Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Dýchací cesty a plíce
  • Astma
  • Aktuální: Astma: formy

Astma: formy

Astma
Autor: gesundheit.gv.at

V závislosti na podnětu vyvolávajícím onemocnění rozlišujeme mezi alergickým a nealergickým astmatem. Alergické astma je nejčastější formou, obvykle začíná již v dětství a může být doprovázeno atopií. I u dospělých jsou alergie často – až v 80 % případů – primární příčinou vzniku astmatu. Nealergické astma obvykle začíná až v dospělosti. Často se ale vyskytují i smíšené formy. Identifikace spouštěčů astmatu je důležitá pro stanovení vhodných preventivních, terapeutických a rehabilitačních přístupů.

Alergické astma

Alergie je abnormální přecitlivělost, která se projevuje reakcemi na normálně neškodné látky v našem prostředí. Imunitní systém alergika reaguje na tyto látky přehnanou obrannou reakcí. Vytváří se nadměrné množství protilátek typu IgE, uvolňuje se histamin, rozšiřují se krevní cévy a vznikají otoky. Podle hladiny IgE protilátek v krvi lze rozlišit alergické astma od nealergického.

Při prvním kontaktu s alergenem dochází k senzibilizaci, tj. k tvorbě alergen-specifických protilátek. Alergická reakce se projeví až při druhém kontaktu s alergenem. Obvykle (v 90 % případů) se jedná o alergickou reakci časného typu, která se dostaví během několika sekund až minut. V některých případech je to však alergická reakce pozdního typu, která se projeví nejdříve po několika hodinách (bližší informace o různých typech alergických reakcí najdete v článku Alergie: co to je?). Ke kontaktu s alergenem však nemusí dojít pouze v dýchacích cestách. Specifické IgE protilátky (například proti pylu břízy) mohou citlivě reagovat i na alergeny z jiných zdrojů (například z jablek). Konzumace jablek pak může vyvolávat alergické reakce u pacientů alergických na pyl břízy. V takovém případě mluvíme o zkřížené alergii (viz článek Zkřížené potravinové alergie).

K nejčastějším alergenům patří prachoví roztoči, zvířecí srst (především kočičí), pyly a spóry plísní. Mezi látky, které mohou u citlivých lidí vyvolat alergickou reakci až život ohrožující anafylaktický šok, patří i hmyzí jedy (zejména včelí a vosí). Na vzniku astmatu se může podílet i konzumace některých potravin, jako jsou ořechy, mléko, vejce atd. Ve většině případů se však jedná o potravinovou intoleranci, nikoli o skutečnou alergii. Jako spouštěče mohou působit i potravinářské přídatné látky nebo složky různých léčivých přípravků. U některých forem alergického astmatu (třeba v případě pylové alergie) existují specifické možnosti léčby (specifická alergenová imunoterapie).

Nealergické astma

Pod pojmem „nealergické astma“ se skrývají všechny typy astmatu, které nejsou spouštěny alergickými podněty. V těle probíhají zánětlivé procesy podobně jako u alergického astmatu, ale není snadné určit spouštěče. Rozlišují se tři typy nealergického astmatu, které mohou být přítomny současně:

Infekční astma se rozvíjí po virových nebo bakteriálních infekcích dýchacích cest (bronchitida), plic (pneumonie) či vedlejších nosních dutin (sinusitida). Infekce mohou rovněž zhoršovat zánětlivou reakci typickou pro astma i přecitlivělost průdušek.

Iritační astma se objevuje, když jako spouštěče působí chemické nebo fyzikální podněty.

  • fyzikální podněty: především mlha, studený a/nebo vlhký vzduch.
  • chemické podněty: zejména cigaretový kouř, pouliční prach, výfukové plyny (oxidy dusíku), ozon. Na dýchací cesty působí dráždivě i další látky, jako jsou například laky na vlasy, výpary z barev, vonné látky (parfémy, éterické oleje) nebo látky vdechované na pracovišti (např. oxidy dusíku, oxid siřičitý, plynný chlor či sloučeniny chloru).

Zátěžové astma se projevuje při tělesné námaze. U výkonnostních sportovců se může kombinovat s dalšími spouštěči, např. u plavců se může jednat o sloučeniny chloru obsažené ve vodě. Příznaky astmatu nastupují již během tělesné námahy, ale nejvíce jsou pociťovány až po ní.

Stupně závažnosti astmatu

V případě intermitentního astmatu se příznaky (záchvaty kašle, sípání, dušnost atd.) objevují záchvatovitě – pouze v určitých obdobích, při kontaktu s určitými látkami nebo při velkém stresu. Naproti tomu u perzistentního astmatu postižené osoby trpí příznaky neustále. Volba léčby – podle uvážení lékaře – závisí i na závažnosti astmatu (lehké, středně těžké, těžké).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Pylové alergie

Pylové alergie: příznaky, diagnóza

Existují různé metody diagnostiky pylové alergie. Některé informace o možném riziku alergie může...

Alergie: základní informace

Alergie u dětí

Alergie vznikají často již v dětském věku. Pokud byl dítěti diagnostikován například atopický ekz...

Alergie: základní informace

Alergie: diagnóza

Diagnostika alergie slouží k identifikaci spouštěcích alergenů. Alergik by se pak měl snažit rozp...

Alergie: základní informace

Alergie: co to je?

Lidské tělo má proti choroboplodným zárodkům svou vlastní obranu – imunitní systém. Tento komplex...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI