Obezita.

Dlouhodobá kyslíková terapie

Pokud jsou dýchací funkce silně omezené, do těla se dostává příliš málo kyslíku a zvyšuje se obsah oxidu uhličitého v krvi. V případě velmi závažného onemocnění je obvykle nutná dlouhodobá oxygenoterapie (léčba kyslíkem), která se používá se podle potřeby – buď v určitých situacích (např. přes den, v noci, při fyzické námaze), nebo trvale.

Při oxygenoterapii jsou pacientovi zavedeny nosní kanyly, jejichž prostřednictvím je vdechován vzduch obohacený kyslíkem. Pro podporu mobility v každodenním životě dnes existují i přenosná zařízení pro oxygenoterapii. Pro pobyt v uzavřené místnosti může sloužit kyslíkový koncentrátor – přístroj, který obohacuje vzduch kyslíkem (tak, že ze vzduchu selektivně odstraňuje dusík).

Vzdělávání pacientů

Vzdělávání pacientů mohou zajišťovat odborníci z různých lékařských a rehabilitačních oborů, někdy ve spolupráci s pacientskými organizacemi. Důležité je především vzdělávání v oblastech:

  • odvykání kouření,
  • správné používání inhalátoru,
  • manipulace se zařízeními pro oxygenoterapii,
  • pomoc při psychických problémech,
  • nalezení pozice pro snadnější dýchání,
  • organizace života, každodenní život a práce s CHOPN,
  • řešení nouzových situací v případě akutního zhoršení stavu.

Respirační fyzioterapie

Cílem této části léčby je mimo jiné zlepšit vykašlávání hlenů, tím vyčistit dýchací cesty a usnadnit dýchání. Mimo jiné se nacvičují:

  • speciální úlevové polohy, které usnadňují dýchání (např. poloha vozky),
  • techniky vykašlávání,
  • pomocné techniky při výdechu (např. retní brzda, dýchání brčkem),
  • techniky vdechování.

Tyto techniky jsou určeny k optimalizaci dechové aktivity. Součástí respirační fyzioterapie CHOPN je také zlepšení mobility, trénink fyzické výdrže, síly, relaxační techniky a školení v zacházení s léky a inhalačními přístroji.

Operace

V ojedinělých případech může být nutný chirurgický zákrok (operace nebo transplantace plic). Ten je však vhodný jen pro některé pacienty.

Péče o pacienta

V případě velmi závažného onemocnění se již pacient často nemůže zapojit do společenského a profesního života, případně je toho schopen jen ve velmi omezené míře. V některých případech potřebuje pomoc při každodenních činnostech. Pokud mu tuto pomoc není schopno poskytnout jeho nejbližší okolí, může využít služeb některých pečovatelských organizací. 

Na koho se mohu obrátit?

Místem prvního kontaktu při podezření na CHOPN by měl být váš praktický lékař, který vás pak obvykle odešle k pneumologovi. Na léčbě se následně mohou podílet i další specialisté (např. internisté), v některých případech je nutné pacienta hospitalizovat. Na léčbě se zpravidla podílejí rovněž fyzioterapeuti a další zdravotnické profese (např. dietologové, nutriční terapeuti atd.).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Jiná onemocnění dýchacího s...

Pneumotorax

Při pneumotoraxu se vzduch dostává do pleurální dutiny, což je mezera mezi plícemi a hrudní stěno...

CHOPN

CHOPN: plicní rehabilitace

Plicní rehabilitace slouží ke zlepšení fyzické výkonnosti a kvality života pacientů s CHOPN, příp...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Idiopatická plicní fibróza

Idiopatická plicní fibróza (IPF) je onemocnění, které obvykle probíhá chronicky a vyskytuje se př...

Jiná onemocnění dýchacího s...

Rozedma plic (plicní emfyzém)

Rozedma plic (plicní emfyzém) je chronické onemocnění plic, které je způsobeno trvalým poškozením...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI