Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • COVID-19
  • COVID-19: prevence
  • Aktuální: COVID-19: doplňky stravy při pandemii

COVID-19: doplňky stravy při pandemii

COVID-19: prevence
Autor: Státní zdravotní ústav

Doplňky stravy jsou speciální druhy potravin, které jsou určeny pro doplnění výživově významných látek do organismu. Tyto látky se vyskytují v některých běžných potravinách, často však nejsou obsaženy v dostatečném množství v naší stravě. Jedná se zejména o vitaminy a minerální látky, které jsou důležité pro udržení a posílení zdraví, zejména pak imunitního systému. Ten hraje významnou roli v ochraně před infekcí SARS-CoV-2 a následným onemocněním COVID-19 (ale i dalšími druhy infekce), případně ve zmírnění průběhu již vzniklého onemocnění.

Mezi nejdůležitější látky, které mohou významně podpořit váš imunitní systém, se řadí vitamin C, vitamin D a zinek.

Vitamin C

V případě, že vaše strava není bohatá na přirozené zdroje vitaminu C, tj. zeleninu a ovoce, doporučujeme doplnit vitamin C ve formě doplňku stravy. Doporučený příjem vitaminu C pro dospělé je 100 mg denně. Za určitých okolností, například při těžké fyzické zátěži, dlouhodobém psychickém stresu a některých onemocněních (včetně infekčních), může být potřeba vitaminu C zvýšena.

Na našem trhu je široká škála doplňků stravy s vitaminem C obsahujících v denní doporučené dávce 100–500 mg vitaminu C. Takové množství je pro doplnění vaší stravy dostatečné a není potřeba ho dále navyšovat.

Vitamin D

Skupina vitaminu D se skládá z mnoha biologicky účinných látek, které jsou označovány jako kalciferoly. Odborníci rozlišují ergokalciferol neboli vitamin D2, který je obsažen v potravinách rostlinného původu, a cholekalciferol neboli vitamin D3, který se vyskytuje v potravinách živočišného původu.

Lidský organismus je schopen za pomoci UV záření v kůži syntetizovat vitamin D3. Tato schopnost organismu je však ovlivněna různými faktory a ve stáří je značně omezena. Ukazuje se, že většina lidí, zejména seniorů, má nedostatek vitaminu D. Náhrada ve formě doplňku stravy, obzvlášť v době koronavirové epidemie, je proto zcela na místě.

Doporučený denní příjem vitaminu D je 10–15 µg denně. Na takové množství běžnými potravinami obvykle nedosáhneme: zdrojem vitaminu D jsou totiž zejména tučné ryby a játra, které většinou v našem jídelníčku nejsou příliš zastoupeny.

Na našem trhu lze zakoupit doplňky stravy s vitaminem D v množství 5–25 µg v denní doporučené dávce. Doplňky stravy s vyšším množstvím vitaminu D než 25 µg denně nedoporučujeme, neboť množství do 25 µg je u zdravých lidí považováno za dostatečné a vyšší dávky by již mohly organismus zatěžovat. Doporučujeme zaměřit se na doplňky stravy, v nichž je zdrojem vitaminu D rybí olej, který kromě vitaminu D obsahuje také omega-3 mastné kyseliny, látky důležité pro obranyschopnost organismu.

Zinek

Zinek plní v organismu řadu specifických funkcí a hraje významnou roli v imunitním systému člověka. Lidské tělo nedisponuje velkými rezervami zinku, které by mohly být v případě nedostatku využity, proto je nezbytné zinek průběžně přijímat v potravě. Zdrojem zinku je hovězí, vepřové a drůbeží maso, vejce, mléko a sýry. Doporučená denní dávka zinku pro dospělé se uvádí 10 mg za den, avšak nejvyšší tolerovatelná denní dávka pro zinek je 25 mg.

Na našem trhu se objevuje řada doplňků stravy se zinkem s doporučenou denní dávkou 10–25 mg. Pro dlouhodobé použití však doporučujeme doplňky stravy s obsahem zinku jen 10–15 mg v denní dávce. Vyšší dávky zbytečně zatěžují organismus a mohou být rizikové.

Jak si vybrat vhodný doplněk stravy?

Doplňky stravy doporučujeme nakupovat v lékárně, kde se můžete poradit s lékárníkem o nejvhodnějším přípravku s ohledem na váš zdravotní stav a užívání léčiv či jiných doplňků stravy.

Pokud nakupujete přes internet, doporučujeme použít e-shopy českých či všeobecně známých výrobců doplňků stravy.

Na jaké přípravky si v době koronavirové epidemie dát pozor?

Řada výrobců doplňků stravy zneužívá situaci okolo současné pandemie a nabízí různé doplňky stravy na předcházení či léčení infekce SARS-CoV-2, resp. onemocnění COVID-19. Tyto doplňky stravy mají často již v názvu slova jako „covid“, „virus“ apod. Navíc obsahují buď přímo na etiketě či v reklamě různá nepravdivá léčebná tvrzení slibující ochranu před infekcí novým koronavirem, nebo dokonce její snadné vyléčení.

Před takovými výrobky důrazně varujeme. Slibují zázračné účinky za nemalé peníze. Pokud byste měli pochybnosti o doplňku stravy, který jste se rozhodli zakoupit, obraťte se s dotazem na Státní zdravotní ústav.

Slovo na závěr

Upozorňujeme zde pouze na tři látky, které mohou podpořit obranyschopnost organismu, i když je všeobecně známo, že takových látek existuje celá řada. Vitamin C, vitamin D a zinek však považujeme za nejzákladnější.

Potřebné vitaminy a minerální látky však poskytuje organismu především pestrá a vyvážená strava. Pokud takový způsob stravování z různých důvodů není možný (nutnost diet, některá onemocnění), pak je doplňování nutričně významných látek v rozumné míře vhodné. Podobně je tomu i v případech, kdy lidský organismus čelí nadměrné fyzické či psychické zátěži, jež koronavirová epidemie může přinášet.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Související témata: 

O výživě obecně Sezónní ovoce a zelenina

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

O výživě obecně

Zásady správné výživy

Sestavovat si správně svůj jídelníček není obtížné. Je potřeba respektovat tři jednoduchá pravidl...

O výživě obecně

Základy výživy jednoduše pro každého

Výživová doporučení bývají mnohdy složitá a velmi často nám něco zakazují. Většinou je to právě t...

O výživě obecně

Složení a význam jednotlivých složek potravin

Naše tělo je jedna velká stavebnice molekul, ze kterých se skládají buňky, z buněk tkáně a z tkán...

O výživě obecně

Doplňky stravy

Doplňky stravy jsou speciální druhy potravin ve formě tablet, kapslí, kapek, výluhů apod. Mají fo...

Související doporučené zdroje

COVID-19: prevence

Proč se testovat na COVID-19? Přehled testů, jak se na ně objednat a kolik stojí

Testování ještě dlouho bude jedním ze základních způsobů, jak zmírnit průběh pandemie nemoci COVID-19 a snížit šíření viru SARS-CoV-2, a to společně s očkováním a protiepidemickými opatřeními. Člán...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: prevence

COVID-19: interaktivní mapa odběrových míst pro antigenní testování v ordinacích praktických lékařů

V rámci iniciativy Lékaři pomáhají Česku byla v prosinci 2020 vytvořena interaktivní mapa odběrových míst pro antigenní testování v ordinacích praktických lékařů.

Přejít na externí zdroj
COVID-19: prevence

COVID-19: odběrová místa pro antigenní testy

Přehled odběrových míst pro testování nákazy koronavirem, který je průběžně aktualizován. Antigenní testy jsou pro osoby se zdravotním pojištěním v ČR v současnosti poskytovány zdarma jednou za tři...

Přejít na externí zdroj
COVID-19: prevence

COVID-19: mimořádná a ochranná opatření

Přehled mimořádných opatření v souvislosti s epidemií koronaviru vydaných Ministerstvem zdravotnictví ČR a krajskými hygienickými stanicemi.

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI